ÖZKAN GÖĞERCİN

ÖZKAN GÖĞERCİN Biyografi

Psikolog

YENİ SİSTEM, KENDİNİ TEKRARLAYAN DEĞİL, FARKINI ORTAYA KOYAN BİR SİSTEM OLMALIDIR.

30.10.2017 16:55 | Son Güncelleme: 30.10.2017 16:55

Üniversite giriş sınavı ile ilgili, şimdiye kadar birçok şey yazıldı, çizildi.

Üniversite giriş sınavı ile ilgili, şimdiye kadar birçok şey yazıldı, çizildi. Bunu üzerine, YÖK Başkanı tarafından son bir açıklama yapıldı ama, yeterli olmadı. Daha doğru bir sistem için, doğru detayları ve yaklaşımları her fırsatta dile getirmek şart ki şart.

Yapılan eleştiri ve tepkilerden sonra, genel olarak yapılan değişiklikleri özetleyecek olursak; 150-180 puan barajları konusunda sıkıntı yaşanmaması adına, her iki oturumun ortalama puanının baz alınacağı açıklandı. Tarih soruları, ikinci oturumda edebiyat bölümüne eklendi. Temel yeterlilik sınavında ise, sosyal bilimlerin sözel ve sayısal mantık, akıl yürütme, grafik gibi soru tarzları şeklinde sorulacağı dile getirildi. Bölümlerin yine aynı puan türlerin de öğrenci alacağına, değişiklik yapılmayacağı dile getirildi. Ancak ileriye dair, değişiklik yapılacağına dair de sinyaller verildi.

Kısa sürede bu kadar yapılan değişiklikten sonra, sistem ne kadar verimli olabilecek, tartışılır. Tartışılmaya da devam ediyor zaten. Özellikle, daha önce de dile getirdiğimiz gibi, psikoloji, hukuk, sosyoloji gibi meslek okuyacak olanlar, sosyal bilimler testinden muaf sınava girecekler. Bu sebeple, okullarda özellikle felsefe grubuna verilen önem de azalacak. Şimdiden azalmaya başladı bile. Sınav odaklı bir sistemde, siz hangi dersten muaf edersiniz, öğrencinin o derse ilgi ve alakası azalır. Bu alanda görev alan öğretmenlere verilen değer de, ne yazık ki azalır. O yüzden, öğrencilere verilen eğitim ve öğretimin tam anlamıyla ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekiyorsa, tüm müfredattan uygun ve yeterli ölçüde soru sorulması gerekiyor. Mesela, coğrafya sorularının azlığı, ilk kısımda sosyal bilimler sorularının türkçe ve matematik içinde gömülmeden, ayrı olarak sorulması konusundaki eleştirilerin dikkate alınması ve gereken çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Burada, sürekli öğrencilerin ders ve soru yükü arttırılsın gibi bir tutum sergilediğim düşünülmesin. Ben sadece, eğitim alanında gördüğümüz tüm derslerin hak ettiği ilgi ve saygıyı görmesini istiyorum. Ancak, bunun yolu da ezberci olmayan, bilgisini günlük hayata entegre edilebilecek bir eğitim sisteminden geçiyor. Eğer öğrenci bir sınava giriyorsa, sınavda, eğitim hayatında gördüğü tüm dersleri harmanlayabilmeli, muhakeme ve mantığıyla soruları çözebilmeli. ÖSYM’nin özellikle, ilk kısımda uygulayacağı yeni sözel ve sayısal soru tiplerinin, bu dediklerimi ölçmesi açısından önemli olacağını düşünüyorum. Bu sebeple, bu yaklaşımı destekliyor ve ikinci oturumdaki diğer alanlarda da hayata geçirilmesini istiyorum. Öğrenciye, mesela tarih dersindeki tüm tarih ve devletleri, edebiyattaki tüm yazarları ezberletmektense, bu ve bunun gibi birçok bilgiyi, farklı bir perspektifle kullandırmayı başarabilirsek ve ölçebilirsek, eğitim sisteminde büyük bir yol almış olacağız.

Eğitim kendini tekrarlayan değil, sürekli dinamik, genç, sağlıklı ve sağlam bir yapı olmalıdır. Bu dediğimin gerçekleşmesi için de hepimize görevler düşmektedir. Siz değerli öğretmenlerimiz, şu anki mevcut sistem ne olursa olsun, öğrencilerine, daha yaratıcı, hedef ve problem çözme odaklı bir öğretimi benimsemelidirler. Siz değerli ailelerimiz ise, çocuklarınıza, okumak ile geleceklerine dair çok önemli ve ciddi bir yatırım yaptıklarını hissettirmelidirler. Siz değerli yetkililerimiz ise, eğitim konusunda, daha detaylı bir ön çalışma yapmaları, kamuoyu ile paylaşmalı, uzmanların fikirlerine danışmalı, eleştirileri dikkate almalı, en sonunda kararlı ve sağlam bir sistem ortaya koymalıdırlar. Eğer, hepimiz taşın altına elimizi koymaktan çekinmezsek, yarınlara daha güçlü bir eğitim bırakacağız, daha bilinçli ve kendini bilen, kararlı bir toplum olacağız.

