09.09.2013 13:42 | Son Güncelleme: 09.09.2013 13:42

Alan Değişikliği Mağdurları İçin Öneri

2012-2013 Eğitim öğretim döneminde teknoloji tasarım ve özel eğitim öğretmenliğine geçen sınıf öğretmenleri yeni eğitim öğretim yılına büyük sıkıntılarla giriyorlar.
2012-2013 Eğitim öğretim döneminde  teknoloji tasarım ve özel eğitim öğretmenliğine geçen sınıf öğretmenleri yeni eğitim öğretim yılına büyük sıkıntılarla giriyorlar.


Eğitim sistemimizde yaşanan köklü değişimin bir sonucu olarak uygulanan alan değişikliği yöntemi doğru veya yanlış bir şekilde uygulandı. Yapılan bu değişikliğin mahkeme kararıyla bozulması nedeniyle bu arkadaşlarımızın durumunda büyük bir belirsizlik meydana geldi. Yeni eğitim öğretim yılı başlamak üzere. Bu arkadaşlarımızın durumu bir an önce netleştirilmelidir.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendilerine sundukları alan değişikliğini; kimi öğretmenlerimiz seçtikleri alanda çalışmak istemeleri, kimileri de norm fazlası olma durumu ortaya çıkabileceği nedeniyle istediler. Yaptıkları alan değişikliğine bağlı olarak farklı kurumlara, farklı yerleşim birimlerine tayin oldular. Bu durumda bu öğretmenlerimize tek bir formülle mahkeme kararını uygulamak büyük mağduriyetlere yol açacaktır. Bu nedenle bu öğretmenlerimizi mağdur duruma düşürmeyecek önlemlerin alınması kaçınılmazdır.

 

Alan değişikliği yapan öğretmenlerimize bu yeni durumda; isteyenlere geçtikleri alanda kalmaları için gerekli önlem ve düzenlemelerin yapılması, isteyenlere kendi alanlarına dönmeleri seçeneğinin sunulması ve atanmış oldukları kurumlarda görevlerine devam etmeleri hususunda gerekli kolaylıklar gösterilmelidir.

 

Belirsizlik insan psikolojisini olumsuz etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Bu konuda herhangi bir somut adım atılmamıştır. Bu belirsizlik biran evvel giderilmelidir. Eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonlarını etkileyebilecek bir uygulamanın eğitim sistemine yansımalarının da son derece olumsuz olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn
En Çok Arananlar:

Yorum Yazın

Diğer Haber Başlıkları

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail