adscode

Açıköğretime yüzde 135’e varan oranda zam

Açıköğretim programlarının öğrenim ücretlerinde yüzde 135’e varan oranda zam yapıldığı görüldü.

Açıköğretime yüzde 135’e varan oranda zam
Üniversite

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) alınan puanla girilebilen programların yanı sıra üniversitelerde, “İkinci Üniversite” adı altında bir üniversiteden mezun ya da halen okumakta olanlara sınava girmeden açıköğretime kayıt yapma imkânı sunuluyor. Bu programlar için kayıtlar sürerken, öğrenim ücretlerinde yüzde 135’e varan oranda zam yapıldığı görüldü.

Önlisans ve lisans eğitimi alınabilen açıköğretim programları her üniversitede yok. İstanbul, Anadolu, Ankara ve Atatürk üniversitelerinde açıköğretim fakülteleri yer alıyor. Buna göre yeni kayıtların 17 Ekim’e kadar devam ettiği Anadolu Üniversitesi’nde programlara göre ücretler değişiyor. Ancak geçtiğimiz yıl 475 TL olan Turizm ve Otel İşletmeciliği önlisans programının ücreti bu yıl 1.120 TL’ye çıktı. Toplam yüzde 135’lik zam oranının yüzde 79,60 olan yıllık enflasyon oranını geçtiği görülüyor. Kayıtların 4 Eylül’e kadar devam ettiği İstanbul Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl 400 TL olan dönemlik kayıt ücreti, bu yıl bazı bölümlerde 750 TL, bazılarında da 850 TL’ye çıkarıldı. Toplam zam oranı yüzde 112.

Başvuruların 2 Ekim’e kadar sürdüğü Atatürk Üniversitesi’nde 375 TL olan materyal ücreti yüzde 100 artışla 750 TL’ye çıktı. Ankara Üniversitesi’nde de kayıtlar 15 Eylül’e kadar devam ediyor. Üniversitede geçtiğimiz yıl 400 TL olan öğrenim ücreti, bu yıl 500 TL olarak belirlendi.

Milliyet / Mine Özdemir Güneli


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)