19.11.2017 09:56 | Son Güncelleme: 19.11.2017 09:56

​ Başbakan Yıldırım ile Eğitim Sohbetinde Neler Konuştuk?

Yediden yetmişe, haftalardır, eğitimi, özellikle de sınavları konuşuyoruz. Peki eğitim, sınavlardan ibaret mi? Peki ya diğer konular? Başbakan Yıldırım ile dün uzun uzadıya işte bu diğer konuları konuştuk!
E-Posta: aguclu@milliyet.com.tr / editor@egitimajansi.com
Yediden yetmişe, haftalardır, eğitimi, özellikle de sınavları konuşuyoruz. Peki eğitim, sınavlardan ibaret mi? Peki ya diğer konular? Başbakan Yıldırım ile dün uzun uzadıya işte bu diğer konuları konuştuk!

Eğitimle ilgili sıkıntılarını ve son günlerde de, lise ve üniversiteye giriş sistemiyle ilgili sorunları sürekli gündeme getiriyoruz.
Bir kez daha gördük ki, Ankara'nın ve özellikle Başbakan Yıldırım'ın gündeminde de, eğitim ve sınavlar var. 
Gittiği hemen her yerde bu konuda konuşuyor, kimilerimize göre de, fazlasıyla abartılı olan söylemlerde bulunuyor.
Biz de, önceki gün, "Başbakanın demesiyle eğitim iyi olmaz!" diye oldukça eleştirel bir yazı yazdık.
Söylenenlere değil, icraata bakarız dedik.
Başbakan Yıldırım'ın, eleştiri yöneltenlere de serzenişi vardı... 
Fazlasıyla hoşgörülü birisi olduğu için Başbakan arıyor dediklerinde, bana da mı serzenişte mi bulunacak diye aklıma hiç gelmedi.
Kendisini daha önceden tanıyorum. Genç Bakış'ta konuk ettik, farklı platformlarda birlikte olduk ama uzun uzadıya eğitimi hiç konuşmamıştık.
İşte dünkü uzun telefon görüşmesinde, Başbakan ve gazeteci olarak değil de, eğitimi ciddiye alan iki eğitim dostu olarak, eğitimin ve çocuklarımızın geleceğini konuştuk.
Serzenişi, bize değilmiş önce onu öğrendik.
Bu işe emek ve gönül verenlerin eleştirileri, bizi aydınlatır, niye karşı çıkalım ki dedi ve ekledi:
Bizim kabul etmediğimiz, bu konuya hiç kafa yormamış kişilerin, kulaktan dolma sözlerle, yapılanları, görmezden gelip, üstüne üstlük bir de eleştirmeleri. Bilip, bilmeden konuşuyorlar. Kafaları karıştırıyorlar...
Peki, Başbakan Yıldırım, eğitim konusunda samimi miydi?
Ulaştırma Bakanlığı'ndan beri eğitime o kadar çok katkısı oldu ki, bu eğitim sevdası da şimdi nereden çıktı demek abesle iştigal olur.
Teknoloji sınıflarının kurulması, okullara internet ağının götürülmesi, tablet dağıtılması ve daha pek çok teknik yatırımın okullara girmesinde, en büyük sponsor hep O ve Onun Bakanlığıydı...
Başbakanla sohbet edilip de güncel sorunlara cevap aranmaz mı?
Elbette aranmalı, pek çok konuyu zaten konuştuk ve detaylarını Milliyet'te yazdım.
Ama satır başlarıyla, tüm konuları ele aldık desek yalan olur. Çünkü bu sohbet, ne bir röportajdı ne de söyleşi. Sadece sohbetti.

En doğru olanı  bulma konusunda en azından bir arayış içerisindeler. Sürekli değişen değil, kalıcı projeler peşindeler. Yaptıklarının da en doğru olduğuna inanıyorlar ya da inandırılıyorlar.

Pek çok konuda, fikrimizi anlattığımızda, dikkatle dinledi, keşke daha önce konuşsaydık dedi.
Bilgiye, tecrübeye, ayrıntıya önem vermesi, ortada ne kadar yanlış uygulamalar olsa da, gelecek açısından bizi sevindirdi.

Eğitimi, öğretmeni, öğrenciyi uzun uzadıya konuştuk ama ayrıntılara girmedik. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Öğretmen Eşi Semiha Hanım ile birlikte İstanbul'daki kutlamalara katılacakmış. Davet etti. İşte o zaman, umarım uygun ortam olur ve atamalardan, mülakata, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayinlerinden ücretli öğretmenlere, sınavlardaki soru sayılarının adaletsizliğinden OYP'illerin mağduriyetine, eğitimin dinselleştirilmesinden ders kitaplarına  kadar  tüm güncel sorunları sorma fırsatı buluruz...
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Diğer Haber Başlıkları

Anketler

Üniversitelerin bölünmesine nasıl bakıyorsunuz?


Editör Mail