11.07.2016 16:49 | Son Güncelleme: 11.07.2016 15:45

Geleceğin Girişimcileri İzmir Ekonomi'de Yetişiyor!

Gelecek hayalinize ulaşmada size kapı aralayacak üniversiteyi seçmek için tercih maratonu 26 Temmuz'da başlıyor! Hangi üniversite sizi neden cezbediyor? Hangi bölüm, hangi üniversitede okunmalı? ...
Gelecek hayalinize ulaşmada size kapı aralayacak üniversiteyi seçmek için tercih maratonu 26 Temmuz'da başlıyor! Hangi üniversite sizi neden cezbediyor? Hangi bölüm, hangi üniversitede okunmalı? ...


Yeni açılan bölümleri, en gözde programları, kontenjanları, akademik birikimi,sunduğu fırsatlar ve vizyonuyla üniversitelerin genel iklimini yansıtabilmek adına mikrofonumuzu üniversite röktörlerine uzattık.

 Özel Haber-Billur OCAK
  editor@egitimajansi.com

  


Prof. Dr. Can Şımga Muğan, üniversite adaylarına tercih döneminde ışık tutacak anahtar bilgilerle, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin yeniliklerine, farklılıklarına ve önceliklerine dikkat çekti.
Prof. Dr. Can ŞIMGA MUĞAN
İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü -Öğrencilere eğitim yılı ve sonrasında sunduğunuz imkanlar nelerdir? Hangi vizyonla mezun ediyorsunuz? 

Öğrencilerimiz birer ‘dünya vatandaşı’ olarak yetişiyor. Uluslararası rekabetin içinde güçlü bir duruş sergileyen her üniversite mezunu gencin mesleği değer kazanır. Öğrencilerimizin, hayalini kurduğu meslekte nitelikli bir üniversitede eğitim alması için görev yapıyoruz. İşinizi severek yaparsanız, geleceğe sağlam bir temel atmış olursunuz. Bu nedenle öğrencilerimizin eğitimleri boyunca başarılı olacakları alanları belirlenmeleri için destek oluyoruz. Yeni kuşakların öğrenme biçimlerine uygun bir yapı oluşturduk. Böylelikle her öğrencinin öğrenme biçimine göre bir eğitim verebilmek üzere büyük adımlar attık. Görüntü Yönetim Sistemleri ve Öğretim Yönetim Sistemlerinin harmanlanmasıyla oluşturduğumuz ‘Akıllı Kampüs Projesi’nde, derslikler en son teknoloji akıllı projeksiyonlar, kameralar ve dokunmatik PC’lerle donatıldı. Y ve Z kuşaklarının öğrenme şekillerine göre kampüsümüzün tamamını şekillendirdik. Öğrencilerimiz istedikleri zaman ve yerde derslerini canlı ya da kayıttan izleyebiliyor. Sınıf arkadaşlarıyla ortak proje yapabiliyor. İstedikleri an akademisyeniyle iletişime geçiyor, aklına takılan sorulara yanıt buluyor. İş dünyasının ihtiyaçları ile geleceğin getireceklerini birleştiren eğitim sistemini oluşturduk. Öğrencilerimizi, ulusal ve uluslararası topluma liderlik vasıflarıyla üstün hizmetlerde bulunacak gençler yetiştiriyoruz.

-Mevcut eğitim programlarınız nelerdir? Yeni açılan ya da açılması planlanan bölümler var mı?En gözde programlarınız neler, hangi programa ağırlıklı olarak öğrenci kabul ediyorsunuz?

