12.01.2017 13:01 | Son Güncelleme: 12.01.2017 12:32

Bircan: Milli Eğitim Bakanına göre sözleşmeli öğretmenlik mağduru yokmuş!

CHP'li Erdin Bircan’ın sözleşmeli öğretmen mülakatlarında yaşanan haksızlıklarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik mağduru olmadığını söyledi.
CHP'li Erdin Bircan’ın sözleşmeli öğretmen mülakatlarında yaşanan haksızlıklarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik mağduru olmadığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın sözleşmeli öğretmen mülakatlarında yaşanan haksızlıklarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “Sözleşmeli öğretmen alımı Yönetmelik çerçevesinde yapılmış ve herhangi bir adayın mağdur edilmesi söz konusu olmamıştır” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın daha önce sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarında yaşanan mağduriyetin tüm boyutlarını dile getirmişti. Branş ve öğretmenlik ile alakası olmayan, siyasi parti, dini ve ırksal köken gibi sorularla öğretmen mülakat soruları soran komisyonları savunan Bakan’a göre KPSS’de derece alan öğretmen adaylarının mülakatlarda elenmesinin bir sakıncası yok.

CHP’li Bircan’ın mülakat komisyonlarında ortaya çıkan haksızlıklar ile ilgili soru önergesine eksik, yanlış ve yanıltıcı bilgiler veren Bakan Yılmaz’a göre ortada bir sorun yok.
Bircan’ın “Mülakat komisyonlarının vermiş olduğu puanların branş ve illere göre ortalama dağılımı nedir?” sorusuna yanıt vermeyen Bakan, yaşanan mağduriyetin sistematikliğinin de üzerini örttü.

Mülakatlarda kamera kaydı alınacak mı sorusunu da yanıtlamayan bakanlık, yaşanacak mağduriyetlerin daha da artacağını böylece itiraf etmiş oldu.
CHP’li Bircan yaşanan mağduriyetleri defalarca dile getirdiğini hatırlatarak, “Mağdurların en büyük şikayet konuları komisyonların objektif olmayan tutumlarıydı. Bazı komisyonlar KPSS puanı ile eş değer mülakat notları verirken, bazı komisyonlar KPSS puanlarının çok üzerinde veya aşağısında puanlar vererek, KPSS’de daha yüksek puan alanların atanmalarına engel oldular. Kanunda da yeri olmayan komisyon uygulamasını yönetmelikle açıklamak Milli Eğitim Bakanının çaresizliğidir” diye konuştu.

Komisyonlarda yaşananları bilme şanslarını olmadığını, kamera kaydı tutulmadığı için de Bakanlığı yandaşları atadığının kesin olduğunu söyleyen Bircan, “Bakanlık yaptığı son açıklamada da kamuoyunda konuşulan soruların sorulmadığını söylüyor ancak talebimize rağmen kamera kayıtları tutulmadığı için sözleri havada kalıyor. Öte yandan yapılan açıklamada zarftan çekilen iki sorunun değerlendirildiğini ifade etmeleri de böyle saçma sapan soruların sorulduğunu kendilerinin de kabul ettiğini ortaya koyuyor” dedi.

Mülakatta soruların öğretmenlikle alakasız sorulardan örnekler

Başbakan kim, Son üç başbakanı say, Van’ın hangi belediyelerine kayyum atanmıştır, niçin atandı, atanmalı mıydı, Mecliste hangi partilerin kaç milletvekili var soruları bir adaya soruluyor ve o adaya KPSS puanını çok altına bir puan verilerek, KPSS puanına göre atanması kesinken, atanamayacak sıralara geriletiyor. Bu adayın öğretmenliği ile bu soruların ne bağlantısı var?” Yapılan AKP’li olmayanları elemek için komisyonların ciddi çaba harcadığının kanıtı.

Hataylı bir adaya Arap mısın diye soru soran komisyon üyeleri adayın Arap kökenli olduğunu öğrendikten sonra ‘senin okuman yazman var mı’ diye dalga geçtiklerini hıçkırarak anlatan bir öğretmen adayı olmuştur.

