ÖZKAN GÖĞERCİN

ÖZKAN GÖĞERCİN Biyografi

Psikolog

BİR İNSANIN MEMLEKETİ DOĞDUĞU YA DA DOYDUĞU DEĞİL, ARTIK OKUDUĞU YER OLACAK!

08.11.2017 15:41 | Son Güncelleme: 08.11.2017 15:41

TEOG yerine gelecek yeni sistem geç kaldı, unutuldu derken, en sonunda beklenen açıklama yapıldı. Ancak, beklentileri gerçekten karşılayacak mı zamanla göreceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından, teog yerine gelen yeni sistem “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak açıklandı. Sistem içeriğine göre, ya öğrenciler adreslerine yakın 5 okuldan istediklerini seçecekler, ya nitelikli okulda okumak isterlerse de, merkezi sınava girecekler. Sınavda tüm müfredatı kapsayan 60 soru sorulacak. Ayrıca, sınava giren ve girmeyen tüm öğrencilerin yerleştirme sonuçları ise aynı anda açıklanacak.

Sistem ile ilgili, Sayın Yılmaz açıklamalarında dikkat etmemiz gereken, çok önemli nüanslar var. Özellikle, bu sistemin getirilmesinde, okul dışı kaynakların önüne geçilmesi (dershane, özel ders gibi), öğrencinin sınav kaygısını ortadan kaldırılması ve sınav yüzünden dersleri aksatmasının engellenmesi hedeflendiği dile getirilmiştir. Böylece, öğrencilerin eğitim hayatlarında, sosyal aktivitelere de zaman ayırabileceği ifade edilmiştir. Bununla birlikte, sınavın önemi azaltılarak, özellikle başarı notları konusunda toplumun “özel okullar daha cömert puan veriyor” gibi ön yargının da ortadan kalkması planlanıyor.

Yapılan tüm bilgilendirmeleri ve açıklamaları değerlendirmeye gelirsek, bu sistem özellikle ailelerin bir göç mevsimine gireceğinin sinyallerini vermektedir. Bulundukları yerde, nitelikli okula yakın olmayan aileler, daha iyi okulların olduğu bölgelere göç etmeyi düşünecektir. Ülkemizde her bölgede bu düzeyde okullar olmadığı için, bazı bölgelerde de yığılma meydana gelebilecektir. Bu sürecin de sonucu olarak, sahte adres kayıtları ile konut ve kira fiyatlarında artış olacağı dile getirilmektedir. Tüm bu yaşananların önüne geçebilmenin en önemli yolu, tüm okulların niteliklerini arttırmaktan geçmektedir. Sayın Yılmaz, nitelikli okul olarak fen liselerini örnek gösterse de, tüm okullarımız çağdaş eğitim ve öğretim düzeyine yükseltilmesi gerekmektedir. Öğrenci ve ailelerin oradan oraya göç etmesi, eğitim kalitesini yükseltmeyeceği gibi, onlar içinde maddi bir külfet oluşturacaktır. Teori olarak, her öğrencinin istediği okulda okuyabilmesi güzel bir düşüncedir. Ancak uygulamada, eşit bir eğitim ve öğretim verilmediği sürece, ne istenen başarı gerçekleşebilir ne de eğitim hak ettiği değere ulaşabilir. Bu yüzden, her öğrenci istediği yerde okuyacaksa, hak ettiği kaliteli eğitimi de alması da şart ki şarttır.

Bununla birlikte, okul dışı kaynaklara öğrencinin yönlendirilmesinin önüne geçilmesi isteniyorsa, tüm okullarda doyurucu bir eğitim ve öğretim verilmelidir. Öğrenci, aklına takılan her konuyu, soruyu çekinmeden öğretmenine sorabilmeli, dersler etütler ile de pekiştirilmelidir. Bunun uygulanması için de, nitelikli okul sayısı kadar, nitelikli öğretmen sayısının da arttırılması gerekmektedir. Atamalarda, öğretmen kontenjanlarının arttırılması gerektiği kadar, öğretmen adaylarının üniversite süreçlerinde tam ve yetkin bir eğitim almaları şarttır. Ne kadar iyi bir eğitim almış öğretmen yetişirse, o kadar başarılı öğrenci yetişecektir. Bir eğitim kurumunu iyi yapan, sadece bina şekli ve bulunduğu konum değil, onun içini dolduran değerli öğretmen ve öğrencilerimizdir.

Sınava isteğe bağlı ya da bağlı olmamasının, dersleri önemli ölçüde etkilediğinin de farkında olunması gerekmektedir. Sınav kaygısı olmayan öğrencinin, sınav yüzünden dersi aksatacağı düşünüldüğü kadar, hiç kaygısı olmayan öğrencinin de dersleri boşlayabileceği de unutulmamalıdır. Bu noktada, tüm öğretim kurumları, öğrenci-ders sentezinin iyi yapmaları gerekmektedir. Öğrencinin ister sınava girsin, ister girmesin, göreceği tüm derslerin önemli olduğunu, temeli iyi alması gerektikleri belirtilmesi gerekmektedir. Lisede bu derslerin ileri düzeylerini göreceklerini, iyi bir temelleri olmazsa, üniversite sınavında da problem yaşayacakları dile getirilmelidir. Bu konuda, özellikle rehber öğretmenlerimiz sadece öğrencileri değil, aileleri de bilinçlendirmesi gerekmektedir. Ailelerin, yanlış yönlendirme yapmaması adına, sistem ve gerekliliklerini en az öğretmenler kadar bilmeleri gerekmektedir. Bu süreç gerektiği gibi yürütülemezse, tüm eğitim kurumlarında, birbirini motive eden öğrenciler yerine, birbirinin motivesini düşüren, derslere gerektiği önemi vermeyen öğrenciler yetişecektir. Bu da, kaliteli eğitim çerçevesinden iyice uzaklaşmaya sebep olacaktır.

Üniversite sınav sisteminde olduğu gibi, liselere giriş sisteminde de, köklü değişiklikler hedeflenmiştir. Ancak, köklü değişikliklerin temeli sınavlarla değil, eğitimi ile atıldığının unutulmaması gerekir. Ülkemizde, geleceğe umut veren, nitelikli, köklü eğitim kurumlarının sayısı arttıkça, ne sürekli sınav değişikliğine ihtiyaç kalır, ne de öğrenci açıkta kalır. Temeli sağlam olmayan bir yapının üstünde, ne kadar değişiklik yaparsanız yapın, o yapı yine de sağlam olmayacak ve sallanacaktır. Ve ne yazık ki, en ufak bir sarsıntı da bile yıkılmaya mahkum olacaktır. Daha sağlam bir eğitimi ve gelecek için, devletimizin, tüm kurumlarımızla daha uzun vadeli çalışmalar yapmalı, toplumun eğitim konusunda ön yargılardan kurtulmasını sağlamalı, daha bilinçli ve kararlı bir nesil yetişmesi adına somut ve kalıcı adımlar atması gerekmektedir. Bu konuda gerekli bilincin oluşması adına, öncelikle kendim üzerime düşen görevi yapacak, her defasında eğitimin temeline ve özüne vurgu yapmaya da devam edeceğim.

Her kim, eğitim için taşın altına elini koyarsa, unutmasın ki, eğitimin temeli daha sağlam ve yıkılmaz olacaktır.

Eğitim bir güçtür, eğitimle büyüyen toplumların yıkılması ise çok güçtür.

Hayatınızın her alanında kaliteli bir eğitimin sizinle olması dileğiyle….

