31.10.2016 16:27 | Son Güncelleme: 10.11.2016 14:15

Eğitimde kim kimdir?- Fahamettin Akıngüç

"Eğitim duayeni”... “Eğitim mühendisi"... İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı Fahamettin Akıngüç kimdir?

İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç, 8 Ocak 1926 yılında İstanbul’da doğdu. 

Eğitimi

İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1943 yılında Yüksek Mühendis Okulu’na girdi, öğrenimi sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönüşen okulun İnşaat Fakültesi’ni 1950 yılında bitirdi. 
 


 

Girişkenlik: Yüksek ama temkinli

Vizyon: Çok iyi

Eğitim sevdası: Tartışmasız

Eğitim geçmişi: Eğitimciliği mühendisliğini gölgede bıraktı

Çalışanlarla ilişkisi: Tatlı sert

Öğrencilerle ilişkisi: Sınırlı

Bonkörlük: Eli sıkı

Reklam: Hiç sevmez


Dip Not: Boşluğu zor doldurulacak isimlerden birisi. Her ne kadar köşeye çekildim dese de lokomotif hala O!


İş Hayatı

Üniversiteyi bitirdiğidönemde Kültür Dersevi’nde bir süre öğretmenlik yaptı. İnşaat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askere gidinceye kadar Yeşilköy Havalimanı’nda mühendis olarak çalıştı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Proje ve İnşaat Dairesi’nde mühendis ve büro şefi olarak iki yıl çalıştı. Daha sonra kendi firmasını kurarak 1960 yılına kadar inşaat sektöründe çok sayıda tesisin müteahhitlik işlerini yaptı.
 

1960 yılında İstanbul’da, dönemin eğitim alanında kurulan ilk özel okullarından olan Kültür Koleji’ni kurarak öğretime açtı ve bundan sonraki tüm yaşamını yalnızca eğitim sektöründe geçirdi. 55 yıllık eğitimci olan Akıngüç, ömrünün yarısından fazlasını eğitime adadı.
 
 

1980 sonrasında mevcut Kültür Koleji’ne ilaveten Kültür 2000 Koleji’ni, daha sonra 2 ilköğretim okulu, 2 lise ,1 fen lisesi ve 6 anaokulu kurarak Kültür Okulları Topluluğu’nu oluşturdu. 1989 yılında, ailesi ile birlikte Kültür Koleji Eğitim Vakfı’nı (KEV) kurarak İstanbul Kültür Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarını başlattı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hamiliğinde, 15 Temmuz 1997 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi kuruldu. 2009 yılına kadar Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttü ve bu tarihte görevi Dr. Bahar Akıngüç Günver'e devretti. Halen bu üniversitenin Mütevelli Heyeti Onursal Başkanlığını yapıyor.
 
  Eğitime Kazandırdıkları

Fahamettin Akıngüç’ün, eğitim sektörünün sorunlarının çözümüne ve uygulamalara bir mühendis sistematiği ile yaklaşarak gerçekleştirdiği yenilikler ve ilkler şöyle özetlenebilir:

Akıngüç, eğitim faaliyetlerinin temel felsefesi olarak öğrenci odaklı bir eğitim uygulaması başlattı; eğitimi, her öğrencinin bireysel özelliklerine göre planlanması gereken bir değişim süreci olarak ele alıp okullarındaki eğitim uygulamalarını bu doğrultuda yönlendirdi ve geliştirdi.
  

Eğitim alanında ilk defa öğrencilere “rehberlik” hizmeti verilmesi uygulamasını başlattı, yine eğitim sektöründe ilk defa okul içinde psikologlar istihdam ederek, öğrencilerin gelişme durumlarını, sorunlarını, bilimsel olarak izletti, bu konularda velilere periyodik rapor gönderme sistemini uygulamaya koydu. Eğitimin başarısında öğretmenin oynadığı kilit rolü dikkate alarak, okullarındaki öğretmenleri, öğretmenlik uygulamalarındaki görgü ve bilgilerini artırmaları için planlı bir şekilde yurt dışında gruplar halinde eğitim programlarına gönderdi. Öğretmenlerin ve idari görevdeki personelin kendilerini geliştirmeleri için okullarının bünyesinde bir “Geliştirme Merkezi” kurdu ve tüm eğitim yılı boyunca üniversitelerin değişik bölümlerinden akademisyenlerin burada kurs ve seminer yapmasını sağladı.
 
 

Eğitim faaliyetlerinin diğer önemli bir öğesinin eğitim malzemesi olduğu inancı ile önce ilkokullara dönük olarak “Ünitelerle Beş Yıl” isimli bir dergiyi yıllarca yayınladı buna ek olarak, hâlâ yayınlanmakta olan ve her düzeydeki eğitimcinin yazı yazdığı “Yaşadıkça Eğitim” isimli dergiyi yaşama geçirdi.

Eğitim sektöründeki bu yenilikçi ve öncü faaliyetlerinin devamı olarak, ülkemizdeki özel eğitim kurumlarını bir çatı altında toplama çalışmalarını başlattı ve uzun yıllar Özel Okullar Derneği Başkanlığı görevini yürüttü. 
 

Ödüller

Fahamettin Akıngüç, İTÜ Rektörlüğü tarafından, mezuniyette 50. yılını doldurmuş olması nedeniyle, 2000 yılında anı plaketini almıştır. Ayrıca, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'nde yapılmakta olan öğrenci yurtlarına yaptığı katkılar nedeniyle 2008 yılında “Gümüş Arı 2008” ödülünü almıştır.

1997 yılında Kültür Okulları Genel Müdürlüğü’nü kızına devreden Fahamettin Akıngüç, çalışmalarını bu tarihten itibaren Kültür Okulları Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı olarak sürdürüyor.
Özel Hayatı: Fahamettin Akıngüç evli ve 3 kız babası...
 
  

Onu anlatan kelimeler: "Eğitim duayeni”, “eğitim mühendisi"

Hakkında Çıkan Haberler

Türkiye İş Bankası, 2007 yılında “Eğitim Mühendisi – Fahamettin Akıngüç Kitabı” adı altında Akıngüç’ün hayat hikâyesini anlatan bir kitap yayınladı.http://www.hurriyet.com.tr/55-yildir-egitimin-pesinde-fahamettin-akinguc-40067432
http://www.milliyet.com.tr/bir--egitim-muhendisi-nin-yasam-oykusu-kitap-966711/
http://www.hurriyet.com.tr/70-inde-universite-kurup-odasinin-kapisina-zeytin-agaci-dikti-1581528931.10.2016 
 Biyografilere eklemek istediğiniz bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz...​

 
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Üniversitelerin bölünmesine nasıl bakıyorsunuz?


Editör Mail