adscode
adscode
adscode
adscode

ÖSYM yapıyor, YÖK seyrediyor

ÖSYM'nin 2020 Sınav Takvimi açıklandı. Sınavlar yine tıkış tıkış. Biri bitiyor, diğeri başlıyor ama asıl komik olan, üniversite ek yerleştirme ve dikey geçiş kayıtlarının, üniversiteler açıldıktan çok sonra gerçekleşmesi. Yani vizeler başlarken, kayıtların hala sürüyor olması! ÖSYM bütün kış uyuyup, her şeyi son dakikaya ötelerken, YÖK'ün olup bitenleri sadece seyrediyor olması çok manidar!..

aguclu@milliyet.com.tr
 

Örneğin bu yıl, üniversiteler 1 Eylül'den itibaren açılmaya başladı ama ek yerleştirme kayıtları 23-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Peki bu öğrenciler, ne zaman gidip barınacak bir yer bulacak da derslere başlayacak? Keşke bir düşünen olsaydı…

 

Dikey geçiş'te durum daha da vahim.

DGS Ek yerleştirme sonuçları 14 Ekim'de açıklandı. Kayıtlar ise 15 Ekim - 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Yani neredeyse iki aylık bir kayıp söz konusu ve ÖSYM'ye, sen ne yapıyorsun arkadaş diye tek kelime eden olmadı!

 

Diğer sınavlarda da durum farklı değil, kimi çok erken, kimi de çok geç! Yani şikayetçi olmayan yok gibi. Geçtiğimiz yıllarda, bütün bunlar çok tartışıldı ama  ÖSYM'nin gerekçesi hiç değişmedi:

Üzerimdeki sınav yükü çok fazla, başka türlüsü zor!

İşte bu noktada, YÖK'ün ve rektörlerin, öğrencilerin haklarını koruyor olmaları ve “Bu öğrenciler eksik eğitim almak zorunda kalıyor, telafisi mümkün değil” demeleri gerekmez miydi?..

Garip olan ise dün açıklanan yeni sınav takviminde, tüm bu sızlanmaların zerre kadar dikkate alınmaması.

Bravo ÖSYM, bravo YÖK! Hani siz MEB'ten farklıydınız. Hani siz, eski değil, yeniydiniz?..

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)