02.01.2018 10:33 | Son Güncelleme: 02.01.2018 10:33

Eğitimci Cihat Şener LGS sorularını değerlendirdi!

LGS örnek soruları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yayınlanan Liseye Giriş Sıanvı örnek soruları ile birlikte milyonlarca öğrenci sınav öncesinde sınavda sorulacak sorular hakkında ipuçları edinmiş oldu. İşte LGS örnek sorular ve konular.
LGS örnek soruları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yayınlanan Liseye Giriş Sıanvı örnek soruları ile birlikte milyonlarca öğrenci sınav öncesinde sınavda sorulacak sorular hakkında ipuçları edinmiş oldu. İşte LGS örnek sorular ve konular.

Liseye Giriş Sınavı örnek soruları, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından erişime açıldı ve milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Liseye Geçiş Sınavı öncesinde öğrencilere sorulacak soru tipleri hakkında ipuçları verildi. Yayınlanan örnek sorularda öğrencilere hangi soru tiplerinin sorulacağı ve nasıl soruların olacağı bilgisi aktarıldı. İşte Liseye Giriş Sınavı (LGS) örnek soruları...

Liseye geçiş sisteminde kaldırılan TEOG sınavının ardından yeni liseye giriş sistemi geçtiğimiz dönemlerde tanıtılmış ve sistemin detayları paylaşılmıştı. Yaşanan gelişmeler üzerine öğrencilerin en çok merak ettiği konu ise sınavda ne tip soruların sorulacağıydı.

Konuyla ilgili olarak MEB, geçtiğimiz günlerde örnek soruları erişime açtı ve öğrencilere çeşitli derslerden sorular sunuldu. Yayınlanan örnek sorularla birlikte, öğrenciler sınavda sorulacak olan soru tiplerini ve konularını görme imkanı buldu.

“Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm” olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap formu ile Haziran ayında iki oturumda gerçekleştirilecek sınav, 75+60 = 135 dakika sürecek. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak.

Soruların derslere göre dağılımı ise şöyle olacak:CİHAT ŞENER, HABERTÜRK TV'DE LİSEYE GİRİŞ SINAVI ÖRNEK SORULARI DEĞERLENDİRDİ

Liseye Giriş Sınavı örnek sorularının yayınlanmasının ardından Habertürk TV'de konuşan eğitimci Cihat Şener, bazı örnek soruları değerlendirdi.

Şener, yaptığı değerlendirmede "Milli Eğitim Bakanlığı'na teşekkür ederim. Bu soruları yayınlamakla hiç olmazsa sınav hakkındaki anlamsız ve gereksiz spekülasyonları ortadan kaldırdılar. Ne kadar net, ne kadar açık, ne kadar temiz olursa, kaygı da o kadar düşer. Çocuklar şu an 14 yaşındalar ve 'ne soracaklar?'ın karşılığı yoktu. Sorulara baktığım zaman gördüğüm bir şey var, sorular çok da uçuk kaçık şeyler değil. Yani daha net söylemek gerekirse, çalışan ve emek veren bu işten alnının akıyla çıkar. Soruları seçerken titizlenmişler. Ben de onların yayınladıklarının içinden seçerken ben de titizlendim ve şunu gördüm; Bu sorular çocukların hiç de karşılaşmadığı şeyler değil. Biz yine çalışmalarımızı yaparken eski yıllarda adı TEOG olan hatta meşhur OKS olduğu dönemlerdeki örnekler de işe yarayabilir. İki bölüm soru yayınlandı.

Hepsinde ortak bir şey var. Okuma alışkanlığı olan çocuklar, bu işten artı çıkarlar. Ne demek okuma alışkanlığı olmak? Eğer çok okuyorsanız, kitap okuyorsanız sizin okuma alışkanlığınız vardır ve okuma hızınız yüksektir. Soruların metinleri uzun ve kitap okuma alışkanlığı olan çocukların artısı olacaktır. Sayısal bölümde de okuma alışkanlığınız olmasa da mantık yürütme, analitik düşünme gücü olan öğrencilerin ve problem çözme yeteneği yüksek öğrencilerin avantajı olacak."

Habertürk
 
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Diğer Haber Başlıkları

Anketler

LGS sonucunuzdan memnun musunuz?


Editör Mail