25.11.2015 07:07 | Son Güncelleme: 25.11.2015 02:16

Zeki Müren Her Yıl Yüzlerce Gence Umut Oluyor

​TEV, eğitime gönül vermiş destekçileriyle 48 yıldır adeta seferberlik ruhuyla Türkiye’nin her bölgesine eğitim hizmeti götürüyor. En büyük gücü bağışçıları ve en özel bağışçısı Sanat Güneşi'miz Zeki Müren...
​TEV, eğitime gönül vermiş destekçileriyle 48 yıldır adeta seferberlik ruhuyla Türkiye’nin her bölgesine eğitim hizmeti götürüyor. En büyük gücü bağışçıları ve en özel bağışçısı Sanat Güneşi'miz Zeki Müren...

Bursiyerleri ve eğitime gönül vermiş destekçileriyle  uzun yıllar  birliktelik sağlayarak başka hayatlara da dokunma gayreti içinde ülkemizin geleceğine sürekli ve kalıcı etkiler yaratmak, en büyük hedefleri…

RÖPORTAJIMIZIN İLK BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYIN!Röportaj;Billur Ocak-TEV EĞİTİM KURUMLARI-

Vakıf bugüne kadar 15 ilköğretim, 1 Anaokulu,3 Anadolu Lisesi, 3 Yurt binası, 1 çraklık eğitim merkezi, 1 çocuk kütüphanesi ve 1’de çok amaçlı toplum merkezi’ni Milli Eğitim’in hizmetine sundu.

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, hizmete sundukları eğitim kurumlarının çeşitliliğini ve bu alanda son dönem projelerini şöyle özetliyor;
Yaptırdıklarımız ve yönettiklerimiz olmak üzere iki tip eğitim kurumumuz var. Şartlı bağışlarla yaptırdığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı'na devrettiğimiz eğitim kurumları var. Bir de kendi yönettiğimiz 3 kız yurdumuz ve TEVİTÖL.
Bu yıl yaptırdığımız 2 okul açılışımız oldu. İlki, Bursalı bağışçımız Hayri Tokaman’ın bağışladığı arazi üzerine bir Sağlık Meslek Lisesi açılışımız oldu. Bir de Ekim ayında, Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Ezel Gülen Kıray’ın vasiyeti doğrultusunda, Türk Eğitim Vakfı’na yaptığı bağış ile İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul Çekmeköy’de yapılan TEV Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenini gerçekleştirdik.

-Kız Öğrenci Yurtları -
Yıldız Günay, TEV’in faaliyet alanlarının burslarla, maddi destekle sınırlı olmadığının altını çizerek, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için kız öğrencilerin eğitimine de öncelik verdiklerini bu amaçla kız yurtlarının sayısının giderek artacağını belirtti.

Hangi illerde kız öğrenci yurdunuz var? Kaç öğrenci faydalanabiliyor? 
Her yıl yaklaşık 800 kızımıza yuva sıcaklığı sağlıyoruz. Bugün Trabzon, İzmir ve Ankara’da kız yurtları var ve bu sayede aileler kızlarını yaşadıkları büyük kentlere üniversite eğitimi için yollayabiliyor.

-TEVİTÖL-

Türk Eğitim Vakfı, 2001 yılında üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye’de başka bir benzeri bulunmayan TEVİTÖL’ü (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) devraldı.

TEVİTÖL'de kaç öğrenci eğitim görüyor?Türkiye’de ilk ve tek olmasının özelliği nedir?
Şu anda 276 öğrencimiz eğitim görüyor. Benzeri yok. Çünkü sadece üstün zeka değil, özel yetenek öğrencileri de eğitim görüyor. Bu yıl 44 kişi mezun ettik, 53 öğrenci kabul ettik.Toplamda da 278 öğrencimiz var.

Bu öğrenciler nasıl seçiliyor?
3 aşamalı bir seçim yapılıyor. Hem IQ hem de yetenek testi yapılıyor. Bir haftalık da kamp sürecimiz var.
Bu konuyla ilgili yurt dışında ortak çalıştığımız kurumlar var. Mümkün olduğu kadar onlardan destek almaya çalışıyoruz. Seçim sistemleri, kampta uygulanacak projeler, oyunlar bu şekilde belirleniyor.Sadece akademik eğitim değil, Güher-Süher Pekinel’in kurduğu ve yönettiği bir müzik okulu var içinde. Çocuklar bir taraftan akademik olarak çok iddialı bir eğitim alırken, müzik ve görsel sanatlar açısından da çok iddialı bir eğitim görüyorlar.

Başvurular nasıl alınıyor?
İlk tur internet üzerinden yine şubelerimizin olduğu bölgelerde yapılıyor. Daha sonra öğrenciler belli bölgelerde toplanıyor. En sonunda TEVİTÖL’de 4 günlük yatılı bir kamp sürecini geçiyorlar. Şu anda 47 ayrı şehirden öğrencimiz var. Ve birçoğu da ihtiyacı olan çocuklar. 

Türkiye'de üstün zekalı üstün yetenekli öğrencilere sunulan imkanları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de üstün zekalı çocukların eğitim görebildiği çok az mecra var. Tanımlama aşamasında en iyi yöntemler seçilse bile daha sonrasında ne yapılacağı da çok önemli. Ailelerin de, çocukların da bu konuda ciddi kaygıları var. Liseyi bitirdi ama üniversiteyi nerede okuyacak, sonrasında hayatını garanti edecek iş imkanını bulabilecek mi… Bu yüzden her ikisini birlikte kurgulamanız gerekiyor. Dünyada da baktığımızda sonrası için devam eden destekler olmadığını görüyoruz. 

-TEV AKADEMİ-

Türk Eğitim Vakfı (TEV), tüm bursiyerlerinin mesleki eğitimlerinin yanı sıra, uzaktan eğitim projesi kapsamında alacakları online eğitimler ile iş hayatına hazırlanmalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla  bu yıl “TEV Akademi”yi hizmete sundu.

TEV Akademi hangi amaçla kuruldu? Bursiyerlere hangi imkanları sunuyor?

TEV Akademi’nin 21 Mart 2015 tarihinde tanıtımı yapılmış ve 30 Mart’ta kullanıma açılmıştır. Bursiyerlere fırsat eşitliği sağlamak ve TEV’le olan bağlılıklarını artırmak amacıyla; TEV internet sayfası üzerinden erişilen e-öğrenme platformu imkanları kullanılarak uzaktan eğitimler sunulan TEV Akademi ile bursiyerlerimize burs vermenin yanı sıra kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

-Kariyer Planlama-
TEV Akademi’de, kariyer hayatlarında kendilerine fayda sağlayacak eğitimler verilmektedir. Örneğin; Motivasyon Yönetimi, Duygusal Zeka, Başarı ve Sonuç Odaklılık, Temel Ofis Programları gibi eğitimler sunulmaktadır. Kısa süre sonra İngilizce Eğitimi de devreye girecek.
Bu kapsamda ayrıca bursiyerlerimize rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek ve onları iş hayatına hazırlamak üzere konusunda uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı, yaklaşık 3 hafta süren dizi toplantılar yapılmaktadır. 

-Staj-

Bursiyerlerimize staj yeri bulmak amacıyla firmalarla temasa geçilmekte, kendilerinden bursiyerlerimiz için staj kontenjanı rica edilmektedir. Diğer taraftan bursiyerlerin talepleri toplanmaktadır.
Gelen kontenjanlarla talepler eşleştirilmeye ve bursiyerlere uygun staj yeri temini sağlanmaya çalışılmaktadır. Böylelikle birçok bursiyerimize staj yeri bulunmuştur. 
Vakfımıza gelen ve uygun görülen tüm iş ilanları bursiyerlerimize e-posta yoluyla duyurulmakta, gelen başvurular ilgili kurumlara yönlendirilmektedir. Bu konuda da bursiyerlerimize destek verilmeye çalışılmaktadır. 

-AFET BURSLARI-

Türk Eğitim Vakfı’nın 1999 Marmara depreminden bu yana afet bursları da devreye girdi. Son olarak Soma Maden Faciasının ardından 2014 yılında hayata geçirdiği Soma Umut Fonu ödenmiş ve taahhütleriyle birlikte 5 milyon liranın üzerinde bağışla Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği olma özelliğine sahip. 165 öğrenciye okul öncesi eğitimden üniversite sonuna dek burs veriliyor.
 

Afet burslarıyla bugüne kadar kaç öğrenciye ulaştınız? 
Afet durumlarında ihtiyaç sahiplerine hem burs vererek, hem de eğitim kurumlarını hizmete açarak yanlarında oluyoruz.Van'da hem burs verdik, hem öğretmen lojmanı, hem de bir ilkokul açılışı yaptık.2033’e kadar sürecek burslar var.
TEV, daha önceki yıllarda yaşanılan depremlerde olduğu gibi; 1999 Marmara depreminde 4041, 2002 Afyon depreminde 1000, 2003 Bingöl depremi nedeniyle de 100, 2011 Van depremi nedeniyle 400 depremzede öğrenciye burs vermiştir.
 2014 yılında yaşanan Soma Faciası nedeniyle yetim kalan 165 öğrenciye de bağışçılarımızın desteğiyle burs verilmektedir. 
Başarılı olan öğrencilerin bursları, TEV Burs Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde öğrenimleri boyunca devam ettirilmektedir.

Kaynak yaratma ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma noktasında kısa zamanda nasıl organize olunuyorsunuz?

Soma faciası yaşandıktan sonra ilk 3 gün yas sürecinde biz sadece Milli Eğitim müdürlüklerine burs vereceğimizi duyurduk. Biz de bu doğrultuda bursiyerlerimizle görüşmelere başladık. Temmuz ayının başında Milli Eğitim ile Afad, Ankara’da bir toplantı düzenledi. Bölgeyle ilgili fon ayıracak tüm kurumları çağırdı. Uygulamayı başlatmak üzere kurguyu yaptık ve ilk adımı orada attık. 
Ödemeler 9 ay burs, 1 ay da okula hazırlık bursu olarak belirlendi.
Her öğrenciyi, başlangıçtan itibaren destekleyecek bağışçılarla eşleştirdik.
Çünkü genel olarak afet burslarında gündem kaybolunca kaynak da kayboluyor. Bu yüzden bize başvuran kurum ya da kişilere bir isimle beraber olabilmek için minimum 4 yıl destek olma garantisi istedik. Kurumlar da planlarını yeniden yaptılar. Bütün bu planlama sürecini duyurduğumuzda hem Barolar Birliği hem  Fenerbahçe Spor Kulübü bizimle yürümeye karar verdi. Kendi fonlarını bize transfer ederek bizimle yürümeye karar verdiler.-OKULA DÖNÜŞ PİKNİĞİ-

Soma’yı Mayıs’ta acıları tazeleyerek değil Eylül ayında; vakıf çalışanları, Soma Umut Fonu bağışçıları ve bursiyerlerimizle birlikte bir okula dönüş pikniği yaparak yeni başlangıçları müjdeleyerek ve umutlu mesajlarla  anıyoruz.

TEV, GÜCÜNÜ EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİNDEN ALIYOR!

Türk Eğitim Vakfı gücünü eğitime gönül vermiş destekçilerinden ve mezun bursiyerlerinden alıyor. Ayrıca özel fonlarla  bağışçılar diledikleri miktarda, kendilerinin belirlediği dönemlerde ve belirli sayıda öğrenciye destekte bulunabiliyor.
 
TEV dünden bugüne kaynaklarını nasıl oluşturdu?
Kaynak yaratmak adına son dönemde ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?


Vakfımızın 48 yıllık geçmişine baktığımızda, en büyük kaynak vasiyet ve bireysel bağışçılarımız. Türk Eğitim Vakfı'nın başlangıçta 2 ana kaynağı varmış. Bireysel vasiyet bağışçılarının dışında cenazeler olduğunda çelenk bağışı yapılırmış. Şimdi bunun dışında yeni jenerasyon kanallar yaratarak bireysel küçük bağışları arttırmak üzere çalışmalar yürütüyoruz.

Bireysel bağışları arttırmak adına hangi çalışmalar yürütülüyor, yeni projeleriniz var mı?

Özellikle son iki yılda kurumsallıkta oldukça hızlandık. Mutlu gün kart alternatiflerini çoğalttık, babalar günü, anneler günü, kadınlar günü, doğum günleri oluşumlarımız olduğu gibi büyük kurumsal projelere de çalışıyoruz.Biz daha çok proje gönüllüleriyle çalışıyoruz. Profesyonel tecrübe kullanılarak vakfın gerek duyduğu eksik kaldığı alanlarda projeler üretilmesi adına çalışmalar yürütüyoruz.
Sosyal medya kanallarımız genişledi. Aktif olarak kullanmaya devam ediyoruz. İnternet sitemizi yeniledik. Orası çok ciddi bir mecra oldu bizim için.

