09.04.2015 11:37 | Son Güncelleme: 09.04.2015 11:37

'Dershaneler dönüşünce özel liseler sollayacak'

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatılan dershanelerin dönüşümü yasasıyla birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk kez özel lise sayısı resmi liselerden fazla olacak
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatılan dershanelerin dönüşümü yasasıyla birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk kez özel lise sayısı resmi liselerden fazla olacakÇukurova Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Adnan Gümüş tarafından yapılan çalışmaya göre 2015/16 eğitim ve öğretim yılında 2 bin 736 olan resmi liseye karşı 2 bin 920 özel lise öğrenci kabul edecek.

Dönüşen özel liselere 2015/16 eğitim döneminde yaklaşık 200 bin yeni öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.

Dershane dönüşümünü dünyanın en büyük okul özelleştirmesi olarak tanımlayan Prof. Dr. Gümüş, "Dönüşüme sokulacak dershanelerin yapı ve donatı hazırlıkları henüz uygun değil. Bu dönüşümün pek çok olumsuz çıktısı olacak.

YGS-LYS'de dezavantajlı duruma düşeceğiz kaygısıyla veli ve öğrenciler dönüşen 'temel liselere' yönelme eğilimine girdi. 30 saat temel ders, tüm seçmeli derslerin test çözme dersine dönmesi, hafta sonu kurslarının test kursları şeklinde yapılması Anadolu Liseleri'ni de bozacak" dedi. Gümüş, başarı için öğretmen eksiğinin kapatılması gerektiğini belirtiyor.

Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

YGS'ye 9.45 / 10.00 arası gelip de sınava alınmayan adaylara da mazeret sınavı hakkı tanınsın mı?
Editör Mail