adscode
adscode
adscode
adscode

YÖK Bakalım Bu Kez Doğru Kontenjan Belirleyecek mi?  

YÖK, istihdam odaklı kontenjan belirlenmesi için Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu Toplantısı yapmış. Yani, kontenjanlar ihtiyaca göre belirlenecekmiş. Kulağa hoş geliyor ama bekleyip görmek gerek!..  

aguclu@milliyet.com.tr

Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu toplantısına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler katılmış.

"Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında geçen sene YÖK bünyesinde "Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu" ve "Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu" oluşturulmuştu.

Söz konusu kurullar ile yükseköğretim alanındaki istihdam odaklı politikaların oluşturulması ve geliştirilmesi ile buna bağlı olarak yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanmasına yönelik süreçlerde paydaşlarla istişare yaparak görüş ve önerileri almayı hedefliyormuş. 

Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu toplantısının ilki 26 Aralık 2017'de yapılmıştı.

Kurulun ikinci toplantısında, ilgili kurum temsilcilerinin görüş ve önerileri doğrultusunda Türkiye'deki ve dünyadaki gelişme ve eğitimler, iş gücü ve istihdam ihtiyaçları dikkate alınarak yeni meslek alanlarında yükseköğretim kurumları bünyesinde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde açılabilecek yeni program önerileri ve yükseköğretimde kontenjan planlamaları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuş. 

Ayrıca ilgili paydaşlar tarafından yapılan envanter çalışmaları kapsamında elde edilen veriler ışığında, başta eğitim ve eğitim bilimleri fakülteleri ve sağlık bilimlerindeki programlar olmak üzere, bakanlıklar düzeyinde yapılan istihdam odaklı projeksiyon çalışmalarının ülkenin 2023 hedefleriyle uyumlu yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı belirtilmiş.

Şubat ayının ilk haftasında yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Programları Danışma Kurulunun üçüncü toplantısında söz konusu konuların tekrar ele alınması ve daha somut adımlar atılmasına karar verilmiş.

 

Bakalım Ne Olacak?

Kontenjanları belirleme yetkisi tek başına YÖK’te olduğu için kontenjan açıklarında hedef tahtası hep onlar oluyordu.

Görünen o ki yeni kurulan bu kurul, YÖK’ün üzerindeki yükü, bir anlamda paylaşacak. Yasal bir sorumluluğu yok. Adı üstünde danışma kurulu. Ama yine de vitrinde olacaklar.

Uygulamada ne kadar yararlı olabilirler, o da ayrı bir konu.

Örneğin siyasilerin dayattığı, YÖK’ün de öğrenime başlama izni verdiği yüzlerce fakülte ve yüksekokul var. Hatta pek çoğuna, tek kayıt dahi yok.

Şimdi bu öğretim kurullarına ve yüzbinlerce işsiz mezunu olan fakülte ve yüksekokullara, öğrenci alınmasın kararı çıkarsa, o kurumlar ne olacak?

Kapılarına kilit mi vurulacak yoksa aynen yola devam edecekler mi?

Keşke ilk başta yapılması gerekenler, en son yapılmasa ama nerdeee…

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (1)