ÖZKAN GÖĞERCİN

ÖZKAN GÖĞERCİN Biyografi

Psikolog

BİR OKULUN NİTELİĞİNİ İSMİ VE ŞEKLİ DEĞİL, ÖĞRETMENİ VE ÖĞRENCİSİ BELİRLER

09.11.2017 20:08 | Son Güncelleme: 09.11.2017 20:08

Liselere giriş sistemi ile ilgili, Sayın Yılmaz’ın sınava gireceklerin “nitelikli” okulları seçeceğini belirtmesi, sınavsız yerleşecekler, “niteliksiz” okulda mı okuyacak sorusunu akıllara getirdi.

Yeni sistem ile ilgili açıklamalardan sonra, eleştiriler ve tepkiler gelmeye devam ediyor. Ancak, sınava giren ve girmeyen öğrenciler arasında yapılan ayrım ise bu tepkilerin başını çekiyor. Özellikle yukarıda belirttiğim gibi, Milli Eğitim Bakanlığının fen-anadolu ve kolej gibi okulları “nitelikli” olarak değerlendirip, diğer okulları bu sınıflamanın dışında bırakması, tüm bu tepkilerinde en önemli sebebidir. Eğer bir sistem değişiyorsa, ve bu değişiklik de tüm toplumu ilgilendiriyorsa, yapılacak her söylem ve açıklamada her noktaya dikkat edilmeli, kabul edilebilirliği de ölçülmelidir. Çünkü, ağızdan çıkan her sözden sonra, ne kadar düzeltme yapılsa da, geri dönüşü de kolay olmamaktadır. O yüzden, her şeyin başında, doğru analiz, doğru değerlendirme ve doğru ifade yer almaktadır. Bir sistem için her şey yapılıp, doğru bir dille ifade edilemezse, sistemin algılanması ve uygulanması daha sancılı ve zor olacaktır. 7

Ülkemizde yer alan her eğitim kurumu, kendisine verilen müfredata göre ilerlerken, bünyesinde yer alan binlerce öğretmen ve öğrenci bu sisteme uymaya çalışırken, akıllarda böyle bir soru işaretine sebep olunması, onların istek ve motivasyonlarını da ne yazık ki olumsuz yönde etkileyecektir. Sınavsız giren öğrenciler, kendilerini sınavla giren öğrencilere göre daha şanssız görecek ve iyi bir eğitim alamayacağını da düşünecektir. Böyle bir düşünce tarzı da, ne yazık ki ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışan öğretmenlerimizi de kötü yönde etkileyecektir. Derslerine gösterilen ilgiler azalacak, hem çalıştıkları kurum hem de kendileri, öğrenci ve veli gözünde değersiz duruma da düşebilme ihtimaliyle de karşı karşıya kalacaklardır.

Bu konuda Sayın bakanımızın “Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez.” açıklaması, nitelikli tabirini ne için dediğini kısmen belirtmiş olsa da, yeterli olduğunu düşünmüyorum. Toplumdan gelen tüm eleştiri ve tepkilere cevap verebilmek adına, daha detaylı bir açıklama yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Tabii ki, herkesi memnun edebilmek kolay değildir, ama herkesi ikna edebilmek de bir erdemdir. Eğer ki, yeni sistem gerçekten türk eğitimine hak ettiği değeri verecekse, toplumca ikna olabilmemiz ve kabul edebilmemiz gerekmektedir. Bunun yolu da, baştan sona doğru ve doyurucu bir ifadeden geçtiği de unutulmamalıdır.

Aslında tüm bu tartışmalara sebep olan noktalardan birisi de, toplumca sahip olduğumuz ve kıramadığımız önyargılarımızdır. Burada belirtmek istediğim, tüm eğitim kurumlarımıza eşit ve adaletli bir yaklaşım göstermemiz gerektiğidir. Özel okulda görev yapan öğretmenlerimizin çoğu da kendi üniversitelerimizden mezun, düz lise de eğitim veren öğretmenlerimiz de. Hiçbir öğretmen, diğer öğretmenden üstün değildir, aksine aynı hak ve değere sahiptir ve sahip olmalıdır. Ancak, çocuklarımızı özel ya da “nitelikli” okullara sırf bu anlayış ile yönlendirmek, diğer okul ve öğretmenlerin değerini az görmek, “nitelikli-niteliksiz” ayrımına da davetiye çıkarmaktadır.

Bir okulu okul yapanın, ismi, şekli ve renginden ziyade, bünyesindeki öğretmen ve öğrencileri olduğu asla ve asla unutulmamalıdır. Bu sebeple, hangi eğitim kurumu olursa olsun, hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize gereken değer verilmelidir. Aileler, çocuklarını okula gönderirken, öğretmenlerine gereken saygı ve dikkati göstermesi gerektiğini aşılamalı, öğretmenlerde kendilerine emanet edilen öğrencilerin, kendi ellerinde şekilleneceğinin bilincinde olmalıdır. Ayrıca, eğitim düzeyinin de yükselmesi adına, bünyede yer alan diğer öğretmenler ve yetkililer ortak hareket edebilmelidir. Tüm bu süreçler sorunsuz ve aksaksız giderse, ne nitelikli-niteliksiz okul ayrımı kalır, ne de bir söylemde, bu kadar eleştiri ve tepkiler çoğalır.

