29.03.2017 17:04 | Son Güncelleme: 29.03.2017 17:04

Gençler tasarımcılarla buluştu

Yeşim Tekstil, öğrencileri ve çalışanlarını tasarımları ve yaptıkları çalışmalarla tanınan tasarımcılar Ozanhan Kayaoğlu ve Funda Secal ile buluşturdu.
Yeşim Tekstil, öğrencileri ve çalışanlarını tasarımları ve yaptıkları çalışmalarla tanınan tasarımcılar Ozanhan Kayaoğlu ve Funda Secal ile buluşturdu.

Yeşim Tekstil çalışanlarının mesleki gelişimini desteklerken, çeşitli etkinliklerle de topluma faydalı çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyor. Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarımı ve Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarımı bölümü öğrencileri geçtiğimiz günlerde Yeşim Tekstil’de gerçekleşen tasarım söyleşisinde buluştu. Kelebeğin Dünyası projesi çatısı altında Yeşim Tekstil Moda Kulübü’nün organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, kendi alanlarında ünlü tasarımcılar olan Ozanhan Kayaoğlu ve Funda Secal’ın söyleşisine katılarak tasarımı farklı bir bakış açısıyla ele aldılar.

Söyleşi öncesi Yeşim Tekstil’in tanıtım filmini izleyen öğrenciler, ardından Yeşim Tekstil Moda Kulübü Lideri Hazel Türkü Köylü’den Yeşim’deki tasarım ofisi ve çalışmalarıyla ilgili bilgi aldılar. Sunumun ardından fabrikanın showroom, kesim, tasarım bölümü ve marka ofislerini gezen öğrenciler, saha turu sonrasında konferans salonunda gerçekleşen söyleşiye katıldılar.

“Kendi ülkenizdeki moda trendlerini keşfedin”

Söyleşide Yeşim Tekstil Moda Tasarımcısı ve aynı zamanda Moda Kulübü Lideri Türkü Hazel Köylü’nün sorularını cevaplayan Kayaoğlu ve Secal, gençlerle tasarım alanındaki tecrübelerini paylaştılar. Hayatın içindeki her şeyden etkilenerek ilham alınabildiğine değinen tasarımcılar, gençlere kariyer yaptıkları bu alanın tarihini okumalarını, araştırmalarını da tavsiye ettiler. Moda trendlerini üretim yapılan ülkeye ve hatta markaya uyarlamanın önemini vurgulayan Kayaoğlu ve Secal, kendi ülkemizdeki trendleri keşfetmek için de özel çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler. Moda tasarımcısının bir mesajının olması gerektiğinin altını çizen Funda Secal, ürünün kalıbından kumaşına, kesiminden rengine kadar tüm detayların bu mesajla örtüşmesi gerektiğine de dikkat çekti. Tasarımlarında genellikle doğal elyaf kullandığını belirten Ozanhan Kayaoğlu ise, doğaya zarar vermeyen malzemelerle üretim yapmanın önemli olduğunu da vurguladı.

Türkiye’nin gelecekte belirli trendlerle üretim yapan değil, yeni trendler ortaya koyabilen bir ülke olmasını umut ettiklerini dile getiren tasarımcılar, bu konuda ortak bir çalışma yaparak bir iş modeli oluşturmaya başladıklarını belirttiler. Son olarak tasarım yaparken rahatlığı ön planda bulundurmanın önemli olduğunu vurgulayan Kayaoğlu ve Secal söyleşi sonrasında Yeşim çalışanlarının ve öğrencilerin sorularını da cevapladılar.

Söyleşi sonunda Kayaoğlu ve Secal’a Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur ve Moda Kulübü Lideri Türkü Hazel Köylü tarafından birer teşekkür plakedi de takdim edildi.
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Üniversitelerin bölünmesine nasıl bakıyorsunuz?


Editör Mail