adscode

AES ’ten Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Tepki! Çocuklarımızın Güvenliği Ertelemeye Gelmez!

Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, 27 Temmuz 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği değişikliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

AES ’ten Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Tepki! Çocuklarımızın Güvenliği Ertelemeye Gelmez!
Sendikalar
Güncelleme : 30-Jul-19 13:41

 

ÖĞRETİCİ’nin açıklamaları şu şekildedir:

Okul servis araçlarının ilgili mevzuata uygun olması gereken bazı güvenlik tedbirleri 27 Temmuz'da Resmi Gazetede yayınlanan 'okul servis araçları yönetmeliği' ile bir yıl süreyle ertelenmiştir.

Erteleme olmasaydı bu eğitim-öğretim yılına servisler ertelenen güvenlik tedbirlerine uygun olarak başlayacaktı. Geçtiğimiz senelerde okul servislerinin güvensizliği nedeniyle kaybettiğimiz çocuklarımız olmuştu.

Bu nedenle okul servislerinin güvenliği önemlidir. Çocuklarımızın güvenliği ertelemeye gelmez.

Yönetmelik değişikliği şu şekildedir:

İçişleri Bakanlığı “Okul Servis Araçları Yönetmelik” değişikliği 27 Temmuz 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Ekim 2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin Geçiş hükümleri maddesinde yer alan “3 Eylül 2019” ibaresi “3 Eylül 2020” olarak değiştirilmiştir.

Peki Değişikliklerin Anlamı Nedir?

GEÇİŞ HÜKÜMLERİ MADDESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (i), (l), (m) ve (o) bendi kapsamına uygun olmayan araçlar 3/9/2018 tarihine kadar uygun hale getirilir. Ancak fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için bu tarih 3/9/2019 olarak uygulanır.

i) Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır.

l) Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır.

m) Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ekinde belirtilen standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacaktır.

o) Okul servis araçlarında iç mekânı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamaz.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)