05.12.2017 07:44 | Son Güncelleme: 05.12.2017 06:51

TYT'DE FEN VE SOSYAL BİLDİĞİNİZ GİBİ

Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Bölüm Başkanları ÖSYM tarafından açıklanan TYT örnek sorularını değerlendirdi.
Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Bölüm Başkanları ÖSYM tarafından açıklanan TYT örnek sorularını değerlendirdi.

Konuyla ilgili olarak Okul Müdürü Eğitim Uzmanı Süleyman Çokay “Genel olarak örnek sorulara bakıldığında kolay bir sınav olacağı gerçeği ortaya çıkıyor. Bu da adayların iç içe geçeğinin göstergesi olmakta. Çok fazla yüksek puan alan öğrencinin olması ölçme anlamında sıkıntı yaratabilir. Sınavın ikinci aşaması zor sorulardan oluşacaktır.”şeklinde açıklama yaptı.
 
MATEMATİK
 
Bölüm başkanı Gökhan Çolak: Sorular fazla kolay,problemler konusundan az soru var o da ilk başlıktan.Müfredat 10.sınıf sonuna kadar olmuş.Geometri soruları daha çok renklendirilip aynı şekilde sorulmuş. Özetle TEOG tarzında sınav olmuş.
 
TÜRKÇE
 
Bölüm Başkanı Mutlu AKKAYA: SORULARDA NİTELİK BAKIMINDAN ÖNCEKİ YILLARA GÖRE CİDDİ BİR FARKLILIK YOKTUR.
 
* DİL BİLGİSİ SORULARINDA GEÇEN YILLARA GÖRE CİDDİ BİR ARTIŞ GÖZLEMLENMİŞTİR. (ÖNCEKİ YILLARDA 4 YA DA 5 SORU VARKEN ÖRNEK K
 
* BU DURUM ÖSYM VE MEB ARASINDA BİR ÇELİŞKİ VE UYUŞMAZLIK OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. ÇÜNKÜ MEB’İN HAZIRLADIĞI YENİ MÜFREDATIN SENE BAŞI TANITIM SEMİNERİNDE DİL BİLGİSİ KONULARINA AĞIRLIK VERİLMEMESİ GEREKTİĞİ VURGULANMIŞTI.
 
* AYRICA YAZIM VE NOKTALAMA SORU SAYISINDA DA ÖNEMLİ BİR ARTIŞ GÖZE ÇARPMAKTADIR.
 
FİZİK
 
Fizik Bölüm Başkanı Gökmen Karahüseyinoğlu: YGS soru sistemi ile ilgili benzerlik gösteriyor. Soruları azaltılmış hali. 9. Ve 10. Sınıf sorularından oluşuyor. Beklenildiği gibi bilgiyi yorumlama soruları.
 
KİMYA
 
Mustafa Kavaklı: YGS sorularıyla paralellik gösteriyor. 9.sınıf ağırlıklı konular seçilmiş.Soruların zorluk derecesi orta seviyede.
 
BİYOLOJİ
 
Bölüm Başkanı Tülay Karahüseyinoğlu: Sorular YGS  formatında, bilgi ölçüyor , öğrenci biliyorsa yapabilir. Temel biyoloji bilgileri sorulmuş ,sorular kolay . Fakat bilgiyi kullanabilecekleri yorum sorusu pek yok (son soru grafik yorumu)
 
TARİH
 
Bölüm Başkanı Murat Sümer: YGS den çok fazla bir farkı yok sadece bir tane net bilgi sorusu var diğer dört soru bilgi ve yorum sorusu . Geniş bir müfredat içinden soru sayısının az olması öğrencileri zorlayabilir.
 
COĞRAFYA
 
Bölüm Başkanı Onur Özbek: Yayımlanan örnek Coğrafya soruları son YGS de çıkan sorularla paralellik göstermektedir. 3 konu başlığı geçen yıl sorulmuştur(Yerel Saat Hesaplama,Nüfus Piramitleri,Bölge Sınırları )..Soruların zorluk düzeyi orta seviyede ve soru biçimleri de son sınav sorularıyla benzedir.
 
FELSEFE
 
Felsefe bölüm başkanı Sevgi Bilgin: Geçen sene ki sınavda felsefe soruları daha çok bilgi ağırlıklı iken bu sene ki örnek sorular bilgi-yorum karışımı hazırlanmış. Zorluk seviyesi geçen seneye oranla daha düşük. Soru dağılımları; geçen sene epistemoloji (bilgi felsefesi 'den ağırlıklı sorular olmasına karşın(3 soru) bu seneki dağılımda birkaç ünite dışında(din-sanat-bilim) her üniteden tek soru sorulmaya çalışılmıştır.
 
DİN KÜLTÜRÜ
 
Bölüm Başkanı Gamze Özkan: Daha önceki sorularda 3 bilgi 2 yorum sorusu varken örnek kitapçıktaki sorular 2 bilgi 3 yorum sorusu şeklinde. Ayrıca geçen yıla oranla bu yıl ki sorular biraz daha kolay ve anlaşılır. Genel olarak bakılacak olursa örnek sorular yapılabilecek düzeyde diyebiliriz.
 
REHBERLİK NOTU
 
Rehber Öğretmen Ezgi Ürküt: Sınav yorum gücünü ortaya çıkarmaya yönelik olacaktır. Soruların kolay olması ile birlikte zamanı iyi kullanabilme de önemli bir ihtiyaç. Örnek soruların kolay olması öğrencilerde bir rehavet yaratmamalı. TYT düzenli şekilde çalışılmalı. Sadece YKS çalışmak yanlış bir uygulama olur.
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Diğer Haber Başlıkları

Anketler

Üniversitelerin bölünmesine nasıl bakıyorsunuz?


Editör Mail