adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

İkinci Clinton Dönemi ve Lobisiz Türkiye!

Dört Hafta içinde hem bayan Clinton ile hem de Bay Clinton ile tanışma fırsatım oldu.

twitter.com/TrendNe_
Yani ABD nin hem geçmişi ile hem de geleceği ile yüzyüze geldim.
Hillary Clinton’un gelecek dönemin en kuvvetli adayı olduğu su götürmez bir gerçek. Hatta dizilere bile ilham kaynağı olmuş durumda. Ya da Amerikan halkı diziler yolu ile geleceğe hazır edildi(Teoriler konusunda her zaman kafamız fazlasıyla çalışır).

  Benim asıl ilgilendiğim konu ise bu yeni dönemim Türkiye için ne ifade edeceği ve Türkiye’nin bu dönem için yol haritası nedir sorusunun cevabı. Yeni dönemin ayak seslerine bakılırsa  Türkiye dostu bir yeni Başkan geliyor diyebiliriz. Açık söylemek gerekirse Trump’ın azınlıklar hakkındaki sert tutumuna baktığımızda zaten Türkiye için en iyi seçeneğin Hillary Clinton olduğu aşikar.
Hillary Clinton ile kısa bir görüşmem oldu ve doğrusunu söylemek gerekirse sadece Suriye ve mülteci sorunun dikkate alınması gerektiğini ifade edebilme şansım oldu. Aslına bakarsanız sadece dinledi ve nezaketen onayladı cümlelerimi. Fakat aradan geçen 4 hafta içinde bu konuda daha ısrarlı bir tutum sergiledi ve ABD nin Suriyeli mültecileri önemsediği ve hatta kapılarını Suriyelilere açması gerektiği beyanları peş peşe geldi.
Hillary ABD’nin bu konuda daha fazla inisiyatif ve sorumluluk alması gerektiğini sıkça ve ısrarlı biçimde dile getiriyor. Aslında tamamı göçmenlerden oluşan bir ülkenin tam da durması gereken nokta burası. Hillary bir adım daha atarak Paris saldırısı ardından Müslümanları destekleyen açıklamaları art arda yaptı ve bu konuda en hızlı davranan batılı liderlerden biri oldu. Tüm bunlar Clinton ailesinin yönettiği Clinton vakfının değerleri ile de tam olarak örtüşüyor ve bu vakfın onursal başkanı ABD’nin 42. Başkanı Bill Clinton.

Yani aslında her ne kadar bayan Clinton kampanya süresince eşi ile anılmak istemese ve bu konuda bay Clinton kendisini ayrı tutmaya çalışsa da, Hillary eşi ile aynı değerlerde birleşiyor. Bu açık ve net bir şekilde takip edilebilir. Bu durumda ABD yine yeniden bir Clinton yönetimine giriyor.

Miami’de çok ünlü ve büyük bir ailenin evinde katıldığım bir davette bay Clinton ile beklediğimden çok daha uzun konuşma fırsatı buldum. Açık söylemeliyim bu ilgiyi hiç beklemiyordum. Klasik bir iletişimden sonra beni başından savar sandım ama öyle olmadı.

Bay Clinton’a Türkiye’den geldiğimi söylediğimde(Ne yazık ki davette benim dışımda Türkiye’den kimse yoktu. Aslında bu bir devlet politikası olması gerekmez mi?) oldukça sempatik bir şekilde “Ülkenize değer veriyorum. Bizim için çok önemli” dedi. Suriye ve İŞİD konusunda kendilerinden ciddi bir çıkış beklediğimizi çünkü orada bir insanlık dramı yaşandığını ifade ettim ve kendisine bağlı vakfın mutlaka bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini ifade ettim. Bay Clinton “Hillary bu konuda çok ciddi açıklamalar yapıyor ve IŞİD ve mülteciler konusunda beyanları var. Oradan IŞİD in kesinlikle temizlenmesi gerekiyor. Bu artık tüm dünyanın sorunudur” dedi ve ekledi “IŞİD ve benzeri terörist gruplarla Müslümanları ayırt etmek gerekiyor. Ayrıca  Müslüman bir Filistinli Yahudi bir doktora Yahudi hasta bir Müslüman doktora güvenebileceği noktada olmamız gerekiyor artık”dedi. Bay Clinton’ın bu konuda ne kadar dolu olduğunu ve olayları ne kadar yakından takip ettiğini anladığımda yeni dönemin aslında onun fikirleri üzerinde gideceğini de anlamış oldum. Bu Türkiye açısından değerlendirilmesi gereken bir süreç ve bu konuda yatırım yapmakta biraz geç kalınıyor.

Nereden mi biliyorum?
ABD de katıldığım her iki davette de ne yazık ki lobi adına pek değil hiçbir şeye denk gelmedim. Orada kendi başına hareket eden ve elinden geleni yapmaya çalışan bir avuç çalışkan Türk dışında Türkiye’den hükümet seviyesinde hiçbir destek yok. Bu ne yazık ki elimizi zayıflatıyor. ABD’de yeni bir dönem başlıyor ve bu dönemin Türkiye dostu olmaya çok yakın. Aslında Türk dostu oldukları geçmişten onaylı. Bir gerçek var ki o da Hillary ile bizim üst yönetimin pek sıcak ilişkileri yok. Bu konu mutlaka aşılmalı zira yeni dönemin ne getireceğini kimse bilemez.  Güncel olaylar ve Trendlerle ilgili yazmaya devam edeceğim. İyi haftalar...

 

Bu Yazıyı Paylaş :

Emoji ile tepki ver!

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)