adscode
adscode

Ezber bozan öğretmenler

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var derler. Ders verme konusunda da her öğretmenin kendine özgü bir tarzı olmalı.

aguclu@milliyet.com.tr
Ders başladığı andan itibaren sınıfta inisiyatif kimin kontrolünde? Öğretmenin mi, müfredatın mı, müfettişlerin mi, okul yönetiminin mi yoksa öğrencilerin mi? Öğretmen ders verme yöntemleri konusunda ne kadar özgür? Sınırları nerede başlıyor, nerede bitiyor? 

Bu konuda çok katı kurallar yerine kontrollü bir esneklik, dersleri daha keyif hale getirecektir. 

Peki her öğretmen bunu ister mi, bu konuda her öğretmenin drama yeteneği var mı daha da önemlisi bu yönde isteği bulunuyor mu? 

Tecrübeli öğretmenler sınıftaki havayı iyi koklayarak derse olan ilgiyi taze tutmaya çalışır. Bunu yaparken de kontrolü elden bırakmamaya çalışırlar yoksa bir anda ders, ders olmaktan çıkabilir. Eğitim fakültelerinde bu yönde dersler bulunuyor ama ne kadarı uzman hocalar tarafından veriliyor ve ne kazanımlar sağlıyor o tartışılır. 

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var derler. Ders verme konusunda da her öğretmenin kendine özgü bir tarzı olmalı. Karşısındakilerin robot değil öğrenci olduklarını hiç bir zaman unutmamaları gerekir. 

Otoriter bir tavır, sınıfta sükuneti sağlar ama öğrencilerin derse katılımı ve verimliliği konusunda ne kadar başarılı olur işte o tartışılır. 

Geriye dönüp hatırlamaya çalışalım. 

Aklımızda kalan öğretmenlerimiz hangileri? 

Hangileri dersi sevdirdi, hangileri notla, sopayla disipline etmeye çalıştı, hangilerinin dersleri laylom geçti? 

Hangilerini çok sevdik, hangilerini hatırlamak bile istemiyoruz? 

Sınıfta her konuda öğretmenlerimize güvenmeli ve onlara daha fazla özerklik sağlamalıyız. Yetkinliği olmayan sınıfa hiç sokmamalı, hak edene de sonuna kadar güvenmeliyiz. 

Özgüveni yüksek öğretmenler, özgüveni yüksek öğrenciler yetiştirir. 

Öğretmen sadece öğreten değil her konuda rol modeldir. 

Bunu asla unutmayalım...


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)