adscode
adscode

Tatil, Sınav ve Beklentiler?..

Okullar kapandı. Cumartesi, pazar sınava girecek olan öğrenciler dışında 17 milyon civarında öğrenci, bugünden itibaren resmen tatile başlıyor. Peki, yaz tatiline ne kadar hazırsınız? Örneğin öğrenci olarak bir yaz programı yaptınız mı? Yok, eğer öğretmenseniz, seminerler ve kurtarma sınavları sonrasında, göz açıp kapayıncaya kadar geçen tatil sürecinde, başkalarını bırakın, kendiniz için ne yapacaksınız?

aguclu@milliyet.com.tr
Yaz tatilinin, bizde çok uzun olduğunu, özellikle vurgulamak isteriz. O yetmedi ki iki ara tatili daha geldi.
Başka ülkelerde ortalama 200-240 işgünü eğitim yapılırken bizde 180 gün eğitim yapılması kabul edilemez.
Onun birkaç haftası da okullar açıldı, ders yok, kapanıyor, ders yok, kar yağdı, ders yok, bayram ve hafta sonu arası, ders yok diye adeta boşa geçiyor. Ara tatillerden sonra da benzeri durumlar yaşanacak.Tatilde ne yapılır?


Tatillerin birinci öncelliği elbette dinlenmek. Ama çok daha önemli olanı, dersler ve sınavlar nedeniyle ertelenen aktivitelerin, bol bol yapılacağı bir dönem olması.
Örneğin, kitap okumak için, sanatsal etkinliklere katılmak ya da öğrenmek için, seyahatlere çıkmak ya da sosyal projelerde görev almak için daha iyi bir zaman dilimi bulunamaz.
İşte bu yüzden tatille eğlenceyi ve kültürel kazanımları bir arada götürmekte yarar var.
Yoksa koskoca yaz boşu boşuna geçti, diyenler kervanına siz de katılır ve üzülürsünüz.
Başkalarını bilmem ama ben öğrenciliğim boyunca hemen her yaz ya çalıştım ya da hep bir şeylerin peşinde oldum ve bundan hiç pişmanlık duymadım. Tam tersine, çok büyük kazanımlar elde ettim.
Başkalarının ne diyeceği sizin hiç umurunuzda olmamalı. Önemli olan, sizlerin ne istediği, bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
Batılı ülkelerde, özellikle yaz tatillerinin en azından bir bölümünde, çalışmamak ayıpken, biz de çalışanlara farklı gözle bakılması, anlaşılır gibi değil...
İleride üreten, çabalayan ve çıtayı hep daha yükseklere çıkartmaya çalışan biri olmak istiyorsanız, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeye bu yaz tatilinde başlayabilirsiniz...


Kayıt maratonu

 
Sınavlara girenler için ise bu yaz tatil hayal. Dahası, kayıt maratonu öylesine can sıkıcı ki, bırakın tatili, iki kat daha yorucu oluyor.

LGS  ve YKS adayları ve ailelerine önerimiz, tatillerini hiç ertelemeden, bir an önce gidip dinlenmeleri.
Çünkü önlerinde çok zorlu bir tercih ve kayıt maratonu olacak.
Özellikle kayıt döneminde, tatilde değil de evde olmanız adeta zorunlu hale gelecek.
İşte bu nedenle, tatili sonraya ertelemek, hiç tatil yapamamak anlamına gelebilir.
Kayıtlar, okullar açılıncaya kadar devam edeceği için tatil yapmaya fırsat bulamayabilirsiniz.
Zaten zor geçen bir yıldı, buna bir de zorlu bir kayıt dönemi eklendiğinde, yorgunluğun dozu daha da artacak.
Dinlenmeden lise ya da üniversiteye yeni bir başlangıç yaptığınızda ise en çok istediğiniz lise ya da fakülteye girseniz bile çok kolay geçmiyor...
Yaz tatilini daha ilk günden en iyi şekilde değerlendirenler, kışa büyük bir keyifle gireceklerdir. Her şeyi öteleyenleri ise zor bir öğretim yılı bekliyor olacak!

Bugün ve yarın sınav girecek üniversite adaylarına başarılar, LGS adaylarına ve ailelerine sabır diğer öğrencilere de keyifli bir yaz tatili diliyoruz…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)