adscode
adscode

11 yaşındaki Yusuf IQ testinde Albert Einstein ve Stephen Hawking'i geçti

11 yaşındaki Yusuf Shah, IQ testi Mensa’dan en yüksek puanı aldı. Shah aldığı 162 puanla, Albert Einstein ve Stephen Hawking’in rekorunu kırdı.

11 yaşındaki Yusuf IQ testinde Albert Einstein ve Stephen Hawking'i geçti
Dünyadan Haberler

Shah çocuk sınavda 15 soruya cevap verdi. Kendisine üç dakika zamanı olduğu söylense de bunu 13 dakika anlayan çocuk, soruları çözerken yavaş davrandı. Bu yanlış anlaşılmaya rağmen 18 yaş altı için belirlenen maksimum puana ulaştı.

Leeds'teki Wigton Moor İlkokulu'nda 6. sınıf öğrencisi olan Shah şöyle konuştu:

"Okuldaki herkes benim çok zeki olduğumu düşünüyor. Ben de sınava girenler arasında ilk yüzde 2'lik dilimde olup olmadığımı hep bilmek istemiştim."

Oxford veya Cambrdige üniversitelerinde matematik okumak isteyen Shah, coğrafya ve bayraklara da ilgi duyduğunu söyledi. Anne Sana Shah "Çok gururluyum. Aslında biraz endişe ettim. Her zaman çocukların olduğu salonda sınavlara girerdi. Yetişkinlerin gözünü korkutabileceğini düşündük. Ama zekice halletti" dedi.
"Hazırlanması zor bir sınav. Halihazırda yaptığımız şeyleri yaptık, IQ testi için özel bir hazırlık gerçekleştirmedik" diye konuşan baba Irfan Shah, oğlunu kutladı.

Irfan Shah, çocuğunun kreşteyken de alfabe ve sayı gibi konuları diğer çocuklardan daha hızlı öğrendiğini ifade etti:

"Matematikte doğal bir yeteneği var. Sanırım bunu o zaman fark etmiştik. Karneleri harika. Öğretmenler 'Öğretecek bir şeyimiz yok' diyor."

Independent Türkçe


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)