adscode
adscode

Eğitimde yeni bir reform sinyalleri!

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu “Öğrencilerimize 21. Yüzyıl Yetkinliklerinin Kazandırılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı”nda yer alan stratejik konu başlıklarını tek tek ele almakta yarar var. Bu stratejik konu başlıkları, aynı zamanda nerelerde hata yapıldığının da en önemli göstergeleri!

aguclu@milliyet.com.tr
Eğer onları doğru okursak, gerçekleştirilmek istenen yeni eğitim reformunun ana hatlarını da doğru görmüş oluruz.


Gelin şimdi onları tek tek ele alalım ve bugüne kadar neler yapıldı, bundan sonra ne yapılmak isteniyor sorusuna cevap arayalım:


Konu başlıkları!
. Ders kitaplarının yeniden ele alınması: Ders kitapları konusunda çok büyük rahatsızlık olduğu kesin. Tüm öğrencilere bedava kitap dağıtılmaya başlandı ama yardımcı ders kitaplarına harcanan para daha fazla. Ücretinden çok, içeriği daha önemli hale gelmeliydi. Yardımcı ders kitaplarına ihtiyaç duyulmayacak donanımda ve kalitede ders kitaplarının zamanı geldi de geçiyor...
. Ölçme ve değerlendirme süreçlerinin üst düzey düşünme ve ürün ortaya koyabilmeyi destekleyecek biçimde kurgulanması: Ölçme değerlendirme, eğitimin olmazsa olmazlarından birisi. O bir terazi ve eğer terazi yanlış tartıyorsa, gerisi teferruattır. Daha da önemlisi neyi nasıl tartacağınız ve neyi nasıl ölçeceğiniz çok önemli. Kurgusunda bir sorun olduğunun tespit edilmesi bile çok önemli. Giriş sınavlarında kaplumbağa ile tavşanın ayrıştırılması en büyük yanlışlardan birisi!
. Öğrencilerimizin teknolojinin güvenli ve doğru kullanımı konusunda bilinçlendirilmesinin yanı sıra yazılım ve kodlama gibi beceriler edinerek teknolojinin yalnızca tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olabilmelerinin sağlanması: Teknolojinin kullanımı konusunda bir sıkıntı olduğu kesin. Pandemi öncesine kadar en büyük tehlikenin ekran bağımlılığı olduğunu haykırırken,şimdi onları gün boyu ekrana kilitledik. Verimliliği ve yan etkileri konusunda ise hiçbir araştırma yok! Yazım ve kodlama konularında ise çok daha fazlasının yapılması gerekiyor.
Bunların en başında da Bilişim Derslerinin yeniden konulması ve Bilişim Sınıfları’nın yeniden etkin bir şekilde açılması geliyor!
. Öğretmen, öğretim elemanları ve eğitim yöneticilerinin liyakat prensibi çerçevesinde yetiştirilmesi, atanması ve mesleki gelişimlerinin sağlanması: En önemli reformlardan birisi bu olacak. Bu konuda çok önemli sıkıntılar var ve doğru olanı uymak kolay olmayacak. Liyakat esas alınırsa gerisi gelecektir.
. Paydaşlarla işbirliğine yönelik olarak; iş dünyasıyla yoğun etkileşim, sektörle bütünleşmiş okul modelleri, staj, öğrenci niteliklerini izleme, kurumlar arasında fiziki ve beşeri kaynakların ortak kullanımı gibi konularda yeni yaklaşımlar ve özgün uygulamaların geliştirilmesi: Dünden bugünkü yarım asırdan fazla bu görüşleri dile getiren o kadar çok siyasetçi oldu ki, gelinen son nokta bu oldu. Yani hala bir reforma ihtiyaç var. Bu konuda dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok Eğitim tarihimizde bunun pek çok örneği var!.
. Yetkinliklerin kazandırılması sürecinde etkin bir kalite takibi için, temel eğitim ve ortaöğretim kademelerinde kalite güvence sisteminin oluşturulması: Yetkinlik kazanımı da en temel reform gereksinimlerinden birisi. Pandemi döneminde gördük ki, günde 500 test çözen çocuklarımız, iki yumurta kırıp karınlarını doyuramadı!. Eğitim bir yaşam sanatı ise yaşam kalitemizi yükseltecek her türlü yetkinlik, bireysel ilgi ve yetenekler doğrultusunda geliştirilmelidir…
Yanlışlardan en büyüğü de, ilkokula başlayan her öğrenciye, sanki hepsi de üniversiteye gidecekmiş gibi akademik dayatmanın yapılması. Bu noktada erken yönlendirme çok önemli, umarız o da dikkate alınır…
Atılacak adımların samimi olması çok önemli. Söylemlerle, uygulamalar, birbiriyle örtüşmezse, reform çabaları havada kalır ve daha başlamadan son bulur. Bunun o kadar çok örneğine şahit olduk ki!...
Hazır reform arayışında ilken fabrika ayarlarına yani Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki eğitim sistemine ve sonraki yıllarda gerçekleştirdiği iyi örneklere dönsek ne güzel olur.
Haydi hayırlısı diyelim...


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
20 Bin Sevindirmedi!
Sınav Tedirginliği!
Başarı Puanı Muamması?