adscode

AES'ten 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'na Tepki!

Anadolu Eğitim Sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifini değerlendirerek, "12 maddeden oluşan teklif bir meslek kanunu olmaktan uzaktır." açıklamasında bulundu.

AES'ten 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'na Tepki!
Sendikalar
Güncelleme : 05-Jan-22 17:23

Konuya ilişkin sendikanın açıklamalarında şu sölere yer verildi:

"23 Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu açıklanırken sözü verilen Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi 3 yıldan uzun bir zaman sonra hiçbir paydaşın görüşü alınmadan TBMM’ye sunulmuştur. 12 maddeden oluşan teklif bir meslek kanunu olmaktan uzaktır.

Öğretmenin yetiştirilmesinden, görevde yükselmesinden, ekonomik ve sosyal haklarından, emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıracak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ihtiyaç vardır. İlgili taslakta ise mevcut olan farklı statüdeki öğretmenlere ek olarak geçmişte mağduriyeti yaşanmış olan uzman-başöğretmen unvanlarını tekrar getirmek vardır.

Her zaman söylediğimiz gibi öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen sadece KADROLU olur. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun da tüm öğretmenlerin kadrolu olarak ele alınması elzemdir.

Mevcut tasarı hali hazırda 10 yılını doldurmamış öğretmenler için bir ekonomik fayda getirmez iken, belirli kıdemi dolduran öğretmenlerin ek ödemelerinin artırılması için de eğitim ve sınav öngörmektedir.

Zaten bir ihtisas mesleği olan öğretmenlikte her öğretmen UZMANdır. Bu nedenle ünvanlara ihtiyaç duymadan her öğretmenin gelirini artıracak düzenlemelere ihtiyaç vardır. Yapılacak genel düzenleme sonrasında ise 8 yılını dolduran meslektaşlarımızın uzman öğretmen için öngörülen tazminatı, 15 yılını dolduran her öğretmenimizin ise başöğretmen için öngörülen tazminatı alması gerekmektedir. Yüksek lisans yapmış öğretmenler için 8 yıl şartı, doktora yapmış öğretmenler için ise 15 yıl şartı aranmamalıdır.

Aday öğretmenler için ise Adaylık Kaldırma Sınavı’nın kaldırılması önemli ise de yerine daha büyük sorunlara yer açabilecek olan Adaylık Kaldırma Komisyonu’nun kurulması kabul edilemez.

Tüm bu nedenlerle adı Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi olan ancak kanun olmaktan ziyade küçük bir düzenlemeyi içeren taslak öğretmenlerin ihtiyacını karşılamaktan uzaktır.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak ilgili taslaktaki eksikliğe dikkat çekmek, her öğretmenin UZMAN olduğunu tekrar hatırlatmak için 6 Ocak Perşembe günü derslerimize HER ÖĞRETMEN UZMANDIR kokartı ile gireceğiz, tüm meslektaşlarımızı eylemimize destek vermeye ve derslere HER ÖĞRETMEN UZMANDIR kokartı ile girmeye davet ediyoruz."

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)