Şahin Aybek

Şahin Aybek Biyografi

15 Temmuz’u 28 Şubat 2013’te Öngörmüş, Bakan Tarafından Tehdit Edilmiş, Pek Çok Siyasetçi Tarafından Provakatörlükle Suçlanmış, Eğitime Bakan Adam KİM?

13.07.2017 11:57 | Son Güncelleme: 13.07.2017 11:58

17-25 Aralık Sürecinden Sonra Üst Düzey Bürokrat Çocuklarından Hala Cemaatin VİP Dershanelerine Gidenler Oldu mu?

Dün Ankara’da yapılan bir toplantı son günlerde isimleri kulislerde önemli devlet görevleri için kulaktan kulağa fısıldanan iki ismi bir araya getirdi. SETA'nın düzenlediği Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen "15 Temmuz Darbe Girişiminin Ardından Türkiye" panelinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin 15 Temmuz’u ele aldılar. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin 15 Temmuz bağlamında eğitimi ele aldı ve ilginç açıklamalar yaptı. MEB’in son yıllardaki icraatlarının mimarı, dinamosu, Türk Siyasal Hayatı Uzmanı, Akademisyen Yusuf Tekin 15 Temmuz’u ortada daha 17-25 Aralık süreci yokken 28 Şubat 2013’te öngörüyor.

 

Bakan ve Siyasetçiler Tarafından Tehdit Edilmesine Rağmen EĞİTİME BAKAN ADAM

 

Şimdi gelelim Sayın Müsteşarın 15 Temmuz bağlamında yaptığı eğitim açıklamalarının analizine. Eğitimin son yıllarına damgasını vurmuş bir bürokrat olan Yusuf Tekin; MEB’in arşivi ve beyni konumundadır. MEB’in son sürecini belirlemiş kilit kişi olan Tekin dershanelerin kapatılması ve dönüşüm sürecinden, FETÖ okullarının kapanmasına, pek çok konuda kelle koltukta görev yapmış öyle ki kendisinin söylemine göre eski bir bakan tarafından bizzat tehdit edilmiş bir isim. Evet o,17-25 Aralık sürecinden sonra üst düzey bürokrat çocuklarının hala cemaatin vip dershanelerine gittiği dönemde bile, yani hem 15 Temmuz’dan önce hem de sonra kendi dünya görüşü doğrultusunda hep EĞİTİME BAKAN ADAM. Evet o,15 Temmuz’u 28 Şubat 2013’te Öngörmüş, Bakan Tarafından Tehdit Edilmiş, Pek Çok Siyasetçi Tarafından Provakatörlükle Suçlanmış, EĞİTİME BAKAN Adam Kim? O kişi MEB Müsteşarı Yusuf Tekin. Tekin’e görev yaptığı dönemde ve bu dershane sürecini sürdürürken çok sayıda siyasetçi büyüğü tarafından, sen provokatörsün, provokasyon yapıyorsun, denmiş.

 

Bu anlamda Türkiye’nin en büyük bakanlığının Müsteşarının yaptığı açıklamaları dikkate almak gerekiyor. Bu açıklamalar şimdiden yeni tartışmaları tetikleyecek ve gündem oluşturacak gibi görünüyor.15 Temmuz birinci yılına girerken Tekin’in açıklamaları; MEB’in ilk andan itibaren insanların kullanıldığı, devşirildiği, mali imkanların elde edildiği, yurtiçinde ve yurtdışında örgütlenmelerin sağlandığı yer olduğu düşünüldüğünde gündem yaratacak türden. Müsteşar yaptığı konuşmada FETÖ’nün eğitim sistemini nasıl kullandığını, devlet politikası olarak devletin FETÖ’den nasıl arındırılabileceğini felsefi ve siyasi metaforlarla MEB üzerinden anlattı. Şu linkten konuşmanın tamamına da ulaşılabilir:( https://www.youtube.com/watch?v=VXy6GRZ-mtI ) Konuşmanın genelinde Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in Gençlik Spor Bakan Yardımcılığı ve Millî Eğitim Bakanlığındaki görevi sırasındaki tecrübeleri üzerinden FETÖ'yü anlattığını görüyoruz. Tekin, görev yaptığı dönemde FETÖ’nün etkin olarak kullandığı dershaneleri, gittiği her ortamda Millî Eğitim Bakanlığı üzerinde vesayet uygulayan bir yapının bertaraf edilmesi olarak gördüğünü söylüyor.

 

Darbeyi Ne zaman ve Nasıl Öngörüyor?

 

Türk Siyasal Hayatı Uzmanı bir akademisyen olan Tekin; darbelerden ziyade, darbeler sonrası ortam yani darbeler sonrası hukuki ve siyasi zemin üzerine çalışarak, darbeyi yapanların nasıl bir daha müdahale edebileceklerini, bunun için hangi koşulları hazırladıkları üzerinde çalışmış.Böylelikle de 15 Temmuz’u 28 Şubat sürecini analiz ederek görebilmiş.28 Şubat 2013’te yaptığı konuşmada, dershaneler süreci başlamadan, Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan bire panelde; tekrar bir darbenin olacağını, bunun seslerinin patır patır geldğini,12 Eylül’den 27 Mayıstan farklı, başka bir yapıda ,28 Şubat’ta temelleri atılmış, toplumun en ince hücrelerine kadar temelleri atılmış, toplumsal destek bulabilecek nitelikte bir yapının kurgulandığından bahsediyor. Tekin bununla da yetinmiyor. Aynı konuşmada gençlere; ’1876’dan itibaren olmayan bir şey yapalım ve böyle bir darbe olursa hep beraber sokağa çıkalım, darbecilere karsı çıkalım’ diyor. Bu konuşmayı Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak yaptığından, o dönemde bakan yardımcısı gençleri sokağa çağırdı diye tepki almış ve de haber olmuş.

 

Katharsis’ten Tabula Rasa’ya FETÖ Karşı İki Boyutlu Çözüm

 

Tekin felsefi ve siyasi metafor ve kavramlarla mevcut durumu, çözümü anlatıyor. Pek çok siyasi ve ekonomik saptamanın yapıldığı konuşmada, eski Yunan site devletleri yani polislerdeki katharsis kavramını kullanarak, dershane ve okul süreçleriyle devletin bir arınmaya gittiğini ifade ediyor. Ona göre dershanelerle ilgili süreç; vesayet uygulayan bir yapının bertaraf edilmesi. Tabi tüm bunlar olurken, gazeteler Müsteşarın 45 gün ömrü kaldı gibi manşetler atıyorlar. O dönemde bu manşetleri anlamlandıramayan Müsteşar 45 gün sonra 17-25 Aralığın olduğunu ifade ediyor. Bürokrasi de şu an bir katharsis yapıldığını, MEB’de pek çok alanda arınmaların yaşandığını ama bizlerin sadece fiziksel boyutları gördüğümüzü örneklerle anlatıyor. Buna somut örnek olarak da bu yapının ders kitaplarına bile işlemiş olduğunu buralarda da arınmalar olduğunu belirtiyor. Örneğin Milli Eğitim’den çıkan eski kitaplara baktığınızda iki doğru arasındaki uzaklık F ve G diye tanımlanıyormuş.
 

Tüm Bakanlıklarda Bir Yeniden İnşa Süreci Başlamalı…

 

Bugün kamu bürokrasisinde arınma sürecinin yaşandığına inandığını ifade eden Tekin, bu sürecin iyi planlanıp, çok sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Bu anlamda da sadece MEB için değil devletin geneli için iki boyutlu çözüm önerileri getiriyor. Birinci boyutu katharsis yani arınma, ikinci boyutu John Locke’n Tabula Rasa’sı olan yani boş bir levha olan çözüm önerileri sunuyor. Devlet tüm kurumlarında gerekli arınmayı yaptıktan sonra yeni bir boş, temiz sayfa açmalı diyor, bu ülkenin geleceği için. Bunun içinde tüm bakanlıklarda bir yeniden inşa süreci başlamalı…Tekin, yeni bir sayfa açılıp, yeniden inşa sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini söylüyor. Ona göre; "Bu arınma sürecinin dokunmayacağı hiçbir kamu kurumu hiçbir yapı ve hiçbir politika yok."

 

Cumhurbaşkanı 2002’den Beri Dershaneler Kapansın Dedi

 

Müsteşar Bey oturumun sonunda gelen bir soruya çok ilginç ve samimi bir yanıt verdi. MİT’in ya da istihbaratın haberi yok muydu dershanelerden tarzı bir soruya; Cumhurbaşkanı 2002’den beri dershaneler kapatılsın demesine rağmen, öyle bir yapı vardı ki hiçbir bakan kapatmadı. O dönem biz kapatacağımız zaman bile maalesef bırakın istihbaratı MEB’in elinde bile kaç dershane, öğrenci, öğretmen olduğunun envanteri yoktu. İlgili Genel Müdürü çağırıp sorduğunuzda yuvarlak cevaplar veriyordu. Sonrasında ilgili çalışmaları başlattık. Ama biz darbeden önce FETÖ'ye ait okul, yurt, dershane, etüt merkezi vb. kurumların analizini yapıp listelerini oluşturduk. O tarihlerde bunları tespit çok kolaydı. Eleştiri yaptığınızda savunusunu hemen yapanlar ortaya çıkıyordu. 15 Temmuz'a kadar kendi çapımızda mücadele ettik. Yaptığımız idari bir işlemden sonra Danıştay önünde binlerce dava olmasına rağmen, tüm işini gücünü bırakıp bizden çıkan bir yapının iptal işlemini yapıyordu. Elimizde FETÖ ile ilinti kurabileceğimiz parametlerle ilgili ciddi bir dosya oluştu. 15 Temmuz sonrası FETÖ kurumlarına karşı tedbirlerimizi aldık. 2 binin üzerinde kurum kapatıldı. 30 binin üzerinde öğretmen bakanlığın kadrolarından uzaklaştırıldı.

 

FETÖ’nün Yurtdışı Okulları Ne Olacak?

 

Bu okulların çoğu ekonomik olarak Türkiye’den daha kötü ülkelerde. Bu ülkelerin bu tip yatırımlara ihtiyacı var. Siyaseten bize en yakın ülkeler bile buyrun bu okulları Maarif Vakfı’na teslim ettik diyemiyor. Bir kısım ülkeler bu okullara el koyup devletleştiriyor. Kamuoyundaki Maarif Vakfı kuruldu, tüm okullar buraya teslim edilecek ,algısı yanlış. Bu okulları bütün gayri menkulleriyle bize teslim eden ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Onun yerine Maarif Vakfı kanunu çıkarılarak, Türkiye dışında ülkemizi temsil edecek okullar açma fırsatı yakaladık. Bu ciddi manada kaynak ve personel istihdam kolaylığı sağladı. Amacımız sıfırdan yurtdışında ülkemizi en güzel şekilde temsil edecek okullar açmak.

 

Tekin özetle; MEB’in FETÖ'nün kendi mekanizmasına adam devşiren bir yapı olarak kurgulandığını,2013 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda göreve başladığında bakanlığın her türlü bürokratik atraksiyonunun bu yapının inisiyatifinde yürüdüğünü ifade ediyor. Süreci şöyle ifade ediyor: “Bütün bu süreç, sadece ve sadece FETÖ'nün kendi mekanizmasına adam devşiren bir yapı olarak kurgulanmış ve her türlü atraksiyon burada yapılmıştı. 'Millî Eğitim Bakanlığı'nın müfredatı kötü, ne yapacaksınız; çocuklarınızı başka bir yere göndereceksiniz. Milli Eğitim'in kitapları kötü, çocuklarınıza başka bir kitap satacaksınız. Milli Eğitim'in öğretmenleri kötü, bakanlığa bağlı okullarda çocuklara milli ve manevi değerler, İslami referanslar verilmiyor; o zaman çocuklarınızı başka bir yere göndereceksiniz. 2013 yılı yaz aylarında ben bu söylemleri dile getirdikçe başta Taraf ve Zaman gazetesi olmak üzere paralel medyada her gün benimle ilgili çok sayıda haber yapılmaya başlandı. Bir yeri rahatsız ettiğimiz kesin. Müsteşarın tek başına kararlar üzerinde bir yetkisi olmadığı halde, benim özel bilgisayarımda olan taslağı bir şekilde alarak 'Müsteşardan eğitime darbe planı' şeklinde manşet attılar. Haberi yapan kişiyi aradım ve hangi mantıkla böyle bir manşet attığını sorduğumda ‘Bu düzenin devamını engellemeye çalışan kişi sensin’ ifadelerini kullanmıştı."

 

Evet MEB. Bir milyon öğretmeni, yaklaşık 18 milyon öğrencisiyle ülkemizin en büyük bakanlığı. Türkiye’nin en büyük bakanlığının tecrübeli Müsteşarı 15 Temmuz’un birinci yılına girerken tüm süreci felsefi, siyasal, ekonomik ve eğitimsel boyutlarıyla böyle yorumluyor. Türkiye Hepimizin Eğitim Hepimizin…

 
Etiketler: 15 Temmuz, şahin aybek

Yorum Yazın

Şahin Aybek Diğer Yazıları

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN BAYRAM HAVASINDA GEÇMESİ VE OKULLARI VE ÖĞRETMENLERİ BAŞARILI KILMAK İÇİN ÖNCE EĞİTİM FAKÜLTELERİNİ BAŞARILI KILMALIYIZ 24 Kasım 2017 - 08:45
ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİYLE KALİTELİ VE EĞLENCELİ ZAMAN GEÇİRİRKEN MATEMATİK ÖĞRENME KAPASİTELERİ ARTIRILABİLİR Mİ? 23 Kasım 2017 - 16:27
KAIROS’TAN KRONOS’A İSMET YILMAZ’IN DERS SÜRESİ AÇIKLAMALARI 21 Kasım 2017 - 23:20
BİLİMİN EN BÜYÜK GÜÇ HALİNE GELDİĞİ MODERNİZMİN NATÜRALİST ROUSSEAUCU EĞİTİM FELSEFESİNİ EĞİTİMİMİZE NASIL YANSITABİLİRİZ? 20 Kasım 2017 - 17:00
TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİMİN PATRONU SPİRİTÜALİST EĞİTİM FELSEFECİSİ GAZALİ Mİ? 18 Kasım 2017 - 12:38
BU İŞ BU KADAR KOLAYSA; PISA DİREKTÖRÜ HAY HAY BUYURSUN GELSİN, HAY HAY TÜRKİYE’YE MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLSUN 15 Kasım 2017 - 14:57
YUSUF TEKİN’İN AÇIKLADIĞI ALGORİTMİK HAREZMÎ EĞİTİM MODELİ ÜZERİNE PRAGMATİK DEWEYCİ VE EGZİSTANSİYALİST BUBERCİ METAFOR VE ÖĞELER AÇISINDAN BİR İNCELEME DENEMESİ 14 Kasım 2017 - 10:38
REALİST EĞİTİM FELSEFECİSİ ARİSTOTELES’İN LİBERAL EĞİTİM FELSEFESİ ÖZGÜR ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEMİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR? 13 Kasım 2017 - 14:38
İDEALİST EĞİTİM FELSEFESİ VE PLATON EĞİTİMİMİZE ETKİ ETMİŞ MİDİR? 10 Kasım 2017 - 15:31
BİR EĞİTİMCİ OLARAK ÖLÜMSÜZ ATATÜRK 10 Kasım 2017 - 10:12
SİYASİ PARTİLER EĞİTİM KONUSUNDA MEB’İ ELEŞTİRDİKLERİ KADAR KENDİLERİNİ DE ELEŞTİRMELİDİRLER 09 Kasım 2017 - 15:06
KLASİK EĞİTİM FELSEFELERİNİN EĞİTİMİMİZE NE GİBİ KATKILARI OLUR? 07 Kasım 2017 - 14:52
MEB, ÜLKEMİZİN SOSYAL İDEALLERİNE EĞİTİM FELSEFEMİZİN POLİTİK BOYUTUYLA ULAŞABİLİR 06 Kasım 2017 - 17:31
EĞİTİM FELSEFEMİZİN ETİK BOYUTUNU ORTAYA KOYARAK İDEOLOJİLERDEN VE AŞILAMALARDAN KURTULABİLİRİZ 02 Kasım 2017 - 12:54
TÜRKİYE’NİN EĞİTİM FELSEFESİNİN EPİSTEMOLOJİSİ OLMAZSA ÖĞRENMENİN DOĞASI ÜZERİNE YOĞUNLAŞILAMAZ 01 Kasım 2017 - 11:39
RUHUMUN VE AKLIMIN BABALARINDAN BİR SİYASET İDEASI OLARAK EĞİTİMCİ DENİZ BAYKAL: Eğitim Demek Öğretmen Demektir 31 Ekim 2017 - 13:21
SOSYOLOJİK BİR ASANSÖR OLARAK KIYI KAPTANININ OĞLUNU DEVLETİN BAŞINA TAŞIYAN DEMOKRATİK CUMHURİYET VE EĞİTİMİ 31 Ekim 2017 - 11:31
MEB EĞİTİM FELSEFEMİZİN ONTOLOJİK BOYUTLARINI ORTAYA KOYMADAN EĞİTİM SORUNLARIMIZI ÇÖZEMEZ 26 Ekim 2017 - 12:20
MEB EĞİTİMİMİZİ NİYE GÜÇLÜ BİR EĞİTİM FELSEFESİNE DAYANDIRMAK ZORUNDADIR? 24 Ekim 2017 - 13:23
SİYASİLERİN POPÜLER SÖYLEMLERİ EĞİTİMİMİZE ZARAR VERMEKTEDİR 23 Ekim 2017 - 16:50
EĞİTİMDE NASIL KURUMSALLAŞILABİLİR? 20 Ekim 2017 - 12:39
MEB’İN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ OLAN DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARININ AMACININ DIŞINA ÇIKMASI ENGELLENMELİDİR 19 Ekim 2017 - 11:25
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BÜYÜCÜLERE DEĞİL; ERKEN ÇOCUKLUK ÖĞRETMENLERİNE SORUN 18 Ekim 2017 - 15:33
MEB NOBEL EĞİTİM ÖDÜLLERİNİ VEREREK DÜNYADA BİR İLKİ YAPMALIDIR 17 Ekim 2017 - 12:44
ALANDAN YILLARIN TECRÜBELİ ÖĞRETMENİNDEN TEOG ÖNERİSİ: YEREL ÖLÇME ve DEĞERLENDİRMEYE DAYALI BİR MODEL 16 Ekim 2017 - 17:24
MEB GENÇLERİ “IKIGAI” SAHİBİ YAPABİLMELİDİR 13 Ekim 2017 - 11:58
EĞİTİM DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEZ; EĞİTİM İNSANLARI DEĞİŞTİRİR, İNSANLAR DA DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR 12 Ekim 2017 - 17:04
İSMET YILMAZ, JOHN DEWEY, PRAGMATİZM, ABD VE HARİTADAKİ KUZEY KORE 11 Ekim 2017 - 12:36
MODERN OKUL SİSTEMİNE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ: BEYAZPERDE KARATAHTA, AAMİR KHAN VE EĞİTİM FİLMLERİ 10 Ekim 2017 - 10:37
KENT DEVLETLERİNDEN İMPARATORLUKLARA, İMPARATORLUKLARDAN MODERN ULUS DEVLETLERİNE SİYASİ KIRILMALARIN EĞİTİME VE İNSANLIĞA YANSIMALARI 09 Ekim 2017 - 12:52