Hukuk Fakültesi ve Hemşirelik dışındaki tüm lisans programlarımız İngilizcedir. Hukuk Fakültesi eğitimi yüzde 30 İngilizcedir. Ancak seçmeli derslerle daha da artan bir oranı hedefliyoruz. Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde, Psikoloji, Mütercim Tercümanlık ve Sosyoloji; Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde, Endüstriyel Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık ile Moda ve Tekstil Tasarımı bölümlerimiz yer alıyor. İşletme Fakültesi’nde Ekonomi alanında New York Eyalet Üniversitesi (State University of New York-SUNY-Cortland) Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP), İşletme-SUNY New Paltz Uluslararası Ortak Lisans Programı, İşletme, Lojistik Yönetimi, Muhasebe ve Denetim, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Uluslararası Ticaret ve Finansman lisans programlarımız bulunuyor. İletişim Fakültesi bünyesinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümümüzün yanı sıra New York Eyalet Üniversitesi (Fredonia) ile birlikte ortak yürüttüğümüz lisans programında öğrencilerimize aynı anda çift diploma imkanı sunuyoruz. Yine İletişim Fakültesi bünyesinde Medya ve İletişim, Sinema ve Dijital Medya bölümlerimiz yer alıyor. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde de Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gıda, İnşaat, Makine, Yazılım bulunuyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde ise Sağlık Yönetimi ve Hemşirelik yer alıyor.

Bunun yanı sıra Adalet Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’muzda eğitim veriyoruz.  Uygulamalı Yönetim Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde de Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümümüzde geleceğin şeflerini yetiştiriyoruz.

----Yeni bölümler---

Ayrıca bu yıl ilk kez Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Genetik ve Biyomühendislik, Mekatronik Mühendisliği lisans programları ile Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, İç Mekân Tasarımı, Mimari Restorasyon, Laboratuvar Teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri önlisans programlarına öğrenci kabul edeceğiz.

Bizim için bütün programlarımız özel ve geleceğin mesleklerini icra edecek bireylerin yetiştiği alanlardır. Önemli olan gençlerin gerçekten ilgi duydukları ve sevdikleri alanda eğitim alarak ufuklarını genişletmeleridir. Üniversite olarak hayal ettikleri geleceklerine ulaşmak isteyen gençlere, yeni bir dünyanın kapısını hem bilimsel hem de teknolojik alt yapımızla açıyoruz.

 -Eğitim kadronuzu oluştururken öncelikleriniz nelerdir?

Üniversitemiz bünyesinde 44 profesör, 41 doçent, 92 yardımcı doçent, 94 öğretim üyesi, 108 okutman, 59 araştırma görevlisi olmak üzere tam zamanlı toplam 438 akademik personelimiz bulunuyor. Eğitim kadromuzu oluştururken olmaz olmazlarımız bize katılacak öğretim elemanlarının gerek akademik başarıyı yakalamış gerekse uygulamayı yakından izleyen araştırmacı ve uygulamacı bir yönü olmasıdır. Akademik personelimiz kendi alanlarında uzman ve uluslararası yayınları olan araştırmacılardır. Yabancı öğretim elemanlarıyla hem İngilizce programları pekiştiriyoruz, hem de ekosistemimizi değişik kültürlere açıyoruz. Akademisyenlerimizin yurt dışı deneyimi olmasına ve sektörleriyle iç içe olmalarına özen gösteriyoruz. Dolayısıyla araştırmacı ve öğrencilerimize girişimcilik ruhunu aşılayacak akademisyenlerimiz önceliğimiz oluyor.
 
Akademisyenlere ne tür fırsatlar sunuyorsunuz?

Eğitim kalitemizin güçlü olmasında ana unsur akademisyenlerimiz. Akademisyenlerimizin farklı üniversite ve akademik hayat deneyimi edinmeleri için yurt dışı deneyimleri olmasını destekliyoruz. Bu nedenle ücretli ve ücretsiz olarak yurt dışındaki saygın üniversitelerde 1 yıl boyunca araştırma yapmalarına, yeni konular hakkında bilgi edinmelerine ve network geliştirmelerine ve öğretim üyesi değişim programına katılmalarını teşvik ediyoruz. Uluslararası ve ulusal konferans katılımlarını ve uluslararası bilimsel yayınlarını destekliyor ve ödüllendiriyoruz. ‘Bilimsel Araştırma Projeleri’ kapsamında araştırma desteği sağlıyoruz. Teknoloji kullanımla eğitim yaptığımız için, kullandığımız sistemler hakkında eğitim ve seminerler veriyoruz.
 
