13.02.2018 16:32 | Son Güncelleme: 13.02.2018 15:30

ÜNİVERSİTE CENNETİ KKTC

Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerin yükselişi devam ederken biz de bu üniversitelere dair tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.
Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerin yükselişi devam ederken biz de bu üniversitelere dair tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Neden KKTC Üniversiteleri?

Kaostan uzak, güvenli, sakin bir ülkede okumanın rahatlığı
Üniversitelerin gerekli tüm donanıma sahip olmaları
Uluslararası öğrencilerin KKTC üniversitelerini tercih etmelerinden dolayı, çok kültürlü bir ortamda eğitim şansı
Trafik derdinin olmaması, şehirlerin birbirine yakınlığı ile vakit kaybının olmadığı kaliteli bir hayat yaşanabilir öğrencilik boyunca
Öğrencilerin sosyalleşmesine imkan sağlayan bir ortam
Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığının 19-20 derece olması sayesinde, yılın 8 ayı denize girebilme imkanı


KKTC'de Okumanın Avantajları

1)Kıbrıs’ın Sıcak İklimli Olması

Yılın 2-3 ayı dışında genellikle Kıbrıs’da mevsim sıcaktır.Bu da dışarıda zaman geçirmek, evde ısınmak için kullanacağınız elektrikten tasarruf etmek için avantajdır. Kış ayları yağmurlu geçer bu da nadirdir. 

2)Öğrenci Memleketi olması

Her yıl ortalama olarak Türk ve yabancı uyruklu olmak üzere 40.000-50.000 arası öğrenci Kıbrıs üniversitelerine kayıt yaptırmaktadır. Öğrenci sayısı adada oldukça fazladır.

3)Kıbrıs Üniversitelerinde Bölüm Çeşitliliği

Kıbrıs üniversitelerinde en çok tercih edilen Hukuk, Tıp, PDR, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Diş Hekimliği, Sınıf Öğretmenliği, İşletme, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Endüstri Mühendisliği, Ekonomi(İktisat), Uluslararası İlişkiler, Beslenme ve Diyetetik, Türk Dili ve Edebiyatı gibi programlar öğrenciler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu bölümler hiç yıldızı sönmeyen meslekler arasında yer aldığı için düşük puanlar ile Kıbrıs’ta bu bölümlere burslu olarak yerleşmeniz çok kolay. Uluslararası kariyer hedefleyenler için Kıbrıs'taki üniversiteler yol gösterici olma özelliğine de sahiptir. 

4)Üniversitelerdeki Kampüs Özellikleri

Öncelikle Kıbrıs’ta bulunan hiçbir üniversite Türkiye’de ki bir çok üniversite gibi dershaneden bozma ya da apartman katından bozma binalara, kampüslere sahip değildirler. Kampüs dediğimiz alan çorak değil yeşil olmalı, binaları eski değil yeni ve temiz olmalı öğrenciye huzur vermeli, öğrenciyi üniversiteye çekecek kadar sıcak olmalıdır. İşte Kıbrıs’taki üniversitelerin hepsi bu özelliklere sahiptir. Gelişmiş kütüphaneleri, laboratuarları, sosyal etkinlik alanları oldukça fazla alanda hizmet vermektedirler. Hepsi şehir merkezlerine yürüme mesafesindedir ayrıca her üniversitenin hem şehir içerisinde hemde şehirler arası ücretsiz öğrenci servisleri vardır.

5)Yabancı dil öğrenmek

Kıbrıs üniversitelerinde bölümler ağırlıklı olarak ingilizce eğitimlidir. Tabi %100 Türkçe okutulan bölümlerde yer almaktadır. Bu durum seçeceğiniz bölüme göre değişir. Eğer amaç yabancı dil öğrenip uluslararası kariyer yapmaksa Kıbrıs’ta okumak kesinlikle doğru tercihtir. Çünkü yabancı dil eğitimli bölümlerde %100 İngilizcedir dersler, sınavlar, projeler vs. bu da sizin İngilizce öğrenmenizi mecbur kılar. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencininde fazla olması yabancı dil öğrenmek açısından avantajdır. Ders dışında sosyal aktivitilerde yabancı arkadaş edinmenin faydasını göreceksiniz.

7) Huzurlu Bir Yerde Olmak

Kıbrıs sizin için öğrencilik süresi boyunca sakin ve huzurlu bir yer olacaktır. Oradaki huzuru, rahatlığı hiçbir yerde bulamazsınız. En önemlisi trafik derdi yok ,çok kısa sürede şehir içinde ya da şehirler arası bir yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Hırsızlık olayı olmaz, karşılaşılan bir durum değildir. Kapınızı açık unutsanız bile evinize kimse girmez. Bu anlamda güvenilir bir yerdir Kıbrıs. Siyasi olaylarla kesinlikle karşılaşmazsınız.

KKTC tanınmıyor ama diplomalar tanınıyor!

İlgili anlaşma uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.) hukukuna göre kurulmuş olan üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilerek öğrenimlerini tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşlarının ön lisans ve lisans diplomaları, denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye Cumhuriyeti'nde geçerlidir.

Kaç farklı alanda eğitim yapılıyor?
15'e yakın alanda eğitim yapılıyor.

Kıbrıs üniversitelerinde en çok tercih edilen Hukuk,Tıp,PDR,Mimarlık,İnşaat Mühendisliği ,Bilgisayar Mühendisliği,Diş Hekimliği,Sınıf Öğretmenliği,İşletme,Elektrik Elektronik Mühendisliği,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,Endüstri Mühendisliği,Ekonomi(İktisat),Uluslar arası İlişkiler,Beslenme ve Diyetetik,Türk Dili ve Edebiyatı gibi programlar öğrenciler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu bölümler hiç yıldızı sönmeyen meslekler arasında yer aldığı için düşük puanlar ile Kıbrıs’ta bu bölümlere burslu olarak yerleşmeniz çok kolay.

Uluslararası akreditasyonları var mı?
Var

 

Her Şeyiyle Doğu Akdeniz Üniversitesi

Her Şeyiyle Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Her Şeyiyle Lefke Avrupa Üniversitesi

Her Şeyiyle Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Her Şeyiyle Girne Amerikan Üniversitesi

Her Şeyiyle Girne Üniversitesi

Her Şeyiyle Yakın Doğu Üniversitesi

Her Şeyiyle Uluslararası Final Üniversitesi!

Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

LGS sonucunuzdan memnun musunuz?


Editör Mail