11.05.2015 13:28 | Son Güncelleme: 11.05.2015 14:05

25 Farklı Ülkeden Öğrencilerin Projeleri MEF'de Yarıştı

Türkiye'nin farklı illerinden, dünyanın farklı bölgelerinden binlerce öğrenci, MEF Üniversitesi'nin bu yıl 24. sünü gerçekleştirdiği 'Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması'nda buluştu.
Türkiye'nin farklı illerinden, dünyanın farklı bölgelerinden binlerce öğrenci, MEF Üniversitesi'nin bu yıl 24. sünü gerçekleştirdiği 'Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması'nda buluştu.

MEF Üniversitesi’nde 5 Mayıs 2015 tarihinden itibaren üç gün boyunca sergilenerek kamuoyuna ve jüriye sunulan projelerde bu yıl en fazla dikkat çeken, öğrencilerin geçen yıllara oranla daha fazla gözlem yapmaları ve yaratıcılıklarını artırmaları oldu. 

Jüri üyeleri tarafından yapılan ön eleme sonucunda toplam 1434 öğrenci ve 771 proje arasından, Türkiye genelinden 66, yurt dışından ise 25 projenin finale kaldı.Değerlendirme sonucunda 163 öğrencinin hazırladığı 91 projenin sergilenmeye değer görüldüğü yarışmada, jüri üyelerinin ortak görüşü projelerin neredeyse tamamının sanayiinin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni teknolojilerle donatılmış nitelikte olduğu idi.

MEF Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler dışında tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen yarışmanın 24.’sünde, öğrencilerin yaşadıkları bölgelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirdikleri de gözlemlendi.

Her yıl daha fazla sayıda projenin sanayide hayata geçirildiği yarışmaya mimik kontrollü protez koldan, maden ocağı havalandırma sistemi tasarımına, patlayıcı maddelere karşı güçlendirilmiş beton panellerden yeni nesil yakıt piline, kanser tedavisinde yeni yaklaşımlardan üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisine, diyabet hastaları için yer elmasından cips ve içecek üretiminden alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılabilecek yeni yöntemlere kadar farklı konularda farklı sektörlerin sorunlarına çözüm üreten birçok proje katıldı.

Eğitim Ajansı ekibi olarak MEF Üniversitesi'nde sergilenen bu özel  projeleri sizler için izledik. 

RÖPORTAJ; Billur Ocak
                     Arzu Kalaylı
MEF Okulları Genel Müdürü Azmi Özkardeş, gün boyu ekibimizle birlikte projelerin sergilendiği standları dolaşarak öğrencilerden projelerinin gelişim süreçlerini dinledi ve 'Araştırma Projeleri Yarışması' hakkında sorularımızı yanıtladı.

İşte bu özel görüşmeden çarpıcı notlar;-Araştırma Projeleri Yarışması’nın çıkış noktası ne oldu, ne zaman başladı?

Türk ve yabancı lise öğrencileri arasındaki genç araştırmacıları desteklemek ve onları daha fazla bilimsel araştırmalara yönlendirmek amacıyla düzenlenen bir yarışma. Hatta bu proje, MEF'in dershane döneminde başlayan ve çeyrek asra yayılan yarışma oldu. Bir dershane kurucusunun bu yarışmayı başlatması çok anlamlı. Çocuklar bilim insanı olarak topluma ne tür faydalar sağlayabilir düşüncesiyle yola çıkılmış. Bu yıl 24.sü yapılıyor. Çeyrek asra yaklaşan, Prestiji olan bir yarışma. En olumlu yanlarından bir tanesi jurinin ciddi titizlikle, tarafsızlıkla bu işi yürütüyor olması.

-MEF bu anlamda bir ilki gerçekleştirdi diyebilir miyiz? Türkiye’de benzer başka proje yarışmaları düzenleniyor mu? 

Türkiye de TÜBİTAK dışında temel bilim alanlarında bu kadar uzun soluklu ikinci bir yarışma yok. Proje başvurusu 770 civarında burada da bugün 91 proje var. Bunların 25'i uluslararası projeler, 66'sı da yurt içinden.Oldukça farklı illerden katılım söz konusu.

-Öğrencilerin bu projeden nasıl haberi oluyor, özellikle yurtdışındaki öğrencilerin katılımı nasıl sağlanıyor?

MEB kanalıyla tüm okullara duyurusu yapılıyor.Yurt dışında da eğitim ateşeleri vasıtasıyla duyuruluyor.

-Başvurular, seçme, eleme aşamalarıyla birlikte bu yarışmanın tamamlanması ne kadar bir süreci kapsıyor?

Yaklaşık 5 aylık bir dönem geçiriyor. Ön jüri var, iki yönlü eleme yapılıyor, öncelikle projenin doğru alanda mı başvurusu yapılmış ona bakılıyor. Ön eleme oluyor sonra bu kişilere duyuruluyor ve davet ediliyorlar. Projenin hangi süreçten geçtiği, düşünce aşaması, planlama aşaması,uygulama aşamasına bakılıyor. Genelde de öğrencinin kendisi bu projeye ne kadar hakim ona bakılıyor.

-Yurtdışı katılımı da oldukça yoğun. Hangi ülkelerden öğrenciler katıldı?

Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Dubai, Filipinler, Gürcistan, Hırvatistan, İsveç, Karayipler, Kırgızistan, K.K.T.C., Kosova, Letonya, Macaristan, Makedonya, Malezya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya ve Türkmenistan’dan toplan 25 farklı ülkeden gelen öğrenciler  uluslararası arenada ülkelerini temsil etme heyecanını ve onurunu yaşadılar.
ÖNE ÇIKAN PROJELER

-Bu yıl kaç proje başvurusu oldu? Hangi projeler öne çıktı?

