adscode
adscode

SEV'DEN 1.5 ASIR SONRA İSTANBUL'DA YENİ BİR LİSE

EĞİTİM VADİSİ ÇEKMEKÖY'DE YENİ BİR LİSE

SEV'DEN 1.5 ASIR SONRA İSTANBUL'DA YENİ BİR LİSE
Lise
Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın bir buçuk asır sonra hizmete sunduğu ilk Amerikan koleji olan SEV Amerikan Koleji'nin (SAC) resmi açılışı yapıldı. Açılışta konuşan SEV Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Aydede; "Yaklaşık birbuçuk asır sonra yeni bir Amerikan koleji açmanın gururunu yaşıyoruz" dedi
 
Kuruluşları 1800'lü yıllara uzanan Üsküdar, İzmir ve Tarsus Amerikan kolejlerinin bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV); bir buçuk asır sonra ilk kez yeni bir Amerikan koleji açtı. Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarını aynı çatı altında buluşturan Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), 70 milyon liralık yatırımla SEV Amerikan Koleji'ni (SAC) hizmete sundu.
 
2014-2015 eğitim ve öğretim yılında öğrenci alımına başlayan SEV Amerikan Koleji (SAC), İstanbul Çekmeköy'de eylül ayında kapılarını açtı. Bu yıl hazırlık ve birinci sınıf öğrencileriyle eğitime başlayan SAC'nin resmi açılışı Çekmeköy kampüsünde gerçekleşti. Resmi açılışa; SEV Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Şevket Sabancı, SEV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlter Turan, SEV Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Aydede ile vakıf üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 

"200 YILLIK GELENEĞİN ÜRÜNÜ"
 
Açılış töreninde konuşan Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlter Turan; SEV'in kuruluş tarihinin 1968 olmasına rağmen 200 yıllık bir eğitim geleneğini taşıdığını vurguladı: "Biz iki asır öncesinin eğitim geleneğinden gelirken, günümüz koşullarına göre de kendimizi yeniden şekillendirebiliyoruz. Bu becerimizle, bugün artan ve değişen eğitim taleplerini karşılayabilecek yeni okulumuzu kurduk. Sosyal, iyi donanımlı, özgüvenli, sorumlu ve duyarlı dünya bireyleri yetiştirmek istiyoruz. Biz vakıf üyeleri, tamamen gönüllü olarak, kendi vaktimizi ayırarak vakıfta çalışıyoruz. Mutlulukla görüyorum ki 200 yıllık gelenek, gönüllü çalışmalarla bugün bu okulu eğitim hayatımıza kazandırdı."
 
"BİR HAYAL GERÇEK OLDU"
 
Sağlık ve Eğitim Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Aydede de SEV camiası olarak büyük bir heyecan ve gurur yaşadıklarını ifade etti: "Bu duyguyu 1997 yılında SEV ilköğretim okullarını açmak için koşuştururken yaşamıştık. Bugün geldiğimiz nokta, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Açtığımız okulların ülkemizin eğitim ihtiyacına ne kadar büyük bir katkı sağladığını görüyoruz. Bugün ise bir hayalin gerçekleşmesinin, 150 yıl sonra ilk kez bir Amerikan koleji açmanın sevincini yaşıyorum. SEV Amerikan Koleji projesinin gerçekleşmesinde emeği herkese çok teşekkür ediyorum."
 
 
SEV AMERİKAN KOLEJİ (SAC)
DÜNYA VATANDAŞI YETİŞTİRECEK:

 
·         Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), bir buçuk asra yakın geçmişi olan okullarından kazandığı birikim ve uzmanlığını 21. Yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda, öncü ve yenilikçi bakış açısıyla harmanlayarak SEV Amerikan Koleji'ni kurdu.
·         Çekmeköy'de 18 bin 500 metrekarelik kullanım alanına sahip SEV Amerikan Koleji'nin ruhunu öğrenciler yaratacak. SAC öğrencileri, çok sağlam temeller üzerine kurulmuş bu eğitim kurumunu, katılımcı rolleriyle şekillendirip, geliştirip daha da ileriye taşıyacaklar.
·         Bilimin, teknolojinin hızla geliştiği, toplumsal değişimin sürekli yaşandığı dünyamızda, öğrencilerin birçok alanda donanımlı, kendine güvenen, yaratıcı ve analitik düşünme yeteneğini kazanmış bireyler olarak yetişmesi hedeflenecek.
 
ÇİFT DİL ÇİFT KÜLTÜR
·         Öğrenciler, Türkçe ve İngilizce'den oluşan akademik müfredatı izlerken aynı zamanda Türk ve yabancı uyruklu öğretmenlerle çift dil-çift kültür ortamında eğitim görecekler.
·         Bir yılı hazırlık olmak üzere beş yıllık bir lise eğitim ortamı sağlayan SEV Amerikan Koleji'nde hazırlık senesinde yoğun İngilizce dil programı ve yine İngilizce matematik ve İngilizce fen dersleri olacaktır.
·         İkinci yabancı dil eğitimi; Fransızca, Almanca veya İspanyolca, yine hazırlık sınıfında başlayacak.
·         Ana branşlardaki derslerin yanı sıra öğrenciler, sanattan müziğe, dramadan spora kadar, farklı yelpazedeki seçmeli ders olanakları ile kişisel donanımlarını artırabilecekler.

ÖĞRETMENLERİN YARISI YABANCI
·         Eğitim kadrosu, SEV Amerikan Koleji Kurucu Genel Müdürü Whitman Shepard ve tecrübeli eğitmenlerin liderliğindeki ekip tarafından, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan titiz araştırma ve görüşmeler sonucunda oluşturuldu.
·         İngilizce Bölümü eğitim kadrosunun yüzde 90'ı ana dili İngilizce olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Öğretmen kadrosunun yüzde 45'i ise yabancı uyruklu öğretmenlerden oluşuyor.

DÜNYANIN KAPILARI AÇILACAK
·         Öğrenciler, okulda alacakları eğitimle Türkiye'deki ve dünyadaki en iyi üniversitelerin kapılarını aralamaya bir adım daha yaklaşacaklar.
·         Öğrenciler, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin her biri için ikişer tane olmak üzere, altı modern fen bilimleri laboratuvarından yararlanacak ve dersleri uygulamalı olarak öğrenecekler.

LABORATUVARLAR FARK YARATACAK
·         SEV Amerikan Koleji öğrencileri, toplamda 600 kişilik olmak üzere, 24 kişilik dersliklerde öğrenim görecekler.
·         Kampüste dersliklerin dışında; seramik stüdyosu, çok amaçlı derslik, iki büyük müzik sınıfı, iki çalışma odasından oluşan güzel sanatlar merkezi ve iki büyük bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına sunulacak.
·         Kampüste bulunan 590 kişilik bir konferans salonu ve 63 kişilik daha küçük bir tiyatro salonu, öğrencilerin topluluk karşısında kendilerini iyi ifade edebilmelerine ve hitap yeteneği kazanabilmelerine olanak sağlayacak.
·         28.000 kitap kapasitesine sahip olması planlanan kütüphane öğrenci ve öğretmenlerin önerileriyle daha da zenginleşecek.

 

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Emoji ile tepki ver!

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)