ERSAN ERTÜRK

ERSAN ERTÜRK Biyografi

REHBER ÖĞRETMEN – ÖĞRENCİ KOÇU - YAZAR

LKS’ DE YENİ SORU TARZINA HAZIR OLMAK İÇİN NELER YAPMALI

03.01.2018 13:42 | Son Güncelleme: 03.01.2018 13:42

​Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından nitelikli okullara yönelik yapılacak olan sınavın soru örnekleri her derste soru sayısının yarısı olacak şekilde paylaşıldı.

Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından nitelikli okullara yönelik yapılacak olan sınavın soru örnekleri her derste soru sayısının yarısı olacak şekilde paylaşıldı. Soruların yayınlanmasıyla birlikte özellikle öğrencilerde büyük bir kaygı oluştu. Çünkü aylardır, yıllardır hazırlandıkları testler ve soru tarzları ile bazı noktaların hiçbir alakası yoktu.

Konular her ne kadar yine aynı müfredat dahilinde olsa da soru tarzları özellikle Türkçe ve matematik gibi puan getirisi fazla olacak derslerde alışık olanın çok ötesindeydi. Bu durumun sınav sistemindeki değişikliklere adapte olmaya çalışan öğrenci ve velilerin üzerinde bir gerilime sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bu yeni tarzdaki sorulara nasıl hazırlanılmalı?

Son günlerde öğrencilerden ve velilerden en fazla duyduğumuz soru beklide budur. Yeni soru tarzında öğrencinin sadece konuyu bilmesinin yeterli olmadığını görmekteyiz. Özellikle geçmiş yıllarda sadece bilgiye yönelik olan sınavların aksine yeni sistem soru tarzı yorumlama, analiz etme, sentezleme gibi daha üst düzey düşünme yetilerini kapsamakta. Bu yüzden öğrenciler artık sadece konuyu ezberleyerek belir bir noktaya kadar varabilecekler. Artık bunun da ötesine geçip öğrendikleri konuları içselleştirmeleri ve bunları farklı bakış açıları bakımından da yorumlayabilmeleri gerekmekte.

Bunun için ilk başta tavsiye edeceğim noktalardan biri kitap okuma alışkanlığının arttırılması. Özellikle Türkçe sınavının örnek sorularına bakıldığında uzun paragraflardan ya da tek bir paragraftan 4 soru sorulması gibi durularla karşılaşıyoruz. Okuduğunu anlayan, hızlı okuyabilen öğrencilerin bu konuda avantajlı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü öğrenci her soru için uzun paragrafı okumak zorunda kalırsa bu seferde süre yetiştirme bakımından ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bu durumu aşmak için öğrencilerin her gün belir bir süre mutlaka kitap okumasından fayda var. Bu sayede hem okurken dikkati daha az dağılır hem de okuduğunu daha iyi anlamış olur.

Diğer dersler için de soruların genel olarak bilgiyi kullanma gücünü ölçtüğünü görmekteyiz. Bu yüzden öğrenciler konu çalışmalarını yaparken aynı zaman da bu konunun gündelik hayatta nasıl karşısına çıkabileceği ya da nasıl örnekleyebileceği gibi kısımlarda da düşünmeye başlarsa farklı bakış açısına sahip olacaktır. Böylece sınavda karşısına farklı tarzda bir soru geldiğinde onu yorumlaması daha kolay olacaktır.

Tabiki yorumlama ve analiz etme gibi üst düzey düşünme becerilerini yapabilmesi için ile etapta öğrencinin temel olan bilgi basamağını çok iyi bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Bu yüzden tatile yaklaştığımız bu süreçte özellikle öğrencilerin 1. dönem konularını en baştan bir tekrar etmeleri hem unuttukları konuları hatırlamalarında hem de daha önce anlayamadıkları yerleri gözden geçirmeleri bakımından etkili olacaktır.

Sonuç olarak yeni soru tarzında başarıyı yakalamak için konu eksikliklerimizi kapatmalı, kitap okumaya ve okuduğumuzu anlamaya daha fazla ağırlık vermeli ve konuları farklı bakış açıları ile mutlaka değerlendirmeliyiz. Bu aşamaları gerçekleştiren öğrenciler sınavda hedefledikleri başarıyı mutlaka yakalayacaktır.
Etiketler: LKS, eğitim, sınav, soru tarzı

Yorum Yazın

ERSAN ERTÜRK Diğer Yazıları

LİSE SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 28 Haziran 2018 - 14:33
ÇOCUĞUMUN HER ŞEYİ VAR AMA MUTLU DEĞİL 28 Mart 2018 - 14:41
BİR KONUYU HAFIZANIZDA UZUN SÜRE TUTMANIZDA EN ÖNEMLİ ETKENLERDEN BİRİ O KONUYA YÖNELİK MERAK DUYGUNUZDUR 13 Mart 2018 - 15:24
YENİ SİSTEMDE LİSELERİN SINIF MEVCUTLARI KAÇ OLACAK VE BU DURUMUN ÖĞRENCİYE ETKİSİ 15 Şubat 2018 - 12:30
YENİ YÖNETMELİKTE ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYOR? 01 Şubat 2018 - 12:58
TATİL, BOŞA HARCANMAYACAK KADAR DEĞERLİ BİR ZAMANDIR 16 Ocak 2018 - 10:51
LKS’ DE YENİ SORU TARZINA HAZIR OLMAK İÇİN NELER YAPMALI 03 Ocak 2018 - 13:42
ÖĞRENCİLER BU SORU TARZINDA NE KADAR BAŞARI GÖSTEREBİLİR? 29 Aralık 2017 - 15:03
SÜREKLİ AYNI ŞEYLERİ YAPARAK FARKLI SONUÇ ALMAYI BEKLEMEYİN 28 Aralık 2017 - 09:34
SINAV KAYGISINI YENMENİN EN ETKİLİ YOLU: AMACINIZ SINAV DEĞİL ÖĞRENMEK OLSUN 25 Aralık 2017 - 17:12
BİR KONUYU YA DA DERSİ ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT EDİN! 20 Aralık 2017 - 15:28
LKS’DE YÜKSEK PUAN ALMAK İÇİN BU DURUMA DİKKAT EDİLMELİ 14 Aralık 2017 - 09:42
LİSEYE GEÇİŞTE OKUL NOTLARININ ETKİSİNİN OLMAMASI DOĞRU BİR KARAR MI ? 08 Aralık 2017 - 15:10
BAŞARMAK İÇİN İLK ADIMI ATMADAN NE KADAR İLERLEYECEĞİNİZİ BİLEMEZSİNİZ 06 Aralık 2017 - 11:28
ARALIKSIZ 135 DAKİKALIK SINAVDA ÖĞRENCİ DİKKATİNİ TOPLAYABİLİR Mİ? 29 Kasım 2017 - 11:13
NİTELİKLİ OKULLARA YÖNELİK SINAVLA İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMALARI 27 Kasım 2017 - 16:31
YENİ LKS SİSTEMİNE GÖRE 3 YANLIŞIN 1 DOĞRUYU GÖTÜRMESİNE DİKKAT EDİLMELİ 22 Kasım 2017 - 14:58