15.11.2017 13:32 | Son Güncelleme: 15.11.2017 13:32

15 soruda liseye giriş sistemi!

Yeni sistemin adı, sınav süresi, soru sayısı... Sınav ne zaman yapılacak? Öğrencileri nasıl bir sınav bekliyor. İşte sorularla yeni sistem...
Yeni sistemin adı, sınav süresi, soru sayısı... Sınav ne zaman yapılacak? Öğrencileri nasıl bir sınav bekliyor. İşte sorularla yeni sistem...

1)TEOG'UN YERİNE GELEN YENİ SİSTEMİN ADI NE OLACAK?

"Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" olarak açıklanan yeni sistemin kısa adı ise "Liseye Geçiş Sistemi" olarak sunuldu.

2)LİSEYE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Sınava girmek istemeyen bir öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek.

Sınava giren öğrenci için de girmeyecek öğrenci için de başvuru esnasında bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunulacak. Öğrencinin tercihi esas olacak.

Liseler iki gruba ayrılacak. Bir grup lise merkezi sınavla ülke genelinde öğrenci alan liseler, diğer grup eğitim bölgesinden adrese dayalı öğrenci alan liseler şeklinde dizayn edilecek. Ülke genelinde sınavla öğrenci alacak liseler bakanlık tarafından belirlenecek. 8'inci sınıf öğrencilerinin isteğine bağlı olarak girebileceği bir sınav yapılacak. Bu sınav, sözel ve sayısal olmak üzere, çoktan seçmeli soruların yer aldığı tek oturumluk olacak.

Uzmanlara göre 100 bine yakın öğrenci sınavla öğrenci alan üst düzey liselere girebilecek. Sınavı kazanamayan yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin ise adrese yakın yerleştirme sistemine göre liseye yerleşecek. Yaklaşık 400 bin öğrenci Anadolu, Fen veya Sosyal Bilimler liselerine gidecek.

4)LİSEYE GEÇİŞTE YENİ BİR SİSTEME GEÇMENİN AMACI NE?

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ın açıklamasına göre; liselere sınavsız geçiş imkanını sağlayabilmek.

5)YENİ LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİNDE SINAVA GİRMEK MECBURİ Mİ?

Hayır. Veliler çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil. Liseye geçişte sınava girmeyen öğrenciler eğitim bölgelerinde bulunan farklı türdeki 9 okul arasından 5 tercih yapacak. 

6)SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER HANGİ LİSEYE YERLEŞECEK?

İkamet ettiği bölgedeki en yakın okula. 5 tercih yapılabilecek.

7)TERCİH YAPILABİLECEK LİSELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mayıs ayında açıklanacak.

8)LİSEYE YERLEŞMEK İÇİN SINAVA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİ NASIL BİR SINAV BEKLİYOR?

Soruları Milli Eğitim Bakanlığı hazırlayacak. Öğrenci sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek. Sınav çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacak. Sınav temel dersleri içerecek. Toplam 60 soru olacak ve 90 dakikalık bir süre verilecek. Ancak sınav soru sayısının 80'e çıkma ihtimali olduğu açıklandı.

9)KAÇ SORU OLACAK? SINAV SÜRESİ NE KADAR?

60 soru yer alacak. Sınav süresi 90 dakika olacak

10)SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak. Yani ilk yapılacak olan sınav için tarih 2 Haziran 2018 Cumartesi veya 3 Haziran 2018 Pazar olarak görünüyor. Sınavın Cumartesi mi yoksa Pazar günü mü yapılacağı konusunda net bir açıklama yapılmış değil.

11)SORULAR NASIL OLACAK?

6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak. Sadece 8. sınıf müfredatından sorular sorulacak iddiaları doğru çıkmadı.

12)ÖRNEK SORU YAYINLANACAK MI?

Örnek sorular aralık ayı içerisinde yayımlanacak. 8. sınıf ağırlıkta olmak üzere 6,7 ve 8. sınıftaki ders kitapları çerçevesinde örnek sorular olacak.

13)SINAVA GİREN ÖĞRENCİLER LİSE İÇİN KAÇ TERCİH YAPABİLECEK?

Sınava giren öğrenciler puana göre 5, adrese göre 5 olmak üzere 10 tercih yapacak.

14)SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınava girecek ve girmeyecek öğrencilerin de yerleştirme duyurusu aynı anda yapılacak. Haziran ayı içerisinde sonuçlar açıklanacak.

15)ÖZEL OKULLAR NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Özel okullar da merkezi sınavla öğrenci alacaklar. Ancak merkezi sisteme dahil olmadan kendi yerleştirmelerini yapacaklar.
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail