ÖZKAN GÖĞERCİN

ÖZKAN GÖĞERCİN Biyografi

Psikolog

BİR ÜNİVERSİTEYi KAZANMANIN TEMEL YETERLİLİĞİ ÖĞRENCİNİN BİLGİSİ Mİ YOKSA SADECE BARAJI GEÇMESİ Mİ?

06.12.2017 16:35 | Son Güncelleme: 06.12.2017 16:35

ÖSYM tarafından temel yeterlilik sınavı soru örnekleri açıklandı. Soruların çok zor olmadığı yönünde gelen tepkilerden sonra, insanın aklına başlıktaki soru gelmiyor değil.

Eğitim alanında, eğer ki bir sistem değiştiriyorsanız ve bu değişim de milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyorsa, ince eleyip sık dokumalısınız. Yoksa, acele kararlar ile, hem insanları tedirgin ve endişe içinde bırakır, hem de onların gözünde güven kaybedersiniz. İşte, ÖSYM’nin düştüğü durum da tam olarak budur. Yeni sistemle ilgili, hangi kararı verirse versin, hangi değişikliği yaparsa yapsın, mutlaka altından bir problem çıkıyor. Son olarak, soru örnekleri konusunda yaşanan eleştiri ve tepkiler de bu dediğimi bir kez daha doğruluyor.

Üniversite gibi, insanın geleceğine yön veren bir kuruma yerleşmek için, öğrencilere daha seçici ve eleyici soruların sorulması gerekiyor. Eğer 8.sınıf yani ortaokul öğrencileri, liseyi okumadan, bu sorulara kolay diyebiliyorsa, soruların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. ÖSYM, bu soruları yayımladıktan sonra, elbette sorulara yönelik görüş ve önerileri dikkate alacaktır diye düşünüyorum. Daha iyi bir ölçme ve değerlendirme adına, soru kalitesinin mutlaka arttırılması ve hatta yeni soru örneklerinin en kısa sürede yayımlanmasının da yerinde olacağı kanaatindeyim.

Sorular ile ilgili eleştirilere baktığımız zaman, amaç öğrenci seçmekten ziyade, üniversite kontenjanlarını doldurmak gibi gözüküyor. Önceki yıllarda, baraja takılan öğrenciler sebebiyle, binlerce kontenjan boş kalmış ve üniversiteler bu konuda sıkıntılarını dile getirmiş, hatta baraj aşağı bile çekilmişti. Ancak, bir üniversiteyi üniversite yapan, orayı her öğrenci ile doldurmak değil, doğru öğrenci ile buluşturmaktır. Doğru öğrencilerin olduğu üniversiteler de, iş hayatında başarılı mezunlar vererek, adını daha da çok duyuracaktır. Bu sebeple, tüm üniversitelerimiz bu hedef doğrultusunda ilerlemeli, eğitim kalitesini yükseltmeli ve daha seçici olmalıdırlar. O yüzden, üniversite sınavı ile ilgili, daha kaliteli soru ve ölçme- değerlendirmeyi de desteklemelidirler.

Boş kontenjan meselesinin çözülmesi için, çözüm soru kalitesinin düşürülmesi değildir. İstenildiği takdirde, bu konuyla ilgili, farklı çözümlerde üretilebilir. Mesela, bu konuda en çok sıkıntı çeken vakıf üniversiteleri, fiyatlarını biraz daha aşağı çekebilir, ya da burslu öğrenci sayısını da arttırabilir. Bununla beraber devletimiz de, eğitim ücretlerindeki vergiyi %1’e de çekebilir. Devlet üniversitelerinde 2.öğretim harçlarında düzenlemeye gidilebilir. Bu konuya daha önceki yazılarımda da değindim. Çünkü, ülkemizde birçok öğrenci, barajı geçip ya da geçemediği için değil, maddi imkanları yeterli olmadığı için okuyamıyor ya da eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Bu konuda, önce devletimiz sonra tüm eğitim kurumlarımız, öğrencisine ne kadar sahip çıkarsa, onlar da bu sıraları hiç boş bırakmayarak ülkesine de sahip çıkacaktır.

Tüm üniversitelerimizde doğru ve başarılı öğrencilerin olduğu bir gelecek dileğiyle…

 

Yorum Yazın

ÖZKAN GÖĞERCİN Diğer Yazıları

TEMELSİZ EĞİTİMİ ÖNLEMENİN YOLU, EĞİTİMDE “TEMEL-SİZ” OLABİLMEKTEN GEÇER 04 Ocak 2018 - 16:45
ALES’TE ÇALINAN SADECE SINAV SORULARI DEĞİL, İNSANLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR 19 Aralık 2017 - 16:14
BİR ÜNİVERSİTEYi KAZANMANIN TEMEL YETERLİLİĞİ ÖĞRENCİNİN BİLGİSİ Mİ YOKSA SADECE BARAJI GEÇMESİ Mİ? 06 Aralık 2017 - 16:35
EĞİTİM, HERKESİN ÜZERİNE KONUŞMASIYLA DEĞİL, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASIYLA DEĞER KAZANIR 04 Aralık 2017 - 23:21
SADECE 24 KASIM DEĞİL, HER GÜN ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ OLMALIDIR 24 Kasım 2017 - 12:48
EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNE DAİR, NE SORULAR CEVAPSIZ NE DE SORUNLAR ÇÖZÜMSÜZ KALMALIDIR 21 Kasım 2017 - 16:39
BİR ÖĞRETMEN ATANMAYI BEKLEYEN DEĞİL, TOPLUMA EĞİTİMLİ BİREYLER ATAYAN OLMALIDIR 17 Kasım 2017 - 17:21
EĞİTİMDE PISA SIRALAMASINA HERKES GİREBİLİR, ASIL MESELE SIRADIŞI OLABİLMEKTİR 16 Kasım 2017 - 14:19
REHBER ÖĞRETMEN, BİR OKULUN ELEMANI DEĞİL PSİKOLOJİK DANIŞMANIDIR 14 Kasım 2017 - 10:21
Yükseköğretim Kurumları Sınavı mı, yoksa “Y”apboz “K”arıştır “S”ınavı mı? 13 Kasım 2017 - 10:22
BİR OKULUN NİTELİĞİNİ İSMİ VE ŞEKLİ DEĞİL, ÖĞRETMENİ VE ÖĞRENCİSİ BELİRLER 09 Kasım 2017 - 20:08
BİR İNSANIN MEMLEKETİ DOĞDUĞU YA DA DOYDUĞU DEĞİL, ARTIK OKUDUĞU YER OLACAK! 08 Kasım 2017 - 15:41
KENDİNİ BİLEN TOPLUMLAR, ÖĞRETMENİNE NOT YERİNE, DEĞER VERMESİNİ DE BİLİR 02 Kasım 2017 - 16:50
BİR EĞİTİMİN KALİTESİNİ ÜNİVERSİTE SAYISI DEĞİL, SAYILI ÜNİVERSİTELER BELİRLER 01 Kasım 2017 - 15:42
EĞİTİM SİSTEMİ NE KADAR SAĞLAM OLURSA, HER DEĞİŞİME O KADAR DA HAZIRLIKLI OLUR 31 Ekim 2017 - 16:41
YENİ SİSTEM, KENDİNİ TEKRARLAYAN DEĞİL, FARKINI ORTAYA KOYAN BİR SİSTEM OLMALIDIR. 30 Ekim 2017 - 16:55