Şahin Aybek

Şahin Aybek Biyografi

15 Temmuz’u 28 Şubat 2013’te Öngörmüş, Bakan Tarafından Tehdit Edilmiş, Pek Çok Siyasetçi Tarafından Provakatörlükle Suçlanmış, Eğitime Bakan Adam KİM?

13.07.2017 11:57 | Son Güncelleme: 13.07.2017 11:58

17-25 Aralık Sürecinden Sonra Üst Düzey Bürokrat Çocuklarından Hala Cemaatin VİP Dershanelerine Gidenler Oldu mu?

Dün Ankara’da yapılan bir toplantı son günlerde isimleri kulislerde önemli devlet görevleri için kulaktan kulağa fısıldanan iki ismi bir araya getirdi. SETA'nın düzenlediği Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen "15 Temmuz Darbe Girişiminin Ardından Türkiye" panelinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin 15 Temmuz’u ele aldılar. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin 15 Temmuz bağlamında eğitimi ele aldı ve ilginç açıklamalar yaptı. MEB’in son yıllardaki icraatlarının mimarı, dinamosu, Türk Siyasal Hayatı Uzmanı, Akademisyen Yusuf Tekin 15 Temmuz’u ortada daha 17-25 Aralık süreci yokken 28 Şubat 2013’te öngörüyor.

 

Bakan ve Siyasetçiler Tarafından Tehdit Edilmesine Rağmen EĞİTİME BAKAN ADAM

 

Şimdi gelelim Sayın Müsteşarın 15 Temmuz bağlamında yaptığı eğitim açıklamalarının analizine. Eğitimin son yıllarına damgasını vurmuş bir bürokrat olan Yusuf Tekin; MEB’in arşivi ve beyni konumundadır. MEB’in son sürecini belirlemiş kilit kişi olan Tekin dershanelerin kapatılması ve dönüşüm sürecinden, FETÖ okullarının kapanmasına, pek çok konuda kelle koltukta görev yapmış öyle ki kendisinin söylemine göre eski bir bakan tarafından bizzat tehdit edilmiş bir isim. Evet o,17-25 Aralık sürecinden sonra üst düzey bürokrat çocuklarının hala cemaatin vip dershanelerine gittiği dönemde bile, yani hem 15 Temmuz’dan önce hem de sonra kendi dünya görüşü doğrultusunda hep EĞİTİME BAKAN ADAM. Evet o,15 Temmuz’u 28 Şubat 2013’te Öngörmüş, Bakan Tarafından Tehdit Edilmiş, Pek Çok Siyasetçi Tarafından Provakatörlükle Suçlanmış, EĞİTİME BAKAN Adam Kim? O kişi MEB Müsteşarı Yusuf Tekin. Tekin’e görev yaptığı dönemde ve bu dershane sürecini sürdürürken çok sayıda siyasetçi büyüğü tarafından, sen provokatörsün, provokasyon yapıyorsun, denmiş.

 

Bu anlamda Türkiye’nin en büyük bakanlığının Müsteşarının yaptığı açıklamaları dikkate almak gerekiyor. Bu açıklamalar şimdiden yeni tartışmaları tetikleyecek ve gündem oluşturacak gibi görünüyor.15 Temmuz birinci yılına girerken Tekin’in açıklamaları; MEB’in ilk andan itibaren insanların kullanıldığı, devşirildiği, mali imkanların elde edildiği, yurtiçinde ve yurtdışında örgütlenmelerin sağlandığı yer olduğu düşünüldüğünde gündem yaratacak türden. Müsteşar yaptığı konuşmada FETÖ’nün eğitim sistemini nasıl kullandığını, devlet politikası olarak devletin FETÖ’den nasıl arındırılabileceğini felsefi ve siyasi metaforlarla MEB üzerinden anlattı. Şu linkten konuşmanın tamamına da ulaşılabilir:( https://www.youtube.com/watch?v=VXy6GRZ-mtI ) Konuşmanın genelinde Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in Gençlik Spor Bakan Yardımcılığı ve Millî Eğitim Bakanlığındaki görevi sırasındaki tecrübeleri üzerinden FETÖ'yü anlattığını görüyoruz. Tekin, görev yaptığı dönemde FETÖ’nün etkin olarak kullandığı dershaneleri, gittiği her ortamda Millî Eğitim Bakanlığı üzerinde vesayet uygulayan bir yapının bertaraf edilmesi olarak gördüğünü söylüyor.

