adscode

Acentalar zora girerse turizm de zora girer!..

Turizm acenteleri, turizmin can damarları. Nasıl ki okulsuz eğitim olmazsa, onlarsız da turizm olmaz! Bu yüzden batan batar, ayakta kalanlarla yola devam ederiz yaklaşımı hiç doğru değil.

Acentalar zora girerse turizm de zora girer!..
Milliyet Diyalog

Kendini kurtarma derdine düşen TÜRSAB’ın bu konuda çok daha aktif olması gerekir ki sektöre moral gelsin!

Koronalı süreçte, bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de çok büyük yara aldı.

Bu zor sürecin daha ne kadar devam edeceğini bırakın bilmeyi, tahmin etmek bile imkânsız. Sektör temsilcilerine göre, seyahat acentalarının yaşadığı kaybın boyutları yüzde 99’u buldu.


Yaşadıkları sıkıntıları kamuoyuna aksettirmek ve devletten ekonomik destek alabilmek için farklı fikirleri bir kenara bırakıp tamamen sektörel paydada birleşerek bir araya gelip bir dayanışma platformu oluşturdular.

Doğru olanı yaptılar. Çünkü ne TÜRSAB ne de Bakanlık bu boşluğu doldurabildi!

Almanya ve İngiltere sektörü destekledi

Almanya’daki seyahat acentalarının koronavirüs salgını nedeniyle uğradıkları kayıpları önlemesi için ülke genelinde gerçekleştirdikleri talepler üzerine, Ekonomi Bakanlığı, ‘korona acil yardımı’ kapsamında seyahat acentelerine 24.6 milyar euro yardım için harekete geçti. Bakan Peter Altmaier, acentelere dönük ilk yardımların temmuzun son haftasından itibaren yapılmasını beklediğini açıkladı... İngiltere ise konaklama, yeme-içme ve turistik mekanlarda KDV oranını yüzde 20’den yüzde 5’e indiren, çalışanlara da 1000’er sterlin destek içeren yeni bir paket açıkladı. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, uygulamanın 15 Temmuz’da başlayacağını söyledi. KDV desteğinin tutarı 5 milyar doları aşıyor.

İngiliz Hükümetinin virüs salgını nedeniyle çalışamayanlara verdiği ücretli izin programı desteğinin ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini açıklayan Sunak, programın sona ermesinin ardından işletmelere her çalışan için 3 ay boyunca 1.000’er sterlin ek destek verileceğini kaydetti.

Sunak, “İstihdam Koruma Bonusu” adı verilen bu programın İngiliz hükümetine toplam maliyetinin yaklaşık 9,4 milyar sterlin seviyesinde olmasının beklendiğini ifade etti.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)