adscode

HIDRELLEZ: YAŞAM YEŞERSİN BU BAHAR!

Bugün 5 Mayıs... Hıdrellez... Hızır günü olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu varsayılarak kutlanmaktadır.

damlaaktan@gmail.com

Bilinmeyen bir zamanın bilinmeyen bir anında, Tanrı yeryüzünde yaşayacak 73 milleti yaratmış. Dünyanın farklı yerlerinde yaşamak üzere yeryüzüne yollanan bu 73 milletten biri de çingenelermiş. Gel zaman git zaman, dünya üzerinde yaşayan insanlar, paylaşmayı henüz bilmedikleri için dünyayı nasıl paylaşacaklarına dair kavgalar çıkmaya başlamış. Bu kavgaların çözümünü bulmak için 72 millet toplanıp birlikte Tanrı’nın huzuruna  çıkmışlar... Tanrı, karşısına gelen bu 72 millete, dünyayı karış karış pay etmiş. Bizim vur patlasın çal oynasın yaşamın keyfini süren çingeneler, bu sırada hala yeryüzünde yaşamın içinden geçiyorlarmış. 

Tanrı yeyüzünü 72 millete paylaştırdıktan sonra, hepsi kendi sınırlarında yaşamaya başlamışlar. Bu durumdan haberdar olmayan çingeneler nereye gitseler “Burası bizim yerimiz, çıkın buradan” cümleleriyle karşılaşmaya başlamışlar. İyice kafaları karışan çingeneler, bu işi çözse çöze Tanrı çözer diyerek O’nun huzuruna çıkmaya karar vermişler. 

    “Tanrı’m, dünyada bizim yaşayacağımız yer neresi, bize yerimizi vermemişsin.”

Tanrı uzun uzun düşünmüş. Dünyayı 72 millete eşit olarak pay ettiğini ve bu arada çingenelere ayrılmış bir yer kalmadığını fark etmiş.  Sonra demiş ki:

    “Size dünyada öyle bir yer ayırdım ki, bu yer dünyadan çok daha güzel. Ama bu yeri sakladım. Onu siz bulacaksınız.”
Çingeneler sevinç içerisinde ve merakla sormuşlar:

    “Neresi burası Tanrı’m?”

Tanrı cevap vermiş:
    “Bu yer dünyada gizli. Onu kalbinizin sesini dinleyerek siz bulacaksınız.”

İşte o gün bugündür, çingeneler dünyanın dört bir yanında, kalplerinin sesini dinleyerek dünyadan daha güzel olan o dünyayı ararlarmış. Ve o yüzden, umuda sahip oldukları için de, yaşama sevinci kalplerinden hiç eksik olmazmış.
----
Bugün 5 Mayıs... Hıdrellez... Hızır günü olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu varsayılarak kutlanmaktadır. Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmıştır ve özellikle baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır, kalbi temiz Allah’a inanan insanlara yardım eder, bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini ve şanslarının açılmasını sağlar.Mucize ve keramet sahibi olduğuna inanılan Hızır, aynı zamanda baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.

Dünyadan geçerken sahip olabileceğimiz yegane kuvvet, kalp gücü ve yaşamın değerini bilebilmekken, bu Hıdrellez her kimin neye ihtiyacı varsa, Hızır sizlere onu sunsun. Bahar gibi bir baharda, dünyadan daha güzel olan dünyanızı yaratabilmeniz ve yaşam suyundan bir damla içmeniz dileğiyle...

Ne diyor Sezen: “Acı ektim yerine AŞK yeşerecek, yeşerecek,  başka bahara...” 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)