adscode
adscode

BOŞANMA DAVASINDA DÜĞÜNDE TAKILAN TAKILAR KİME AİT

Boşanma davalarında düğünde takıldığı sırada problem çıkarmayan takılar, önemli bir problem haline gelebiliyor.

BOŞANMA DAVASINDA DÜĞÜNDE TAKILAN TAKILAR KİME AİT
Türkiye'den Haberler
Boşanma davalarında düğünde takıldığı sırada problem çıkarmayan takılar, önemli bir problem haline gelebiliyor. Evlilik birliğini sürdürebilmenin olanaksız duruma gelmesi dolayısı ile boşanma kararı alan çiftler, boşanma davasını 4271 sayılı Türk Medeni Kanunu çerçevesinde söz konusu olan hakları ile açabiliyor.
 
Bu çerçevede de boşanma davası süreci içerisinde en fazla anlaşmazlık yaşanan konulardan birisi de düğünde takılan takıların kime ait olduğu konusu oluyor. Bu noktada boşanma davalarında düğünde takılan takıların kime ait olduğunun belirlenmesi gerekir.
 
Türkiye’ de örf ve adetler çerçevesinde evlilik birliğinde geçim erkek sorumluluğu altındadır. Bu doğrultuda da düğünde takılan takılar özellikle de erkeğin karşı karşıya kalabileceği olumsuz bir durum dolayısı ile kadının tek kalması veya geçimi üstlenmek durumunda kalması halinde adına güvence değeri taşımaktadır.
 
Bu kapsamda da günümüzde erkek tarafından belirli bir gereksinim çerçevesinde söz konusu düğün takılarını kadından alarak, kullanmış olması durumunda bu takıları kadına borçlu olur ve yerine koyması gerekliliği bulunur.
 
Hukuki Olarak Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir?
 
Modern hukuk yapısı içerisinde düğünde takılan takılar, düğüne katılım gerçekleştiren tüm misafirlerin geline bağışı olarak değerlendirilir. Bu doğrultuda da bu söz konusu olan bağışların yasal sahibi ve tüm hakları kadına ait olur.
 
Evlilik birliği içerisinde iken erkek tarafından bu takıların evin bir gereksinimi doğrultusunda kullanılması durumunda erkek, bu takıları kadına borçlu olur ve yerine geri koymakla yükümlüdür.
 
Düğünde verilen veya takılan ziynet ve takı eşyalarının aidiyeti ile ilgili olarak Yargıtay içtihatları dahilinde mülkiyet yetkisi kadına verilir. Boşanma davası süreci içerisinde düğünde takılan takılar ile ilgili olarak bir uyuşmazlık meydana gelmesi durumunda dava açabilme hakkı nedeniyle Ankara avukat desteği alabilirsiniz.
 
Bu noktada kadın tarafından takıların aynı şekilde iadesi, cins adet ve değer açısından bildirilen takıların toplam değerinin ödenmesi talebi bu davalarda yapılabilir. Bu noktada tanık beyanı, düğün fotoğrafları, düğün videosu ve başka deliller ile söz konusu talebin kanıtının gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur.
 
Düğünde Erkeğe Takılan Takılar Kime Ait Olur?
 
Düğünde erkeğe takılan takılar ile ilgili olarak kadına takılan takıların her birinin kadının malı olarak görülmesi dolayısı ile erkeklere ait olduğu algısı oluşur. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Düğünde takılan takılar gelinin güvence altına alınması hedefini taşırken bu noktada yine Türk örf ve adetleri göz önünde bulundurulur.
 
Boşanma davası süreci içerisinde karşı karşıya kalınan düğünde takılan takıların kime ait olduğu anlaşmazlığı ile ilgili olarak mahkeme tarafından bu gibi hususlar üzerinden değerlendirmeler gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda tarafların düğünde takılan takılara ilişkin olarak anlaşmazlık dolayısı ile dava açma hakkı ile diğer konular hakkında boşanma avukatı ile danışma ve yardım alınması faydalı olacaktır. 

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Emoji ile tepki ver!
1
1

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)