21.04.2016 08:55 | Son Güncelleme: 21.04.2016 08:58

ABD dolarında ilk kez siyah bir kadının portresi olacak

Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman'ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak.
Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman'ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak.

Hazine Bakanlığı’nın ilk planı, ABD finans sisteminin mimarlarından Alexander Hamilton’ın portresini 10 dolarlık banknotlardan çıkarmaktı. Ancak gelen tepkiler üzerine 20 dolarlık banknottaki eski başkan Andrew Jackson’un portresinin yerinin değiştirilmesi kararı alındı.

Tubman’ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan  Jackson’ın yerini alacak. Jackson’un portresi ise 20 dolarlık banknotun arka yüzüne konulacak.


1820’de bir köle olarak dünyaya gelen Tubman, özgürlüğünü kazanıp en az 70 siyah köleyi de kurtarmıştı. Ancak Tubman’ın rolü kölelerin kurtarılmasıyla sınırlı değil.

ABD’deki kadın hakları hareketinin önemli isimleri Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B Anthony, Elizabeth Cady Stanton ve Alice Paul ise 10 dolarlık banknotların arka yüzüne konulacak.

ABD iç savaşında Tubman

BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri James Cook, Harriet Tubman’ın ABD iç savaşı döneminde 70’e yakın köleyi güney eyaletlerinden kuzeye trenlerle kaçırdığını söylüyor ve “Ancak Tubman’ın iç savaştaki rolü kölelerin kurtarılmasıyla sınırlı değildi” diyor.

Düşman hattının arkasına sızan keşif ekiplerine katılan Tubman, konfederasyon güçlerinin mevzilerini kuzeyli birliklere aktarıyordu. Tubman’ın savaşta en önemli rollerden birisi üstlenen kadınlardan olduğu düşünülüyor.

İlk kadın portresi Martha Washington’dı
Bir ABD doları üzerinde yer alan ilk kadın portresi ise ülkenin ilk başkanı George Washington’ın eşi Martha Washington’dı. First Lady Washington’ın portresi 1891 ve 1896 yılları arasında 1 dolarlık banknotun üzerindeydi. (BBC Türkçe)
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn
En Çok Arananlar: Harriet Tubman, 20 dolar, banknot, ABD

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail