09.11.2017 09:31 | Son Güncelleme: 09.11.2017 09:31

Tek sınav, tek yerleştirme!

Liselere giriş, daha da karmaşık hale gelmek üzere!
Liselere giriş, daha da karmaşık hale gelmek üzere!

Türkiye Özel Okullar Derneği, kolejlerin de, bu yıl, MEB’in yapacağı 60 soruluk sınava göre öğrenci alacağını açıkladı. Yerleştirme konusunda henüz ayrıntı yok ama eğer merkezi yerleştirme olmazsa, sınav sistemi daha da içinden çıkılmaz hale gelebilir!


Bu yüzden, merkezi sınava evet diyorlarsa, merkezi yerleştirmeye de evet demek zorundalar!
Yoksa gariban çocukları, sadece, mahallelerindeki 5 okulu tercih ederken, parası olanların 15 tercih hakkı ortaya çıkabilir. MEB’in bir an önce, bu konuya açıklık getirmesi gerekir.
Örneğin, ekonomik koşullar nedeniyle, en yakındaki liseye gitmek isteyen öğrenciler, sınava girmedikleri takdirde, sadece     5 okul tercih edebilecekler.
Ama eğer sınava girerlerse, artı 5 okul daha tercih etme şansları olacak. Ayrıca, özel okullar için ayrı bir yerleştirme söz konusu olması halinde, artı 5 lise daha tercih hakları olacak ki, bu da haksızlıkların en büyüğü olur! MEB, bu kafa karışıklığını ve kayıt curcunasını sona erdirmek istiyorsa, tıpkı üniversiteye girişte olduğu gibi, tek sınav, merkezi yerleştirme ve eşit tercih hakkı kuralını bir an önce açıklamalıdır. Aksi halde, yeni bir kafa karışıklığı daha ortaya çıkar ki, bu da kendilerini daha fazla yıpratmanın ötesinde hiçbir işe yaramaz!
Merkezi yerleştirmede, isteyen 5 tercihini de kolejlerden yana kullanabilir, isteyen kolejlerle, sınavlı ya da sınavsız öğrenci alan devlet liselerini de içine alacak şekilde karma bir tercih yapabilir ya da sınava girmeyenler tüm tercihlerini sınavsız okullar arasından seçebilir. Yoksa kayıt dönemi hiç bitmez ve birçok haksızlığı da beraberinde getirir!..
Kolaycılık!
Özel okullar, kendi sınavlarını yapmak yerine, MEB’in yaptığı sınavı esas olarak kabul ediyorlar ama yerleştirme işine karışma diyorlar. Böyle, bir yöntem, geçmiş yıllarda uygulandı ama kayıt kargaşası yaratmanın ötesinde hiçbir işe yaramadı.
Pedagoji ve ölçme değerlendirme konularına hakim, hemen herkes soru sayısının azlığından şikâyetçi olurken, özel okulların bu sınava göre öğrenci alacaklarını açıklaması, tam bir kolaycılık! Çok net söylüyoruz, 60 soruluk bir testle Robert’e öğrenci alındığında, o okul, Robert olmaktan çıkar.
Peki, Türkiye Özel Okullar Derneği, soru sayısını ve dağılımını biliyor mu ki, böyle bir karar aldı? Hangi dersten kaç soru çıkacak, hâlâ belli değilken, kaçıncı sınıfın testlerine göre öğrenci alacaklar? Örneğin sadece 8. sınıf müfredatından çıkacak sorulara göre mi yoksa 6, 7, 8’i kapsayan tüm sorulara göre mi öğrenci seçecekler?
Geçen yıl olduğu gibi yine farklı testleri öncelik verdiklerinde, soru sayısı daha da azalmaz mı? Daha da önemlisi, bu sınavda yabancı dil var mı, yok mu, bunu bile hâlâ bilmiyoruz!
Sıfır yabancı dille kolejlere gelen öğrencileri, bir yılda, kolejden gelen diğer öğrencilerin seviyesine çıkarabilecekler mi?
Okul başarı puanları dikkate alınacak mı? Türkiye Özel Okullar Derneği, doğruyu bulma konusunda, MEB’e uyarıcı ve yol gösterici olacağına, tartışmalı bir sistemi olduğu gibi kabul ederek, kendilerini de tartışmalı duruma düşürdü. Bravo onlara!
Demek ki, MEB, kendisini bir uçurumdan aşağı atsa, onlar da koşa koşa peşinden gidecek!
Hiç mi farklılıkları olmayacak? Bu sistem, içlerine siniyor mu ki, aynen kabul ediyorlar. Görünen o ki, bu yıl sınava girecek öğrenci ve velileri, daha pek çok kafa karışıklığı bekliyor! Yeni sisteme kafa yormaktan, sınava hazırlanamaz hale gelirlerse, bunun kabahatlisi kim olacak?..
Özetin özeti: Ne olur, artık birileri, yeni sistemi, A’dan Z’ye tüm yönleriyle düşünmeye başlasın yoksa daha da içinden çıkılamaz hale gelebilir ki, bunu da, başta öğrenci ve veliler olmak üzere, ülkemiz hak etmiyor.

Yazının devamı için tıklayınız
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Diğer Haber Başlıkları

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail