08.06.2017 16:18 | Son Güncelleme: 17.06.2017 16:19

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik hakkında bilinmeyenler...
Bedelli Askerlik hakkında bilinmeyenler...

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?
Türkiye’de esas olarak askerlik görevi çok eski zamanlardan bu yana vatani bir görev ve borç olarak görüldüğü için zorunlu askerlik uygulaması ile yıllardır Türk gençlerinde 18 yaş ve üzerinde olan kişilerin askerlik görevini yapması gerekmektedir. Ancak bunun dışında tarih boyunca da zaman zaman ortaya çıktığı gibi bedelli askerlik olarak bilinen bir sistemle kişilerin askerlik görevini yapmaları da sağlanmıştır. Askerlik yapacak olan kişinin belirlenmiş olan yaş sınırını sağlamasının ardından bedelli askerliği yapmak için belirlenmiş olan para miktarını ödemesi yoluyla yaptığı askerlik görevi bedelli olarak adlandırılmaktadır. Bedelli askerliğin askerlik yapacak olan kişiler tarafından avantajlı görülmesindeki en büyük pay gençlerin en verimli çağlarında işlerini kaybetmemelerini sağlamaktır. Bunun yanında askerliğin bedelle yapılmasındaki fayda da devletin ve ordunun maddi ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgili olmaktadır.

Bedelli Askerlik Eşitlik İlkesine Aykırı Mıdır?

Bedelli askerliğin yapılabilmesi için kişilere şart olarak sunduğu iki farklı nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan yaş sınırlarına uyma noktasında hemen hemen bedelli askerlik bekleyenler benzer yaşlarda bulunduğu için bir sorun ortaya çıkmazken ödenecek ücret konusunda fikir ayrılıklarına düşülmesi söz konusu olabiliyor. Pek çok kişi 2017 bedelli askerlik hizmetleri öncesindeki bedelli askerlik ücretleri için belirlenmiş olan rakamların yüksek olması sebebiyle bedelli askerlikten sadece zenginlerin yararlanmasının olası olduğunu belirtmektedir. Ancak bu konuda Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan incelemelerle bedeli askerliğin eşitlik ilkesini hiçbir şekilde ihlal etmediği yönünde karar çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihi içerisinde 10 kez uygulanmış olan bedelli askerlik uygulamasında her yeni dönemde bu uygulamadan yararlananların sayısı artmaya devam etmiştir.

Bedelli Askerlik Hakkındaki Son Gelişmeler

Bedelli askerlik meselesi çok fazla kişinin yakından ilgilendiği ve haber almak istediği meselelerden biri olduğu için yoğun bir şekilde kişilerin bilgi almak istediği bir alan olmaktadır. Bu konuda bedelli askerlik son durum ne oldu öğrenmek isteyenler devlet yetkilileri ve medyada etkin gücü bulunan kurum ve kuruluşların yetkilileri tarafından yapılan açıklamaları dikkate alma yoluna gidiyor. Bu noktada kişilerin bedelli askerlikle ilgili son durumun ne olduğunu kesin bir şekilde öğrenmesi için güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere itibar etmesi gerekmektedir. Çünkü bedelli askerlik konusu çok fazla kişinin beklenti içinde olduğu bir alan olduğu için pek çok haber kaynağı bunu kişileri kendine çekmek için kullanabiliyor. Sadece bedelli askerlik üzerine haber içeriklerine yer veren bir site bu konuda en iyi kaynak olabilir.
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail