Ömer ORHAN « Geri Dön

Eğitimci

Biyoğrafi

1966 yılında İstanbul’da doğduğunda yaşamla ilgili tercihleri olduğunu bilmiyordu. Ona verilenlerle büyüdü.

Çocukluğunu, 1970’li yıllarda Bahçelievler’de, henüz betonun istila etmediği bir çevrede geçirdi.

1980’li yıllarda gençlik döneminde, bir eğitimcinin insan hayatında ne kadar önemli olumsuzluklara neden olabileceğini deneyimledi. Aynı yıllarda bir öğretmenin içtenliğinin öğrenciler üzerinde nasıl olumlu etki yaratabileceğini yaşayarak öğrendi. Felsefe, sosyoloji ve edebiyata merak sardı. O yıllarda insanların birkaç yüzü olduğunu anladı.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde resim ana sanat dalına kayıt olduğunda, bakmakla görmek arasındaki farkı görmeye başladı. Sanatın gerekliliğini ve farklılıklara saygı duymayı öğrendi.

Öğretmenliğe ilk adım attığı 1989 yılından iki yıl sonra yönetici olması teklif edildi. Kabul etti. İlk görev aldığı kurumda 9 yıl çalıştıktan sonra daha kurumsal olduğunu düşündüğü Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okullarına geçiş yaptı. 1998-2017 yılları arasında aynı kurumda görev yaptı.19 yıl sonra 19 Haziran tarihinde okul müdürlüğü görevinden ayrıldı.

Öğretmenliğe başladığı yıl sorumluluğunun az olduğunu düşünerek bir aile kurdu ve iki çocuğun ebeveynliğinin ne demek olduğunu öğrendi. Çocuklarına çağdaş olmayı, bilimsel düşünce yapısını, ne olursa olsun doğrunun yanında olmalarını, vicdanlı, ahlaklı olmalarını ve her şeyden önce iyi insan olmalarını öğütledi.

Hayatı boyunca okumayı, düşünmeyi ve yazmayı sevdi. Üretmeyi, emeğe saygı göstermeyi, paylaşmayı ve tüm hayata karşı samimi olmayı tercih etti. Her zaman inandığını söyledi ve bunu nezaketle yapmaya çalıştı. Artık yaşamın tercihlerle dolu olduğunu, her canlının yaşamda bir iz bıraktığını ancak bıraktığı ize kendisinin karar verdiğini biliyor ve hayatının kalan bölümünde de anlamlı izler bırakmaya çalışıyor.