Toplam 1434 öğrenci ve 771 proje arasından gerçekleştirilen ön eleme sonucunda Türkiye genelinden 66, yurt dışından ise 25 projenin finale kaldığı yarışmada mekanik ısı ve termodinamik yasaları ağırlıklı uygulamalı çalışmalar, canlı organizmaların yapılarının anlaşılmasında optik yöntemler içeren projeler ve nanoteknolojik uygulamalar öne çıktı.

-Fizik Kimya ve Biyoloji alanında projeler var. Alanlar genişletilebilir mi ilerleyen dönemde?

Dijital dünyaya dönük alanlar yaratılabilir elbette ama temel bilimlerin en temel 3 alanı baz alınıyor. 

-Başvuru sayısını yeterli buluyor musunuz? Bilim projeleri üretme noktasında Türkiye’de ki genel durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onun için bir ölçüm yapmak zor ama İstanbul’da ki 50 tane anaokuluna gidelim, çocuklarla orada bilimi ne kadar buluşturuyorlar ona bakalım, eğer yüksek oranda buluşturuluyorsa Türkiye de işler iyidir diye düşünebiliriz.

Türkiye de bilim büyüyünce yapılacak bir şey gibi düşünülüyor ama aslında 1 yaşındaki çocuğun da bilimle yapacağı şeyler var. En basitinden bir çocuk merdivenden inerken ve çıkarken arasındaki farkı öğrettiğinizde çocuğa bilimle bakmayı öğretiyorsunuz. Günlük hayatta bunun pek çok örneği var. Böyle yaklaşır, böyle bakmayı öğretirseniz ilgi yaratılmış olacaktır.

Bilimle uğraşan insan kadar bilime saygı duyan bilime değer veren insana da ihtiyaç var. Dünyada da bu anlamda proje üreten çok sayıda insan yok.

Bu proje yarışmaları daha alt yaş düzeyinde ki çocuklarla bilimi buluşturuyor. Yaş düzeyi olarak ne kadar aşağı inersek  illa yarışma biçiminde olmak zorunda değil elbette o kadar başarılı oluruz.


 

-Bu yarışma neticesinde üretici firmaların sahip çıktığı, hayata geçen projeler oldu mu? 

Türkiye de üretici firmaların bu tür projelere ilgisi nasıl? 

Projelerin alanlarına göre aslında kurumlarla görüşülüp, daha spesifik sunumlarla bir farkındalık yaratabiliriz aslında. İlerleyen dönemde bunu da gerçekleştirebiliriz. 

Yarışmaya bugüne kadar katılan bir çok başarılı proje Türk firmaları tarafından sahiplenilerek sanayide hayata geçirildi. Işte o projelerden bazıları:

*  En büyük fındık işleme kuruluşlarından biri olan “Sagra” yarışmaya geçtiğimiz yıllarda katılan “Hava basıncı ile çalışan sıfır fireli fındık kırma” projesini,

*  Arıkanlı Holding, “Seydişehir Alüminyum Fabrikası atıkları kullanılarak elde edilen depreme dayanıklı tuğla yapımı” projesini;

*  Gaziantep Devlet Fıstık Üretim Çiftliği ise, “Fıstık ağaçlarının erken ve bol meyve vermesini sağlama” ya yönelik projeyi kullanmaktalar.


-Proje odaklı eğitim sisteminin ve öğrenciyi daha küçük yaşlarda proje çalışmasına teşvik etmenin ne derece önemli olduğunu görüyoruz hocam. 
Bu tür proje çalışmalarında öğrenciler ne tür kazanımlar elde ediyor?

Dokunarak, yaparak, takım çalışması içinde çalışmalar yapılmalı ki en önemli tarafı araştırıyorsunuz, sorguluyorsunuz, başkalarıyla paylaşıyorsunuz. Proje yarışmalarında özellikle sergileme dönemlerinde öğrencilerin birbirlerine ne kadar yardımsever yaklaştığını görüyoruz. Çünkü onlar takım çalışmasına yatkındırlar.Elbette ki hepsi ödül için yarışıyor ama bireyselliğin ötesinde birbirleriyle yardımsever ilişkiler kurarak iyi arkadaşlar edinirler. 

-Proje için oldukça yoğun bir emek sarf ediliyor ve memleketlerinden kalkıp İstanbul’a geliyorlar. İlk 3’e giremedikleri takdirde ödül alamıyorlar mı?

Bazen jüri özel ödülleri oluyor. Bu tür yarışmalarda aslında birden fazla da birinci, ikinci,üçüncü çıkabiliyor. Bu tamamen jürinin kararına bağlı. Projeye hazırlanma aşaması ve onu burada gelip sunmak, İstanbul da geçirdikleri süre edindikleri dostluklar, onlar adına aslında çok şey kazandırıyor. 

EN BAŞARILI PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ

MEF Eğitim Kurumları tarafından 1992 yılından bu yana düzenlenen ve artık uluslararası bir bilim zirvesi olarak kabul gören “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreni, 8 Mayıs 2015 tarihinde MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde gerçekleştirildi. MEF Üniversitesi’nde 5-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında sergilenen projeler arasında, Türkiye’den fizik alanında Kuleli Askeri Lisesi, kimya alanında İzmir Özel Türk Fen Lisesi ve biyoloji alanında Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık görüldüler.

Yarışmaya yurt dışından katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise fizik alanında Litvanya, kimya alanında Slovenya, biyoloji alanında ise Bulgaristan birincilik ödülünün sahibi oldular.


 ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA SERGİLENEN TÜM PROJELERRÖPORTAJ; Billur Ocak
                     Arzu Kalaylı

Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

LGS sonucunuzdan memnun musunuz?


Editör Mail