Yorum Yazın

ÖZKAN GÖĞERCİN Diğer Yazıları

TÜRKİYE’DE PSİKOLOGLARIN MESLEK YASASI OLMADIĞINI VE YILLARCA BEKLEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? 13 Haziran 2018 - 15:58
EĞİTİMİN KARNESİ, EZBERCİLİKTEN UZAK, DEĞİŞİME AÇIK OLDUKÇA, TAKDİRİ VE TEŞEKKÜRÜ HAK EDECEKTİR 12 Haziran 2018 - 08:47
GEÇEN SENE TEOG, BU SENE LGS…İSİM FARKLI AMA HEP AYNI MESELE 04 Haziran 2018 - 14:20
​LİSELERE GEÇİŞ SINAVINDA HEDEFSİZ OLMAYIN, HEDEF “SİZ” OLUN 01 Haziran 2018 - 16:42
TEMELSİZ EĞİTİMİ ÖNLEMENİN YOLU, EĞİTİMDE “TEMEL-SİZ” OLABİLMEKTEN GEÇER 04 Ocak 2018 - 16:45
ALES’TE ÇALINAN SADECE SINAV SORULARI DEĞİL, İNSANLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR 19 Aralık 2017 - 16:14
BİR ÜNİVERSİTEYi KAZANMANIN TEMEL YETERLİLİĞİ ÖĞRENCİNİN BİLGİSİ Mİ YOKSA SADECE BARAJI GEÇMESİ Mİ? 06 Aralık 2017 - 16:35
EĞİTİM, HERKESİN ÜZERİNE KONUŞMASIYLA DEĞİL, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASIYLA DEĞER KAZANIR 04 Aralık 2017 - 23:21
SADECE 24 KASIM DEĞİL, HER GÜN ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ OLMALIDIR 24 Kasım 2017 - 12:48
EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNE DAİR, NE SORULAR CEVAPSIZ NE DE SORUNLAR ÇÖZÜMSÜZ KALMALIDIR 21 Kasım 2017 - 16:39
BİR ÖĞRETMEN ATANMAYI BEKLEYEN DEĞİL, TOPLUMA EĞİTİMLİ BİREYLER ATAYAN OLMALIDIR 17 Kasım 2017 - 17:21
EĞİTİMDE PISA SIRALAMASINA HERKES GİREBİLİR, ASIL MESELE SIRADIŞI OLABİLMEKTİR 16 Kasım 2017 - 14:19
REHBER ÖĞRETMEN, BİR OKULUN ELEMANI DEĞİL PSİKOLOJİK DANIŞMANIDIR 14 Kasım 2017 - 10:21
Yükseköğretim Kurumları Sınavı mı, yoksa “Y”apboz “K”arıştır “S”ınavı mı? 13 Kasım 2017 - 10:22
BİR OKULUN NİTELİĞİNİ İSMİ VE ŞEKLİ DEĞİL, ÖĞRETMENİ VE ÖĞRENCİSİ BELİRLER 09 Kasım 2017 - 20:08
BİR İNSANIN MEMLEKETİ DOĞDUĞU YA DA DOYDUĞU DEĞİL, ARTIK OKUDUĞU YER OLACAK! 08 Kasım 2017 - 15:41
KENDİNİ BİLEN TOPLUMLAR, ÖĞRETMENİNE NOT YERİNE, DEĞER VERMESİNİ DE BİLİR 02 Kasım 2017 - 16:50
BİR EĞİTİMİN KALİTESİNİ ÜNİVERSİTE SAYISI DEĞİL, SAYILI ÜNİVERSİTELER BELİRLER 01 Kasım 2017 - 15:42
EĞİTİM SİSTEMİ NE KADAR SAĞLAM OLURSA, HER DEĞİŞİME O KADAR DA HAZIRLIKLI OLUR 31 Ekim 2017 - 16:41
YENİ SİSTEM, KENDİNİ TEKRARLAYAN DEĞİL, FARKINI ORTAYA KOYAN BİR SİSTEM OLMALIDIR. 30 Ekim 2017 - 16:55