adscode

MEB’İN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ OLAN DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARININ AMACININ DIŞINA ÇIKMASI ENGELLENMELİDİR

Bu Kurslar Okul Dershanelerine Dönüşmemelidir

www.sahinaybek.com.tr

Amaç Okulu Ön Plana Çıkarmaktı

Destekleme ve Yetiştirme Kursları MEB’in eğitimdeki fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırmak adına uyguladığı önemli projelerden biridir. MEB, bu kurslarla, çeşitli olumsuzlukları ortadan kaldırmak istemiş ve okullarımızdaki eğitim öğretimin niteliğini arttırmayı amaçlamıştır. Bütün bunlar yapılırken dershanelerin kaldırılması, öğrencilerimizin özel kurumlara yüklü miktarda paralar ödemeden, devlet güvencesiyle ücretsiz, okullarımızda tamamlayıcı ve takviye edici kurslarla eğitim alması hedeflenmiştir. Bu uygulama; akademik başarıyı arttırma, sanatçı ve sporcu yetiştirme adına, temel derslere takviye adına önemli bir projedir. Böylelikle, yıl içerisinde öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine katkılar sunulurken, yazın da adeta bir yaz okulunda gibi öğrencilerimiz sanatsal etkinliklerle, sporla, resimle, müzikle ücretsiz bir şekilde profesyonelce ilgilenmektedirler.

2016 – 2017 1. Dönem Ders Bazlı Sayılar

Arapça

87501

Beden Eğitimi ve Spor

567823

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

194

Biyoloji

389094

Coğrafya

394414

Dil Ve Anlatım

472305

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

649908

Drama

9605

Felsefe

71393

Fen Bilimleri

1736418

Fizik

470401

Geometri

77773

Grafik Tasarım

52

Görsel Sanatlar

118835

Hadis

435

Kimya

395955

Kur'an-ı Kerim

73457

Mantık

3899

Matematik

2956224

Müzik

99742

Peygamberimizin Hayatı

2077

Piyano

24

Psikoloji

916

Siyer

347

Sosyal Bilgiler

831414

Sosyoloji

2670

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük

562181

Tarih

333527

Teknoloji ve Tasarım

38

Temel Dinî Bilgiler

1188

Türk Dili ve Edebiyatı

66170

Türk Edebiyatı

239028

Türk Müziği Koro Eğitimi

47

Türkçe

1862245

Yabancı Dil

1681139

Yazarlık ve Yazma Becerileri

5065

Yaşayan Diller ve Lehçeler

997

Zekâ Oyunları

20

İki Boyutlu Sanat Atölye

761


 

Öğretmenlerimiz De Ek Gelir Elde Edebilmektedirler

Tüm bunlar devletin okullarında, güvenli bir şekilde, öğretmenlerimizin denetiminde gerçekleştirilirken; öğretmenlerimiz de ek gelir elde edebileceklerdir. 2016 yılından itibaren başlayan bu uygulamayla, ortaokul ve lise öğrencilerimiz derslerde edindikleri kazanımları pekiştirmişler, özel ilgi ve yeteneklerini de geliştirmişlerdir. Bu kurslarda ülkemizin geleceğine yön verebilecek sanatçı ve sporcular da keşfedilecektir. Yine bu kurslar sadece sınava yönelik derslerle ilgili olmadığından; öğrencilerimiz yazarlık, drama, müzik, beden eğitimi, görsel sanatlar ve spor gibi sosyal içerikli kurslara giderek, tost ile test arasına sıkışmayıp, sınav kaygısından uzaklaşabileceklerdir.

Bu Kurslar Okul Dershanelerine Dönüşmemelidir

Destekleme ve Yetiştirme Kursları MEB’in önemli projelerinden biridir. Bu nedenle de alanda bu projeyi uygularken; bu projeyi gölgeleyecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu kursların adeta bir okul dershanesine, üniversitelerde verilen para merkezli formasyona ya da ikinci öğretime dönüşmesinin önüne geçilmelidir.

Öncelikle, bu kurslardaki dersler öğretmenlere adil bir şekilde dağıtılmalı ve bu dağıtımlarda karşılıklı para alışverişi, okul yönetimine yakın olma, siyasi ve sendikal ilişkilerden uzak durulmalıdır. Bu kursların temel amacı olan tamamlayıcılık ve takviyenin dışına çıkılmamalı, bu kurslar okulun yerini almamalıdır. Bu yönüyle, bu kurslar merkezi sınavlara hazırlayıcı değil; okulu destekleyici olmalı ve okulun yerine bir alternatif olmamalıdır.

Okul İkinci Plana Atılmamalıdır

Okulun ikinci plana atıldığını birkaç açıdan görebiliyoruz. Aylardır, Cumhurbaşkanı da dâhil, okul ders kitaplarını konuşuyoruz. Ama bu kurslarda yapılan, kursun kendisinden ve MEB’den değil, bizzat sahadaki uygulayıcılardan kaynaklanan bir sorun olarak; okul ders kitaplarının değeri sıfıra indirilmekte ve tüm okul ders kitapları anlamsızlaştırılmaktadır. Nasıl mı? Bu kurslar okul dershanelerine dönüşürken, aynı zamanda ciddi bir rant alanına çevrilmektedirler. Alan uygulayıcıları, öğrencilerden okul kitaplarının dışında, yüklü miktarda belli farklı yayınevlerinin ücretli kitaplarını talep etmektedirler. Ve okullarda genelde aynı yayınevlerinin kitapları görülmektedir. Okul yönetimleri, kurs öğretmenleri ilgili yayınevi ve kırtasiyeler arasında ciddi bir para alış verişi dönebilmektedir.

En Büyük Pedagojik Hatalardan Biri De Öğretmenlerin Sınavları Bu Kitaplardan Yapmalarıdır

Kurs hocası ve ders hocası aynı öğretmen olabildiğinden; okul sınavları da bu kitaplara endeksli olarak yapılabilmekte, böylelikle okul yine ikinci plana itilmekte, okul kursları dershanelere dönüşebilmekte ve daha fazla sınav merkezli bir sistem ortaya çıkabilmektedir. Yine okullar kendilerine yakın kırtasiyelerle anlaşmakta ve bu alanda da tekelleşme ve sömürü yaşanabilmektedir.

Eğitimdeki fırsat eşitsizliklerini yenebilmek, öğrencilerimizin sosyal ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak, okulun öneminin ikinci plana atılmasını engellemek ve sınavsız bir eğitim sistemine geçmek adına MEB’in önemli projelerinden biri olan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının okul dershanelerine dönüşmesinin önüne geçilmelidir. Bunun için MEB’den ve projeden kaynaklı olmayan bu sorunun çözümü adına MEB, bu projeyi ve projeyi alanda yürütenleri daha fazla denetlemelidir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)