 

Darbeyi Ne zaman ve Nasıl Öngörüyor?

 

Türk Siyasal Hayatı Uzmanı bir akademisyen olan Tekin; darbelerden ziyade, darbeler sonrası ortam yani darbeler sonrası hukuki ve siyasi zemin üzerine çalışarak, darbeyi yapanların nasıl bir daha müdahale edebileceklerini, bunun için hangi koşulları hazırladıkları üzerinde çalışmış.Böylelikle de 15 Temmuz’u 28 Şubat sürecini analiz ederek görebilmiş.28 Şubat 2013’te yaptığı konuşmada, dershaneler süreci başlamadan, Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan bire panelde; tekrar bir darbenin olacağını, bunun seslerinin patır patır geldğini,12 Eylül’den 27 Mayıstan farklı, başka bir yapıda ,28 Şubat’ta temelleri atılmış, toplumun en ince hücrelerine kadar temelleri atılmış, toplumsal destek bulabilecek nitelikte bir yapının kurgulandığından bahsediyor. Tekin bununla da yetinmiyor. Aynı konuşmada gençlere; ’1876’dan itibaren olmayan bir şey yapalım ve böyle bir darbe olursa hep beraber sokağa çıkalım, darbecilere karsı çıkalım’ diyor. Bu konuşmayı Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak yaptığından, o dönemde bakan yardımcısı gençleri sokağa çağırdı diye tepki almış ve de haber olmuş.

 

Katharsis’ten Tabula Rasa’ya FETÖ Karşı İki Boyutlu Çözüm

 

Tekin felsefi ve siyasi metafor ve kavramlarla mevcut durumu, çözümü anlatıyor. Pek çok siyasi ve ekonomik saptamanın yapıldığı konuşmada, eski Yunan site devletleri yani polislerdeki katharsis kavramını kullanarak, dershane ve okul süreçleriyle devletin bir arınmaya gittiğini ifade ediyor. Ona göre dershanelerle ilgili süreç; vesayet uygulayan bir yapının bertaraf edilmesi. Tabi tüm bunlar olurken, gazeteler Müsteşarın 45 gün ömrü kaldı gibi manşetler atıyorlar. O dönemde bu manşetleri anlamlandıramayan Müsteşar 45 gün sonra 17-25 Aralığın olduğunu ifade ediyor. Bürokrasi de şu an bir katharsis yapıldığını, MEB’de pek çok alanda arınmaların yaşandığını ama bizlerin sadece fiziksel boyutları gördüğümüzü örneklerle anlatıyor. Buna somut örnek olarak da bu yapının ders kitaplarına bile işlemiş olduğunu buralarda da arınmalar olduğunu belirtiyor. Örneğin Milli Eğitim’den çıkan eski kitaplara baktığınızda iki doğru arasındaki uzaklık F ve G diye tanımlanıyormuş.
 

Tüm Bakanlıklarda Bir Yeniden İnşa Süreci Başlamalı…

 

Bugün kamu bürokrasisinde arınma sürecinin yaşandığına inandığını ifade eden Tekin, bu sürecin iyi planlanıp, çok sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Bu anlamda da sadece MEB için değil devletin geneli için iki boyutlu çözüm önerileri getiriyor. Birinci boyutu katharsis yani arınma, ikinci boyutu John Locke’n Tabula Rasa’sı olan yani boş bir levha olan çözüm önerileri sunuyor. Devlet tüm kurumlarında gerekli arınmayı yaptıktan sonra yeni bir boş, temiz sayfa açmalı diyor, bu ülkenin geleceği için. Bunun içinde tüm bakanlıklarda bir yeniden inşa süreci başlamalı…Tekin, yeni bir sayfa açılıp, yeniden inşa sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini söylüyor. Ona göre; "Bu arınma sürecinin dokunmayacağı hiçbir kamu kurumu hiçbir yapı ve hiçbir politika yok."

 

Cumhurbaşkanı 2002’den Beri Dershaneler Kapansın Dedi

 

Müsteşar Bey oturumun sonunda gelen bir soruya çok ilginç ve samimi bir yanıt verdi. MİT’in ya da istihbaratın haberi yok muydu dershanelerden tarzı bir soruya; Cumhurbaşkanı 2002’den beri dershaneler kapatılsın demesine rağmen, öyle bir yapı vardı ki hiçbir bakan kapatmadı. O dönem biz kapatacağımız zaman bile maalesef bırakın istihbaratı MEB’in elinde bile kaç dershane, öğrenci, öğretmen olduğunun envanteri yoktu. İlgili Genel Müdürü çağırıp sorduğunuzda yuvarlak cevaplar veriyordu. Sonrasında ilgili çalışmaları başlattık. Ama biz darbeden önce FETÖ'ye ait okul, yurt, dershane, etüt merkezi vb. kurumların analizini yapıp listelerini oluşturduk. O tarihlerde bunları tespit çok kolaydı. Eleştiri yaptığınızda savunusunu hemen yapanlar ortaya çıkıyordu. 15 Temmuz'a kadar kendi çapımızda mücadele ettik. Yaptığımız idari bir işlemden sonra Danıştay önünde binlerce dava olmasına rağmen, tüm işini gücünü bırakıp bizden çıkan bir yapının iptal işlemini yapıyordu. Elimizde FETÖ ile ilinti kurabileceğimiz parametlerle ilgili ciddi bir dosya oluştu. 15 Temmuz sonrası FETÖ kurumlarına karşı tedbirlerimizi aldık. 2 binin üzerinde kurum kapatıldı. 30 binin üzerinde öğretmen bakanlığın kadrolarından uzaklaştırıldı.

 

FETÖ’nün Yurtdışı Okulları Ne Olacak?

 

Bu okulların çoğu ekonomik olarak Türkiye’den daha kötü ülkelerde. Bu ülkelerin bu tip yatırımlara ihtiyacı var. Siyaseten bize en yakın ülkeler bile buyrun bu okulları Maarif Vakfı’na teslim ettik diyemiyor. Bir kısım ülkeler bu okullara el koyup devletleştiriyor. Kamuoyundaki Maarif Vakfı kuruldu, tüm okullar buraya teslim edilecek ,algısı yanlış. Bu okulları bütün gayri menkulleriyle bize teslim eden ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Onun yerine Maarif Vakfı kanunu çıkarılarak, Türkiye dışında ülkemizi temsil edecek okullar açma fırsatı yakaladık. Bu ciddi manada kaynak ve personel istihdam kolaylığı sağladı. Amacımız sıfırdan yurtdışında ülkemizi en güzel şekilde temsil edecek okullar açmak.

 

Tekin özetle; MEB’in FETÖ'nün kendi mekanizmasına adam devşiren bir yapı olarak kurgulandığını,2013 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda göreve başladığında bakanlığın her türlü bürokratik atraksiyonunun bu yapının inisiyatifinde yürüdüğünü ifade ediyor. Süreci şöyle ifade ediyor: “Bütün bu süreç, sadece ve sadece FETÖ'nün kendi mekanizmasına adam devşiren bir yapı olarak kurgulanmış ve her türlü atraksiyon burada yapılmıştı. 'Millî Eğitim Bakanlığı'nın müfredatı kötü, ne yapacaksınız; çocuklarınızı başka bir yere göndereceksiniz. Milli Eğitim'in kitapları kötü, çocuklarınıza başka bir kitap satacaksınız. Milli Eğitim'in öğretmenleri kötü, bakanlığa bağlı okullarda çocuklara milli ve manevi değerler, İslami referanslar verilmiyor; o zaman çocuklarınızı başka bir yere göndereceksiniz. 2013 yılı yaz aylarında ben bu söylemleri dile getirdikçe başta Taraf ve Zaman gazetesi olmak üzere paralel medyada her gün benimle ilgili çok sayıda haber yapılmaya başlandı. Bir yeri rahatsız ettiğimiz kesin. Müsteşarın tek başına kararlar üzerinde bir yetkisi olmadığı halde, benim özel bilgisayarımda olan taslağı bir şekilde alarak 'Müsteşardan eğitime darbe planı' şeklinde manşet attılar. Haberi yapan kişiyi aradım ve hangi mantıkla böyle bir manşet attığını sorduğumda ‘Bu düzenin devamını engellemeye çalışan kişi sensin’ ifadelerini kullanmıştı."

 

Evet MEB. Bir milyon öğretmeni, yaklaşık 18 milyon öğrencisiyle ülkemizin en büyük bakanlığı. Türkiye’nin en büyük bakanlığının tecrübeli Müsteşarı 15 Temmuz’un birinci yılına girerken tüm süreci felsefi, siyasal, ekonomik ve eğitimsel boyutlarıyla böyle yorumluyor. Türkiye Hepimizin Eğitim Hepimizin…

 
Etiketler: 15 Temmuz, şahin aybek

Yorum Yazın

Şahin Aybek Diğer Yazıları

MEB’İN BAKANLAR KURULU OLAN BİRİM AMİRLERİ TOPLANTISI NE KADAR SIKLIKLA VE CİDDİYETLE YAPILMAKTADIR? 16 Şubat 2018 - 10:51
DAHA İYİ BİR TÜRKİYE’Yİ ANCAK EĞİTİMLE İNŞA EDEBİLİRİZ 15 Şubat 2018 - 11:31
HOKUS POKUS AÇ SAĞLIK MESLEK LİSESİ ,HOKUS POKUS KAPATALIM SAĞLIK MESLEK LİSESİ 14 Şubat 2018 - 16:27
EN ÇOK MEB’İN SEVİNECEĞİ 20 YILLIK EĞİTİM HAYALİMİ, DOĞRU BİR KARAR ALARAK CHP GERÇEKLEŞTİRDİ 13 Şubat 2018 - 10:37
SINIF ORTAMINDA KUCAĞA ALINAN ÖĞRETMEN DEĞİL DEĞERLERİMİZ VE HEPİMİZİZ… 12 Şubat 2018 - 11:39
MEB İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKALARINDAN DOLAYI MI CUMHURBAŞKANININ SÖYLEDİĞİ HEDEFLERE ULAŞAMIYOR? 09 Şubat 2018 - 12:39
İŞİMİZ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM, GÜCÜMÜZ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM 08 Şubat 2018 - 09:59
EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ? 06 Şubat 2018 - 12:28
“TÜRKİYE’DE EĞİTİM SİSTEMİ, CUMHURİYET’İN KURULUŞUNDAN İTİBAREN HİÇ DEĞİŞMEDİ ÖNERMESİ” HERMENEUTİK AÇIDAN ELE ALINMALIDIR 05 Şubat 2018 - 14:36
MİLLİ EĞİTİM BAKANI HANGİ BİLİMSEL, PEDAGOJİK VE ETİK GEREKÇELERLE 5 YILLIK ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ ATAMAK İSTEMEKTEDİR? 02 Şubat 2018 - 11:27
YILIN EĞİTİM HABERLERİNDEN BİRİ “KURDUN ŞAH OLSA KUZULARA YAPMAYACAĞI TAKSİMİ” VE CUMHURBAŞKANININ DİLE GETİRDİĞİ BAŞARISIZLIĞIN NEDENİNİ ORTAYA KOYAN HABERDİR 01 Şubat 2018 - 11:16
“EĞİTİM SİSTEMİNİN AMACI PARTİLERE MİLİTAN YETİŞTİRMEK DEĞİLDİR“ DİYEN LİDER KİM? 31 Ocak 2018 - 11:01
EĞİTİMİN TAVACI RUHUNUN EĞİTİM TARİHİMİZDEKİ YERİ BAĞLAMINDA EĞİTİM YOLSUZLUKLARI 30 Ocak 2018 - 13:02
1 MİLYON ÖĞRETMENLİ MEB’DE MİLLİ EĞİTİM DERGİSİ NE KADAR OKUNUYOR ACEP? 29 Ocak 2018 - 14:03
BAKANLARIN HEMŞERİ ZİYARETİ VE AÇILIŞ YAPMAKTAN ASIL İŞLERİNİ YAPAMAMALARININ ÇÖZÜMÜ ÖZEL STATÜLÜ BAKANLAR MI? 26 Ocak 2018 - 15:37
EĞİTİM MAKAMLARI; HAK ETMEYEN LİYAKATSİZLER İÇİN, AŞAĞILIK DUYGULARININ DIŞA VURUMU İÇİN BİR İMKÂNDIR 25 Ocak 2018 - 10:39
İŞİ NEREDEYSE, SİVASLI CINDY MEB’E NE ZAMAN GENEL MÜDÜR OLACAK, SİVASLI HADİSE MEB’DE OLAY ÇIKARDI NOKTASINA GETİRENLER, EĞİTİM HABERCİLİĞİ Mİ YAPTIĞINIZI SANIYORSUNUZ? 24 Ocak 2018 - 13:08
MEB EDEBİYAT VE KÜLTÜR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURARAK YENİ ÖMER SEYFETTİNLER –HALİDE EDİP ADIVARLAR -KEMAL TAHİRLER YETİŞTİRMELİDİR 23 Ocak 2018 - 11:40
MEB’İN YURTDIŞINA GÖNDERDİĞİ EĞİTİMİN PRENS VE PRENSESLERİ BULGUR PİRİNÇTEN KIYMETLİ DİYE Mİ “BİHRUZ BEY” SENDROMUNA KAPILMAMALI? 22 Ocak 2018 - 11:55
MEB POPÜLİST ÖDEV AÇIKLAMALARINDAN KAÇINMALIDIR 19 Ocak 2018 - 15:14
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATADIKLARINI SANIP “MİLLİ EĞİTİMCİLİK” OYNAYANLAR NE YAPMAK, NEREYE VARMAK İSTEMEKTEDİR? 18 Ocak 2018 - 12:56
MEB İNSAN KAYNAKLARI KARANLIKTA KİME GÖZ KIRPTI… 17 Ocak 2018 - 13:52
ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ İNŞA ETMEK ADINA, GELECEĞİN MİMARI ÖĞRETMEN BULUŞMALARI PROJESİ 16 Ocak 2018 - 11:23
FREIRE’NİN ELEŞTİREL, ÖZGÜRLEŞTİRİCİ EZİLENLERİN PEDAGOJİSİ; BANKACI-NESNELEŞTİRİCİ-GELENEKSEL EĞİTİMİN HEGEMONİK TAHAKKÜMÜNDEN KURTARABİLİR Mİ? 15 Ocak 2018 - 11:37
KÜLTÜR EMPERYALİSTLERİ BİZİ RİTMİK JİMNASTİK VE BLOK FLÜTLE TUTSAK MI ETMEK İSTİYORLAR? 11 Ocak 2018 - 13:51
CUMHURBAŞKANI’NIN SÖYLEDİĞİ ETİĞİ, BİLİME HAKİM KILARAK, BİLİMİ BELİRLİ ÜLKELERİN TASALLUTUNDAN KURTARABİLİR MİYİZ? 10 Ocak 2018 - 15:34
YOK, EFENDİM BEN DUYMADIM, BEN GÖRMEDİM DEMEYİN; TÜM BAKANLAR VE REKTÖRLER CUMHURBAŞKANI’NIN BU ÇAĞRISINI DUYMALIDIRLAR 09 Ocak 2018 - 10:01
DÜNYAYI TÜRKİYE’YE GETİRECEK, TÜRKİYE’Yİ DE DÜNYAYA GÖTÜRECEK ÇAĞIMIZIN EVLİYA ÇELEBİLERİSİNİZ 07 Ocak 2018 - 22:20
MEB, GENÇLER ARASINDAKİ “ÖTEKİLEŞMEYİ” ENGELLEMEZSE, ÖNGÖRÜLEMEZ ÇATIŞMALAR YAŞANIR 04 Ocak 2018 - 14:38
PERSLERDEN FARSLARA İRAN EĞİTİM SİSTEMİ 03 Ocak 2018 - 14:57