Eğitimin anlamını tamamen bulacağı, hep beraber daha nice güzel günlere…

 

 

Yorum Yazın

ÖZKAN GÖĞERCİN Diğer Yazıları

TÜRKİYE’DE PSİKOLOGLARIN MESLEK YASASI OLMADIĞINI VE YILLARCA BEKLEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? 13 Haziran 2018 - 15:58
EĞİTİMİN KARNESİ, EZBERCİLİKTEN UZAK, DEĞİŞİME AÇIK OLDUKÇA, TAKDİRİ VE TEŞEKKÜRÜ HAK EDECEKTİR 12 Haziran 2018 - 08:47
GEÇEN SENE TEOG, BU SENE LGS…İSİM FARKLI AMA HEP AYNI MESELE 04 Haziran 2018 - 14:20
​LİSELERE GEÇİŞ SINAVINDA HEDEFSİZ OLMAYIN, HEDEF “SİZ” OLUN 01 Haziran 2018 - 16:42
TEMELSİZ EĞİTİMİ ÖNLEMENİN YOLU, EĞİTİMDE “TEMEL-SİZ” OLABİLMEKTEN GEÇER 04 Ocak 2018 - 16:45
ALES’TE ÇALINAN SADECE SINAV SORULARI DEĞİL, İNSANLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR 19 Aralık 2017 - 16:14
BİR ÜNİVERSİTEYi KAZANMANIN TEMEL YETERLİLİĞİ ÖĞRENCİNİN BİLGİSİ Mİ YOKSA SADECE BARAJI GEÇMESİ Mİ? 06 Aralık 2017 - 16:35
EĞİTİM, HERKESİN ÜZERİNE KONUŞMASIYLA DEĞİL, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASIYLA DEĞER KAZANIR 04 Aralık 2017 - 23:21
SADECE 24 KASIM DEĞİL, HER GÜN ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ OLMALIDIR 24 Kasım 2017 - 12:48
EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNE DAİR, NE SORULAR CEVAPSIZ NE DE SORUNLAR ÇÖZÜMSÜZ KALMALIDIR 21 Kasım 2017 - 16:39
BİR ÖĞRETMEN ATANMAYI BEKLEYEN DEĞİL, TOPLUMA EĞİTİMLİ BİREYLER ATAYAN OLMALIDIR 17 Kasım 2017 - 17:21
EĞİTİMDE PISA SIRALAMASINA HERKES GİREBİLİR, ASIL MESELE SIRADIŞI OLABİLMEKTİR 16 Kasım 2017 - 14:19
REHBER ÖĞRETMEN, BİR OKULUN ELEMANI DEĞİL PSİKOLOJİK DANIŞMANIDIR 14 Kasım 2017 - 10:21
Yükseköğretim Kurumları Sınavı mı, yoksa “Y”apboz “K”arıştır “S”ınavı mı? 13 Kasım 2017 - 10:22
BİR OKULUN NİTELİĞİNİ İSMİ VE ŞEKLİ DEĞİL, ÖĞRETMENİ VE ÖĞRENCİSİ BELİRLER 09 Kasım 2017 - 20:08
BİR İNSANIN MEMLEKETİ DOĞDUĞU YA DA DOYDUĞU DEĞİL, ARTIK OKUDUĞU YER OLACAK! 08 Kasım 2017 - 15:41
KENDİNİ BİLEN TOPLUMLAR, ÖĞRETMENİNE NOT YERİNE, DEĞER VERMESİNİ DE BİLİR 02 Kasım 2017 - 16:50
BİR EĞİTİMİN KALİTESİNİ ÜNİVERSİTE SAYISI DEĞİL, SAYILI ÜNİVERSİTELER BELİRLER 01 Kasım 2017 - 15:42
EĞİTİM SİSTEMİ NE KADAR SAĞLAM OLURSA, HER DEĞİŞİME O KADAR DA HAZIRLIKLI OLUR 31 Ekim 2017 - 16:41
YENİ SİSTEM, KENDİNİ TEKRARLAYAN DEĞİL, FARKINI ORTAYA KOYAN BİR SİSTEM OLMALIDIR. 30 Ekim 2017 - 16:55