adscode

Yeni yılın ilk iş günü?

Haftanın ilk günü gibi, yeni yılın ilk günü de hep zor geçer. Ama her şey gibi onlar da geliyor, yaşanıyor ve bir süre sonra da sıradanlaşıyor.

Yeni yılın ilk iş günü?
Milliyet Diyalog
Tıpkı önceki yılların ilk günleri gibi...

Karamsar olmaya gerek yok. Her geçen yıl bizden çok şey götürüyor gibi görünse de kazanımları sanki hep daha fazla.
Niye mi? Çünkü her zaman olduğu gibi yaşananları değil yaşanmayanları, kazandıklarımızı değil kaybettiklerimizi, yaptıklarımızı değil yapamadıklarımızı düşünüp kendimizi üzmek için bahaneler arıyoruz.
Bir şeyi kaybettiğimizdeki üzüntüyle kazandığımızdaki sevinç doğru orantılı olmalı ama nedense üzüntünün dozu hep daha fazla oluyor.
Yaşanan, yapılan, kazanılan güzellikler, şarkı da olmuyor, haber de!
Şarkılardaki hüzün, haberlerdeki iç karartıcı başlıklar hep bu yüzden değil mi!..
Dünü, dün de bırakıp, sevinç, mutluluk, kazanç, huzur, keyif, seyahat, hoşgörü ve kahkaha haklarını yeterince kullanmayanlar için 2017’yi yerden yere vurmayı bırakıp, geleceğe bakalım.
2018 yeni bir şans ve bu şansımızı bugünden itibaren sonuna kadar kullanalım!
Biriktirdiklerimiz?
Gelin bu yıl bir farklılık yapıp birikimlerinizin türünü değiştirelim, para yerine dost, üzüntü yerine keyif, gerginlik yerine hoşgörü, kaçırılan fırsatlar yerine yakalanan fırsatları biriktirelim...
İki binli yıllara girdik, gireceğiz derken, 17 yıl geride kaldı. Hadi öncesini bırakalım, 2000 yılından bugüne kendiniz için ne yaptınız?
Örneğin sınav kazanmanın, diploma ve sertifika biriktirmenin ötesinde ne yaptınız? Eğitime hiç farklı bir açıdan bakabildiniz mi? Eğitimi, daha iyi bir karne ya da daha yüksek bir puan almanın ötesinde hiç düşündünüz mü?
Eğitimle insan olduğumuzun farkına varıyor, güzellikleri hissediyor, öğrenmeyi, üretmeyi, paylaşmayı, korumayı, saygıyı, hoşgörüyü, yenilenmeyi, hakkı, hukuku, adaleti, demokrasiyi, kısacası her şeyi, eğitimle kazanıp, eğitimsizlikle kaybediyoruz!
2017 ve önceki yıllarda olduğu gibi yine hep eğitimin öğreten, araştıran, sorgulayan, hesap soran, bilgilendiren ve gülen yüzünü, ısrarla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yazının devamı için tıklayınız

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)