Türk eğitim sistemimizin baştan aşağıya hak ettiği değeri bulması için, herkes öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin birer değer olduğunu bilmelidir. Ve bu değere, değer katmak adına, herkes doğru bilinçlenmeli ve destek olmalıdır.

Unutmayalım ki, eğitim ışık saçan bir toplumun aynasıdır.

Aynaya her baktığımızda, kendimizde o ışığı görebilmemiz ve toplumumuza yansıtmamız dileğiyle…

 

Yorum Yazın

ÖZKAN GÖĞERCİN Diğer Yazıları

TÜRKİYE’DE PSİKOLOGLARIN MESLEK YASASI OLMADIĞINI VE YILLARCA BEKLEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? 13 Haziran 2018 - 15:58
EĞİTİMİN KARNESİ, EZBERCİLİKTEN UZAK, DEĞİŞİME AÇIK OLDUKÇA, TAKDİRİ VE TEŞEKKÜRÜ HAK EDECEKTİR 12 Haziran 2018 - 08:47
GEÇEN SENE TEOG, BU SENE LGS…İSİM FARKLI AMA HEP AYNI MESELE 04 Haziran 2018 - 14:20
​LİSELERE GEÇİŞ SINAVINDA HEDEFSİZ OLMAYIN, HEDEF “SİZ” OLUN 01 Haziran 2018 - 16:42
TEMELSİZ EĞİTİMİ ÖNLEMENİN YOLU, EĞİTİMDE “TEMEL-SİZ” OLABİLMEKTEN GEÇER 04 Ocak 2018 - 16:45
ALES’TE ÇALINAN SADECE SINAV SORULARI DEĞİL, İNSANLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR 19 Aralık 2017 - 16:14
BİR ÜNİVERSİTEYi KAZANMANIN TEMEL YETERLİLİĞİ ÖĞRENCİNİN BİLGİSİ Mİ YOKSA SADECE BARAJI GEÇMESİ Mİ? 06 Aralık 2017 - 16:35
EĞİTİM, HERKESİN ÜZERİNE KONUŞMASIYLA DEĞİL, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASIYLA DEĞER KAZANIR 04 Aralık 2017 - 23:21
SADECE 24 KASIM DEĞİL, HER GÜN ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ OLMALIDIR 24 Kasım 2017 - 12:48
EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNE DAİR, NE SORULAR CEVAPSIZ NE DE SORUNLAR ÇÖZÜMSÜZ KALMALIDIR 21 Kasım 2017 - 16:39
BİR ÖĞRETMEN ATANMAYI BEKLEYEN DEĞİL, TOPLUMA EĞİTİMLİ BİREYLER ATAYAN OLMALIDIR 17 Kasım 2017 - 17:21
EĞİTİMDE PISA SIRALAMASINA HERKES GİREBİLİR, ASIL MESELE SIRADIŞI OLABİLMEKTİR 16 Kasım 2017 - 14:19
REHBER ÖĞRETMEN, BİR OKULUN ELEMANI DEĞİL PSİKOLOJİK DANIŞMANIDIR 14 Kasım 2017 - 10:21
Yükseköğretim Kurumları Sınavı mı, yoksa “Y”apboz “K”arıştır “S”ınavı mı? 13 Kasım 2017 - 10:22
BİR OKULUN NİTELİĞİNİ İSMİ VE ŞEKLİ DEĞİL, ÖĞRETMENİ VE ÖĞRENCİSİ BELİRLER 09 Kasım 2017 - 20:08
BİR İNSANIN MEMLEKETİ DOĞDUĞU YA DA DOYDUĞU DEĞİL, ARTIK OKUDUĞU YER OLACAK! 08 Kasım 2017 - 15:41
KENDİNİ BİLEN TOPLUMLAR, ÖĞRETMENİNE NOT YERİNE, DEĞER VERMESİNİ DE BİLİR 02 Kasım 2017 - 16:50
BİR EĞİTİMİN KALİTESİNİ ÜNİVERSİTE SAYISI DEĞİL, SAYILI ÜNİVERSİTELER BELİRLER 01 Kasım 2017 - 15:42
EĞİTİM SİSTEMİ NE KADAR SAĞLAM OLURSA, HER DEĞİŞİME O KADAR DA HAZIRLIKLI OLUR 31 Ekim 2017 - 16:41
YENİ SİSTEM, KENDİNİ TEKRARLAYAN DEĞİL, FARKINI ORTAYA KOYAN BİR SİSTEM OLMALIDIR. 30 Ekim 2017 - 16:55