adscode
adscode

Parmak Ucunda Sanatı Yaşatanlar: Ezo ile Teo

Dans etmek, yaşamaktır…

damlaaktan@gmail.com
Her yanı birbirinden güzel ve özel değerlerle kaplı ülkemiz, sanatın her bir hücresinin acıdığı bir dönemden geçiyor bugünlerde ne yazık ki…

Fazıl Say’ın konseri iptal ediliyor, Opera Bale Genel Müdürü görevden alınıyor, haklarında soruşturma açılıyor, eserler yayından kaldırılıyor, Tango festivalinin iptali isteniyor, yeni yasalar çıkıyor zorlukla takip edebildiğimiz, yerli yersiz, doğru-yanlış onlarca haber dolanıyor sosyal medyada, gazetelerde, haberlerde… Neye inanabileceğimizi şaşırdık…

Oysa sanat, birleştirir, toparlar, anlatır, yansıtır, güç verir… Sanat öğretir, iyileştirir…

Her gün biraz daha çok ihtiyaç duyuyoruz sanatın birleştirici gücünü bize hatırlatacak değerlere, emeklere, ürünlere... Her gün biraz daha çok ihtiyaç duyuyoruz birlikte olmaya… Sanatın, soyutu somuta dönüştüren, estetiği görselleştiren, ruhun emeğini vücuda aktaran o tılsımlı yanını bizlere her gün yeniden hatırlatacak, yeniden ve yine hayaller kurmamızı sağlayacak eserlere ihtiyacımız var.

Ne der Mustafa Kemal… “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir”.

Bize, hayat damarlarımızdan birini geri kazandıracak değerlere ihtiyacımız var…

İşte bize, çocuklarımıza, yarının sanatını yaratacak olan o çok değerli yüreklere sanatın en güzel dallarından birini, çok eğlenceli, çok verimli, çok öğretici bir yolla kazandıracak değerli bir ürün ortaya konuldu: Edukids ortaklığıyla çok değerli balet Tan Sağtürk önderliğinde hazırlanan “Tan Sağtürk Bale Kartları-Ezo ile Teo Bale Öğreniyor” artık tüm kitapevlerinde.

Şubat 2014’ten bu yana çalışmaları devam eden kartlar, çocukların Ezo ve Teo karakterleriyle görselleştirilmiş maskot çizimler üzerinden bale hareketlerini öğrenmesi fikrinden yola çıkılarak tasarlanmış.

En temel bale hareketinden en zorlu figüre kadar tüm hareketler, Rus, Fransız, İtalyan vb. tüm bale tekniklerini ortak bir noktada birleştirecek şekilde toparlanmış ve çizimlendirilmiş.

Her bir kartın arkasında ön tarafta biçimlendirilmiş hareketin tanımı ve adım adım nasıl yapıldığı detaylıca ve çok anlaşılabilir bir dille kelimelere dökülmüş. Vücut kıvrımlarından, parmak ucu gerginliğine kadar her bir detay defalarca kez gözden geçirilmiş, gece yarılıarına kadar emek verilmiş, rengarenk bir ürün ortaya konmuş. Çok anlamlı, çok eğlenceli, çok birleştirici!

Bir çocuğun gerçek yaşamına açılan hayal dünyasıdır dans… Adımları geleceği, müzik hayalleri, kostümler kimlikleri, ve sahne yaşam alanıdır. Tek bir kez geçtiğimiz bu yaşam sahnesinde, kendi koreografisini yapmayı öğretir bale çocuklara… Düşmeyi, düştüğün yerden kalkmayı, zorluklara rağmen devam etmeyi, canı acısa da kocaman gülümseyebilmeyi, ve hatta hep gülümseyebilmeyi, doğru nefes almayı, dik durmayı-herşeye rağmen ve herşeyde- dinlemeyi, duymayı, hissetmeyi, empati kurabilmeyi ve kelimeler olmadan da konuşabilmeyi öğretir…

Zorluklarla dolu bir dünyanın kolay yanlarını keşfedebilmeyi, hissettiğin ne varsa anlatabilmeyi öğretir dans… Alkışın değerini, ve alkış karşısında selam verip eğilebilecek kadar mütevazi olabilmeyi öğretir. Karanlığın içinden ışık olabilmeyi, parlamayı, ve aydınlatabilmeyi öğretir…

Sevgiyi, emeği, disiplini, inanmayı ve devam etmeyi öğretir…

Ve bir çocuk, ne kadar erken başlarsa dans etmeye, o kadar erken başarır yaşayabilmeye başlamayı da…

Ezo ile Teo, işte bunun için çok güzel bir başlangıç. Hayal gücünün en üst seviyelerine sahip çocuklarınız, kendi hayallerini kurmayı ve yaşamayı öğrenmeye Ezo ve Teo ile başlayabilirler. Ve kimbilir belki bir gün, onlar da, kendi Ezo ve Teo’larını üretecek kadar özel birer dansçı olduklarında, birileri de onların hikayelerini kaleme alır. Çünkü dans etmek, yaşamaktır, ve yaşam, bir paylaşımlar zinciridir.

Şöyle sesleniyor Tan Sağtürk geleceğin dansçılarına:

“Sevgili çocuklar,
Büyülü bir sahnede dans etmek hepimiz için çok güzel bir hayal.Rengârenk ışıklar, pırıl pırıl kostümler, büyülü dekorlar ve balerinleri prensese dönüştüren makyajlar… Dansçıların zarif ve ustalık isteyen dansları ve sonunda alınan büyük alkışlar. Bu hepimiz için gerçekten çok güzel bir rüya. Bütün bunlara sahip olabilmek için çalışmak gerek, hem de çok çalışmak.Size bu kartlarla balenin nasıl öğrenileceğini göstermek istiyorum.Benim küçük dansçılarım Ezo ve Teo size eşlik edecekler.Eğer kartları iyi öğrenirseniz, kim bilir belki sihirli bir sahnede hep beraber dans ederiz.Bunun için annelerinizden yardım isteyin. Çünkü ben de öyle yapmıştım.
Tan Sağtürk”Bugün ailelere düşen en büyük görev yönlendirmektir. Yardım edin, çocuklarınız Ezo ile Teo’nun ellerinden tutup dans etmeye başlasınlar… Eğer tek bir çocuğu gülümsetebiliyorsanız, o kendi yaşamıyla dans edebilmeye başlamış demektir… Bu neden sizin çocuğunuz olmasın?

Ürünleri tüm kitabevlerinden bulabilir veya isteyebilirsiniz. Ayrıca online olarak da sipariş vermek mümkün… http://www.dr.com.tr/kitap/edukids-tan-sagturk-bale-kartlari-ezo-ile-teo-bale-ogreniyor/tan-sagturk/cocuk-ve-genclik/okul-oncesi-6-ay-5-yas/cocuk-gelisim-kitaplari/urunno=0000000612445

Ayrıca, aldığınız kartların yazar geliri, doğrudan TEGV’e (Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı) bağışlanmaktadır.

Parmak ucunda durmak mucize yaratmak değildir. Parmak ucunda durmak, inanmaktır.

İnanıp, inandıracağınız günler, ve dans dolu bir yaşam dileğiyle…


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Milyonluk haber: 9.05