Van depreminde yurtları yıkıldığı için cemaatin yurdunda kalmak zorunda kalan bir kız öğrenciyi ise ücretli öğretmenlik sınavında bile hiçbir şey sormadan eliyorlar. O öğretmen adayı ‘O yurda dönemin Başbakanı Erdoğan gelip elleriyle bana hediye verdi’ diye anlatsa da komisyonu ikna edemiyor.

Nerelisin sorusuna Tunceli’yim diyen bana ulaşan birkaç öğrenciye komisyon çok düşük puan veriyor.

Hakkarili bir adaya komisyon Yüksekova neden il olmadı? Hakkarililer neden yüksekova'nın il olmasını istemiyor? Gibi öğretmenlikle uzaktan yakında alakası olmayan sorular soruluyor.


VERİLEN SORU ÖNERGESİ
05.10.2016
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.
 

Erdin BİRCAN
Edirne Milletvekili

Bakanlığınızın yapmış olduğu sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarında sorulan sorular ve yapılan haksızlıklar ile ilgili birçok örnek basına yansımış ve Genel Başkanımız ile Milletvekillerimiz tarafından gündeme getirilmiştir.

Tarafıma ulaştırılan şikayetlerin önemli bir kısmı Türkiye genelinde kurulan komisyonların puanlama kriterlerinde bir standardın olmamasıdır.

Buna göre,

Türkiye genelinde kaç mülakat komisyonu kurulmuştur?

Öğrencilerin komisyonlara dağılımı hangi kriterlere göre yapılmıştır?

Oluşturulan mülakat komisyonlarında bir standardın oluşturulması için Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapmıştır?

Mülakat komisyonlarının vermiş olduğu puanların branş ve illere göre ortalama dağılımı nedir?

Bunda sonraki atamalarda benzer haksızlıkların yaşanmaması için bakanlığınız mülakatı kaldırmayı düşünmekte midir?

Eğer Mülakatta ısrar edecekseniz objektif kriterlere göre bir standart oluşturmak için çalışmanız var mıdır?

Öğretmenlik yapabilmek için fakülte bitirmiş ve KPSS’den yüksek puanlar almış öğretmen adaylarının yaşadığı mağduriyeti gidermek için bakanlığınız bir çalışması olacak mıdır?

Mülakatlarda neden kamera kaydı alınmamıştır? Eğer Mülakatta ısrar edecekseniz bundan sonra kamera kaydı alınacak mıdır?


SORU ÖNERGESİNİN YANITI
 

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

 

 

 

 

 

EDİRNE MİLLETVEKİLİ ERDİN BİRCAN'IN 7/8362 ESAS NUMARALI YAZILI SORU

ÖNERGESİNE İLİŞKİN BİLGİ

 

Bakanlığımızca sözleşmeli öğretmen atamaları, Talim ve Terbiye Kurulunun 9 sayılı Kararı, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sözleşmeli Öğretmen Alımlarına dair 03.08.2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav komisyonu oluşumu, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve uygulamaya ilişkin diğer hususlar Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu kapsamda, sözleşmeli öğretmen alımlarına ilişkin duyuru yayınlanmış olup atama usul ve esaslarına ilişkin gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

Sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 200, öğretmenlik alan bilgisi sınavı gerektiren alanlar için 19-25 Eylül 2016 tarihindeki sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 300, dershaneler ve öğrenci etüt merkezlerinde görev yapan eğitim personeline yönelik adaylar için 26-28 Eylül 2016 tarihindeki sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 195 olmak üzere Türkiye genelinde toplam 695 mülakat komisyonu oluşturulmuştur.

Adayların komisyonlara dağılımı Millî Eğitim Bakanlığı internet sayfasında yayınlanan Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzunun 2.1. Maddesi gereğince sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvuru elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden) alınmıştır. Bu başvuruda adaylar, Ek-2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapmışlar ve tercihlerinden birine yerleştirilmişlerdir.

Mülakat komisyonlarının oluşturulması Yönetmeliğin 9-1. maddesine göre yürütülmüştür. Sözleşmeli öğretmen alımı Yönetmelik çerçevesinde yapılmış ve herhangi bir adayın mağdur edilmesi söz konusu olmamıştır. Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtildiği üzere sözlü sınav konuları ve ağırlıkları aşağıdaki gibidir:

  1. Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,

  2. İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,

  3. Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,

ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25 Değerlendirmeler bu çerçevede objektif şekilde yapılmıştır.

 

 
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail