Şahin Aybek

Şahin Aybek Biyografi

MEB’İN ELELE TUTUŞTUĞU MUHAMMED METİNLER HEPİMİZİN DESTEĞİYLE ENGELLERİ AŞIP, ENGELSİZ MESLEK LİSESİNİ KURMAK İSTİYORLAR

11.08.2017 11:23 | Son Güncelleme: 11.08.2017 11:23

Engelsiz ve Mutlu Yaşamlar İçin, Çalışmak, Üretmek, Kazanmak İstiyorlar…

Geçen hafta Muhammed Metin isimli 20 yaşında dünyanın en çalışkan, enerjik, yaşam dolu, hedefleri olan pırıl pırıl bir gençle tanıştım Milli Eğitim Bakanlığımızda. Muhammed tek kişilik bir ordu gibi, aslında bizlerin görmediği tüm arkadaşlarını temsil ediyor. Ve bence asıl engel onları görmemek. Muhammed’in yaşam öyküsü fırsat verilirse neler yapılabileceğinin öyküsü. Muhammed MEB Basın Müşavirliği aracılığıyla MEB Müsteşarı Yusuf Tekinle görüştükten sonra MEB’in desteğini yanına alıp MEB’le elele tutuşunca hayata daha bir bağlanmış. Benim heybemde onun güzelliğini, azmini, yaptıklarını, yapacaklarını anlatacak kadar güzel kelimeler yok. O yüzden sözü tüm arkadaşları adına hemen Muhammed’e bırakıyorum.

 

Heybemde Muhammed’in Güzelliğini, Azmini, Yaptıklarını, Yapacaklarını Anlatacak Kadar Güzel Kelimeler Yok…

 

1997 Diyarbakır doğumluyum. 4 yaşında cerebral palsy (beyin felci- genel kategoriye göre bedensel/ fiziksel engellilik) tanısı aldım. 7 yaşına kadar çocukluk dönemi nedeni ile belki her şey normaldi. Ancak 7 yaşında bir eğitim süreci başlayacaktı ne yazık ki başlayamadı. Her çocuk gibi okula gitme mutluluğu ve hevesi içindeydim. Bu nedenle evimize yakın bir okula kayıt olmak için gittik ve okul müdürü ile görüştük ve durumu anlattık. Ancak okul idaresi kaydımı yapamayacaklarını bildirdi. Gerekçe olarak da okulun fiziki yapısının uygun olmaması, okul ve sınıf mevcudiyetinin kalabalık olmasını göstererek Anayasanın 42. maddesini hiçe saydı. Bu nedenle 12 yaşına kadar Okula gidemedim. 2007 yılında ailemle birlikte Ankara'ya yerleştik ve burada da okul arayışı içerisine girdik ve sonunda 2009 yılında her yönüyle muhteşem ve örnek bir eğitim kurumu ile karşılaştık ve kayıt oldum. Okulun adı MEV GÖKKUŞAĞI'dır. Okulun fiziki yapısının engellilere uygun olmasının yanısıra en büyük özelliklerinden biri de tersine kaynaştırma eğitimi veriyor olmasıdır. Bu nedenle ülkemizde İlk model olmuştur.

 

Tersine Kaynaştırma: Engelli ve engel durumu bulunmayanların aynı müfredat çerçevesinde aynı ortamlarda eğitim almasıdır.

 

Bu okula gittikten sonra dikkatimi çeken bir şeyler gördüm. Duvarlara asılı çerçevelerde "SERÇEV" yazısını ve ilgili fotoğrafları gördüm. Doğal olarak merak ediyordum bu ne diye.

 

"SERÇEV" Engelleri Nasıl Aşıyor?

 

Çok geçmeden kısa bir süre sonra "SERÇEV" in bir dernek olduğunu öğrendim ve yetkilileri ile tanıştım, hemen ardından dernek üyelerinin çok sevdiği Sinem Başkan ile tanıştım ve iyikide tanımışım bu muhteşem insanı. Tanıştıktan kısa bir süre sonra dernek üyesi oldum 2 yıl sonra ise aktif üyelik yapmaya başladım  engellilikle ilgili çok şey öğrendim ve bu tür çalışmalara  ben de katılım göstermek istedim. Tabii bu konuda Sinem Başkan başta olmak üzere bütün dernek yetkilileri bana destek oldu. Türkiye de çok güzel örneklere imza atan bir dernek. MEV GÖKKUŞAĞI OKULU SERÇEV' in İlk ve en muhteşem projelerindendir. Dernek 2002 yılında serebral palsili bireylerin bütün haklardan en iyi ve verimli şekilde yararlanması ve bu bireylerin sosyal yaşam başta olmak üzere her alana entegre olmalarını sağlamak için sp' li bireylerin ailelerinin bir araya gelmesiyle Ankara'da kurulmuştur. Dernek birçok güzel  ilk'e imza atmış, atmaya da devam ediyor. Ayrıca 2017-2018 yılında SERÇEV ve MEB ortaklığında açılacak olan Serçev Engelsiz Meslek Lisesi'ne destek beklenmektedir.  Şimdi de engelsiz bir yaşam diyelim...

Engelsiz Evrensel Mutlu Bir Yaşam İçin

 

Serçev Derneği üyesi olduğumu söylemiştim. Bu dernek ile beraber engelli hakları savunuculuğunu da öğrendim. Bu konuya 2016' da yoğunlaştım ve engelli bireylerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini dile getiren bir rapor hazırladım. Biraz bu rapordan bahsetmek istiyorum.  Temel olarak engelli bireylerin her alana entegre olmalarının sağlanmasını savunan raporun amacı: Engelli bireylerin de var olduğunu, okula, işe, ,oyun parklarına, AVM’lere vb. her alana gidebileceklerini, arkadaş edinebileceklerini, öğrenebileceklerini, çalışabileceklerini ve sosyalleşebileceklerini, herkes gibi yaşamlarını sürdürebileceklerini ve fırsat verildiğinde engelli bireylerin de eğitim ve çalışma hayatı başta olmak üzere her alanda başarıya ulaşabileceklerini göstermektir.  Bu amaç doğrultusunda hazırlanan rapor 4 ana konu (başlık) ve 26 maddeden oluşmaktadır.

 

Sosyal Yaşam Hepimizin Vazgeçilmez Hakkıdır

 

Raporun ana başlıkları şöyledir;- [x] SOSYAL YAŞAM- [x] ERİŞEBİLİRLİK/ULAŞABİLİRLİK- [x] EĞİTİM - [x] İSTİHDAM. Raporu hazırladıktan sonra birçok devlet büyüğümüze ulaştırma imkânı buldum. Raporu konu başlıkları ile biraz açmak ve üzerinde durmak istiyorum. Sosyal yaşam hepimizin vazgeçilmez hakkıdır. Ancak ülkemizde yaşayan 10,2 milyon engelli birey bu haktan kısıtlı bir şekilde ya da hiç yararlanamıyor ve önyargı, ötekileştirme ve sosyal dışlanmaya maruz kalabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Bursa' da bir toplu taşıma aracına binerken Kanuni hakla alınan (ücretsiz binilmesine itiraz edildi.) karta itiraz ederek engelli birey ve babasını araca almayan şoför en kötü örneklerden biridir. Öte yandan dünya üzerinde 1 milyar engelli var olduğu bilinmektedir. Ancak dünya' dan da kötü örnekler var. Örneğin Amerika' da seçim çalışmaları sırasında bir Başkan adayı kendisi ile röportaja gelen engelli muhabiri taklit edip, kendisi ile alay ederek ötekileştirdi. Bir başka husus ise engellilere acınma, yapabilirliklerine inanmama durumudur. Buradan da örnek vermek gerekirse; tekerlekli sandalye, yürüteç (Walker) vb. görünür bir materyal kullanan birey sokakta biri ile karşılaştığı zaman karşıdaki kişi "vah vah vah..! Yazık neden böyle oldun, doğuştan mı?, Dr ne diyor, ne kadar da güzel Allah katında daha yücesin biliyor musun? Gibi sorgulamalar yaparak bireyin üzülmesine, sözel şiddete maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden birçok engelli birey sokakta özgürce dolaşmıyor. Kısacası bu başlıkta engellilerin maruz kaldığı ön yargıların ve yaşanılan kabullenme sorunlarının ortadan kalkması, duyarlılık, empati duyusunun ve farkındalığın artması ile sosyal yaşamdaki engellerin ortadan kalkacağı ele alınmıştır.

 

Bir Diğer Ana Başlık İse Erişebilirlik/Ulaşabilirlik...

 

Birçok yer ne yazık ki engellilerin erişimine uygun değil. Asansörsüz alanlar, uygun eğim, yükseklik ve genişlik düşünülmeyerek yapılan rampa ve kaldırım sistemleri, uygun olmayan bina ve daire girişleri, kapılar, pencereler mutfak tezgâh ve dolapları ve sayılamayanlar... Engellilerimizin yaşamında tehlike yaratan bu materyal/platformlar engelliler için büyük sorun teşkil etmektedir. Erişebilirlikte yaşanılan sorunların kalkması ve bir daha ki yeni yapılarda sorun yaşanmaması için yapılan her yeni yapı ya da platformda ergoterapi (iş-uğraşı terapisi) ve endüstriyel tasarım uzmanları ile çalışılmasının önemi vurgulanmaktadır. Öte yandan ulaşabilirlik' te çok önemli sorunlar yaşanmaktadır. Günümüzdeki toplu taşıma araçları engellilerin erişimine göre tasarlanmış değil. Bu nedenle araca binerken engelli birey büyük bir sorun yaşıyor ve binemiyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarının engellilere uygun olmadığı, daha kolay erişebilir ve kullanılabilir sistemlerle donatılmış araçların ücretsiz ya da düşük maliyet ile engellilere özel hizmet vermesi gerektiği savunulmaktadır.

 

 Sıra Anayasanın 42. Maddesi ve Birçok Ulusal ve Uluslararası Belgeler İle Önemi Vurgulanmış ve Kanıtlanmış Olan "EĞİTİM" de...

 

Raporun eğitim bölümünü 18 Ocak 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımız Doç. Dr. Yusuf TEKİN' e sunarak rapora ilişkin Bakanlığımızın desteklerini aldım. Kıymetli desteklerinden dolayı Sayın Yusuf TEKİN ve Bakanlığımız'a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 

 

Temel olarak eğitim bölümünde ise okul idaresi, öğretmen ve öğrencilerin önyargılı olmasından kaynaklı yaşanılan sorunlar, ölçme değerlendirmede (sınav) yaşanılan sorunlar ve kaynaştırma ve BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) modellerinin işleyişinde yaşanılan sorunlar, işitme engellilerin dersi verimli anlayabilme durumunda yaşanılan sorunlar, bedensel engelli bireylerin beden eğitimi ve spor dersine katılımda yaşanılan sorunlar, okullarımızın erişebilirlik standartlarında yaşanılan sorunlar ele alındı.

 

ÇALIŞMAK ÜRETMEK KAZANMAK İSTİYORUM…

 

İstihdam (çalışma) hayatına katılmak her bireyin doğal hakkı olduğu gibi engelli bireylerin de hakkıdır. Ancak birçok engelli birey çalışma hayatına katılmayı beklerken katılamıyor. Bunun en temel nedenleri ile işverenlerin engellilere karşı önyargılı davranması ve engellilerin yapabileceğine inanmamasıdır. Diğer neden ise iş yerinin erişebilirlik standartlarının engellilerin kullanımına uygun olmaması olarak belirlenebilir. Bu sorunların çözüm ortakları Bakanlıklarımız, engellilik alanında çalışan uzmanlar Ve STK'lar, engelli birey ve aileleridir. Bütüncül bir yaklaşım ve ortak çalışmayla yaşanılan bütün sorunların ve bütün engellerin ortadan kalkacağını düşünmekteyim. Engelsiz ve mutlu yaşamlar dilerim...

 

Saygı ve sevgilerimle

Muhammed METİN

SERÇEV ÜYESİYorum Yazın

Şahin Aybek Diğer Yazıları

EĞİTİMDE NASIL KURUMSALLAŞILABİLİR? 20 Ekim 2017 - 12:39
MEB’İN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ OLAN DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARININ AMACININ DIŞINA ÇIKMASI ENGELLENMELİDİR 19 Ekim 2017 - 11:25
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BÜYÜCÜLERE DEĞİL; ERKEN ÇOCUKLUK ÖĞRETMENLERİNE SORUN 18 Ekim 2017 - 15:33
MEB NOBEL EĞİTİM ÖDÜLLERİNİ VEREREK DÜNYADA BİR İLKİ YAPMALIDIR 17 Ekim 2017 - 12:44
ALANDAN YILLARIN TECRÜBELİ ÖĞRETMENİNDEN TEOG ÖNERİSİ: YEREL ÖLÇME ve DEĞERLENDİRMEYE DAYALI BİR MODEL 16 Ekim 2017 - 17:24
MEB GENÇLERİ “IKIGAI” SAHİBİ YAPABİLMELİDİR 13 Ekim 2017 - 11:58
EĞİTİM DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEZ; EĞİTİM İNSANLARI DEĞİŞTİRİR, İNSANLAR DA DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR 12 Ekim 2017 - 17:04
İSMET YILMAZ, JOHN DEWEY, PRAGMATİZM, ABD VE HARİTADAKİ KUZEY KORE 11 Ekim 2017 - 12:36
MODERN OKUL SİSTEMİNE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ: BEYAZPERDE KARATAHTA, AAMİR KHAN VE EĞİTİM FİLMLERİ 10 Ekim 2017 - 10:37
KENT DEVLETLERİNDEN İMPARATORLUKLARA, İMPARATORLUKLARDAN MODERN ULUS DEVLETLERİNE SİYASİ KIRILMALARIN EĞİTİME VE İNSANLIĞA YANSIMALARI 09 Ekim 2017 - 12:52
ÖĞRETMEN NİTELİĞİMİZ CUMHURBAŞKANININ DEDİĞİ ŞEKİLDE NASIL ARTTIRILABİLİR? 06 Ekim 2017 - 10:41
CUMHURBAŞKANI NEDEN EĞİTİME BU KADAR ÖNEM VERİYOR? 05 Ekim 2017 - 17:03
CUMHURBAŞKANI NEDEN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNAMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR? 04 Ekim 2017 - 11:58
CUMHURBAŞKANI MEB’DE DEĞİŞİME GİDERKEN EĞİTİMDEN ANLAYANLARI DAHA ETKİLİ NOKTALARA TAŞIMALIDIR 03 Ekim 2017 - 11:02
CUMHURBAŞKANI ENDERUNLAR TARZI OKULLAR KURDURARAK DEVLETE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER YETİŞTİRTMELİDİR 02 Ekim 2017 - 11:16
CUMHURBAŞKANI İLE TÜRKİYE’NİN EĞİTİMİNİ KONUŞMAYI ÇOK İSTİYORUM 29 Eylül 2017 - 11:21
TÜRKİYE’NİN EĞİTİMİNİN ÇÖZÜMÜ YÜKSEK MOTİVASYONLU ÖĞRETMENLERDİR 28 Eylül 2017 - 13:04
EĞİTİMİMİZİN ANA İHTİYACI AKILLI TAHTALAR DEĞİL; EĞİTİME YÖN VERECEK AKILLI EĞİTİMCİLERDİR 27 Eylül 2017 - 14:19
MEB ÖĞRENCİLERİMİZE BİLİŞSEL ESNEKLİĞİ VE ÖZ YÖNETİMLİ ÖĞRENMEYİ ÖĞRETİRSE, TEOG’U KALDIRMAYA GEREK KALMAZ 26 Eylül 2017 - 10:22
EĞİTİMİN YOLSUZLUĞU OLUR MU, OLURSA NASIL OLUR? 25 Eylül 2017 - 11:31
MEB FELSEFEYE DAHA FAZLA ÖNEM VEREREK, ÇAĞIN İKİ BÜYÜK GÜCÜ ELEŞTİREL VE YARATICI DÜŞÜNCEYİ DE ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETEBİLİR 21 Eylül 2017 - 11:43
ADALET KURULTAYI VE MEB EĞİTİMLE YOKSULLUĞU NASIL YENER? 20 Eylül 2017 - 14:45
OKULLA VE UZMANLARLA BAŞARILAMAYAN, OKULSUZ VE EVDE NASIL BAŞARILACAK? 19 Eylül 2017 - 14:09
CUMHURBAŞKANININ KALDIRILMALI DEDİĞİ TEOG KALDIRILABİLİR Mİ? 18 Eylül 2017 - 15:39
BİR EĞİTİM ARACI OLARAK HALK OYUNLARI 15 Eylül 2017 - 13:35
DERS PROGRAMLARI YAPILIRKEN TEK ÖĞRETMEN UYGULAMASINA GÖRE YAPILMAMALIDIR 14 Eylül 2017 - 10:46
OKULLARIMIZ ABD’DEKİ GİBİ ZENCİ-MELEZ-BEYAZ OKULLARA MI DÖNÜŞÜYOR? 13 Eylül 2017 - 14:42
TEK KADIN GENEL MÜDÜR OLAN MEB’DE, BAŞARILI KADIN BÜROKRAT SAYISI ARTTIRILMALIDIR 12 Eylül 2017 - 12:04
PEKİ, O ZAMAN EĞİTİMDE DİSİPLİN, NASIL SAĞLANMALIDIR? 11 Eylül 2017 - 15:49
SAMSUN VALİSİ, DİSİPLİN VE EĞİTİMDE DAYAK 08 Eylül 2017 - 12:33