‘BİR DESTEK,UMUT DOLU BİN GELECEK' 

‘Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!’ sloganıyla başlattığımız kampanyaya katkı sağlamak isteyenler için bağışçılarının ismine, hatıra ve hikayelerine özel burs fonu oluşturma imkanı sağlayarak, öğrenciler ve destekçilerini özel bir hikaye örgüsünde buluşturuyoruz. Bağışçılar, oluşturacakları bu özel fon ile diledikleri miktarda, kendilerinin belirlediği dönemlerde ve belirli sayıda öğrenciye destekte bulunabilecek.


EN ÖZEL BAĞIŞÇISI SANAT GÜNEŞİMİZ ZEKİ MÜREN!
-Zeki Müren’i Okumak Zeki Müren’le Okumak….-
Tüm mal varlığını, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfına bağışlayan Sanat Güneşimiz Zeki Müren için ölümünün 19. Yılında başlayıp 20. Yılına uzanan “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” teması kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 
Üç ana temada gerçekleşecek etkinliklerimiz, sanatçının hayatında ve anılarında önemli yere sahip üç şehirde hayat bulacak;
Bursa: Hayatın Baharı, İstanbul: Sanat Güneşi, Bodrum: Huzur
Yapacağımız etkinliklerle Zeki Müren’i farklı biçimlerde “okumak” üzerine yoğunlaşacağız. Yani bir yandan değerli sanatçının hayat felsefesini anlamayı, onu daha yakından tanımayı amaçlarken, diğer yandan onun sayesinde okuyan gençlerimize destek olacağız ve tabii ki Zeki Müren’i eserlerini okuyarak anmaya devam edeceğiz.Zeki Müren anma etkinliklerimizin “Istanbul Sanat Güneşi” bölümünde Zeki Müren’in öğrencilik yıllarında okuluna giderken her seferinde aynı heyecanla koşarak aşağı yürüdüğü, Maksim Gazinosu’na giderken her seferinde aynı tutkuyla yukarı çıktığı; ömründe önemli bir yeri olan Kazancı Yokuşu’ndan başlayıp Mimar Sinan Üniversitesi’nde devam eden bir ay süreli açık hava sergisini 6 Aralık’ta doğum gününe özel bir açılış yaparak gerçekleştireceğiz.

Zeki Müren’in fonundan bugüne kadar kaç öğrenci faydalandı?
Zeki Müren Fonu’ndan bu güne kadar 34 şehirde öğrenim gören öğrencilere 2461 burs sağlandı. Burs Fonu’ndan 2015-2016 öğrenim yılında 191 öğrenci ayda 450 TL tutarında burs alacak.

-BU ADIMDA UMUT VAR-15 Kasım’da ilk kez 'Umut Takımı' olarak 37. Vodafone İstanbul Maratonu'nda yer aldık.
Yardımseverlik koşusu yurt dışında uzun yıllardır benimsenmiş, ülkemizde ise 2008 yılından beri yapılan bir organizasyon.
TEV olarak bu yıl ilk kez biz de böyle bir proje başlattık ve “Bu Adımda Umut Var” diyerek yola çıktık. Amacımız spor aktivitesi aracılığıyla gençlerin eğitimine destek olunması konusunda farkındalık ve kaynak yaratmak. 40’a yakın gönüllümüz bu amaç ile 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda TEV adına koşuya katıldı. Çalışanlarımız ve yüzlerce gönüllümüz de halk yürüyüşüne katılarak projemize destek oldu.

***
Yıldız Günay son olarak, bu şekilde farklı projelerle farklı kaynaklar yaratılmasının sürdürülebilirlik açısından da oldukça önemli olduğunu, birbirini destekleyen farklı mecralar olduğunda daha yönetebilir hale getirilebildiğinin altını çizdi.
 
RÖPORTAJIMIZIN İLK BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYIN!

 
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn

Yorum Yazın

Anketler

Sizce partilerin seçim vaatlerinde eğitim yeterince yer alıyor mu?


Editör Mail