 -Üniversitenin iklimiyle uyumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Üniversitenin dinamik ve başarı odaklı iklimiyle uyumlu olduğumu düşünüyorum. Öğrencilere yaklaşımız benim prensip olarak öğrencilerimle kurduğum ilişkilerle uyumlu. Rektörlük bir pozisyondur. Asıl olan öğretim üyeliğimdir. Alan olarak muhasebe alanındayım. İşletme Fakültesi dekanı ve İşletme Enstitüsü müdür vekili olarak görev yaptığım sırada ekip arkadaşlarımla birlikte programlarda ve müfredatta çeşitli yenilikleri gerçekleştirdik. Örneğin, lisansta Muhasebe ve Denetim alanında ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) akreditasyonlu dersler veren Türkiye’de tek üniversiteyiz. Her alanda uluslararası akreditasyonun önemine inanıyor ve gerçekleştirmek için çaba gösteriyoruz. Üniversitemizin değerleri arasında olan etik davranış ve girişimcilik ve yenilikçilik, benim için de çok önemlidir. Sonuç olarak sorunuza gönül rahatlığıyla “evet” diyebilirim.
 
İyi bir rektör nasıl olmalı?

Liderliğini yaptığı üniversitenin temel değerleriyle bütünleşmiş, akademik özgürlüklere inanan, araştırmacı ve geliştirici ruh taşıyan, öğrencilerin ve akademisyenlerin gereksinimlerini sezen, onlara değer veren ve idarecilikle öğretim üyeliği ruhunu dengeleyen bir kişi olmalıdır.
 
 -Üniversite olarak üstlendiğiniz misyon nedir?  5 yıl sonrasında üniversitenizi nerede görüyorsunuz?

Yenilikçiliği besleyen bir öğrenme kültürü veriyoruz. Yenilikçilik, katılımcılık, toplumsal sorumluluk, mükemmeliyetçilik temel değerlerinin üzerinde yükselen İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğrencilerimiz, birer girişimci olarak yetişiyor. Liderlik vasıflarıyla donanmış, girişimci ve eleştirel düşünebilen, mezunlar yetiştirme, özgün araştırmalarla bilime katkı koyma misyonumuzdan asla vazgeçmiyoruz. Üniversitemiz, 131 yıllık İzmir Ticaret Odası’nın girişimleriyle İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan, 15 yılda başarısı ile ‘geleceğimizin’ üniversitesidir. İzmir iş dünyasının desteği her zaman arkamızdadır. Sadece öğrencilerimizin staj bulması ya da iş bulmasına odaklanmıyoruz. İzmir’in ikinci teknoparkı İZMİR BİLİMPARK’ta öğrenci ve mezunlarımıza yer veriyoruz. Türkiye’nin gelecekte dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için girişimciler yetiştirmeyi görev biliyoruz. Girişimci gençler yetiştirmek hedefiyle 15 yıl önce kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi, TÜSİAD’ın Girişimcilik Bayrağı’nı 2. kez kazandı, yarışmanın büyük finalinde de 3.’lük ödülünün sahibi oldu. Öğrencilerimizin girişimci başarı hikâyelerini epeydir görüyoruz. Bundan 5 yıl sonra daha da büyük girişimcilik hikâyelerinin yanı sıra yavaş yavaş keşifleri görmeye başlayacağız. Yenilikçi projeler, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ayrılmaz bir parçası. Araştırmalar arttıkça Türkiye’nin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olacak daha çok İzmir Ekonomi Üniversitesi mezununu göreceğimize inanıyorum. 
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail