adscode
adscode

Arınç: Dershaneler 63. Hükümete Kalabilir

Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin dershaneler kararıyla ilgili, “Elbette, bu kararın gerekçesi yazıldığı zaman, hangi maddeler hangi gerekçeyle iptal edilmiştir, onlara bakarız.

Arınç: Dershaneler 63. Hükümete Kalabilir
Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet olarak gereğini yaparız. Ancak gereğini yapmak 63. hükümete kalabilir” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili verdiği karar hakkında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kararın gerekçesi açıklandıktan sonra gereğinin yapılacağını belirterek, “Ancak gereğini yapmak 63. hükümete kalabilir” dedi. Arınç, şöyle devam etti:
“Mahkeme eylül ayına çok az bir zaman kala oy çokluğuyla dershanelerle ilgili hayati bir karar verdi. Anayasa Mahkemesi kararı olduğu için söyleyecek bir şeyimiz yok.

Elbette, bu kararın gerekçesi yazıldığı zaman, hangi maddeler hangi gerekçeyle iptal edilmiştir, onlara bakarız. Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet olarak gereğini yaparız. Hükümet olarak diyorum, şu an sayın Ahmet Davutoğlu Başbakan ve 62. hükümet görev başında. Ancak gereğini yapmak 63. hükümete kalabilir. Çünkü yakın bir zamanda bir hükümet kurulabileceğini düşünüyorum.

O yeni hükümet de Anayasa Mahkemesi’nin kararını gördükten sonra, milyonlarca öğrenciyi, onlar kadar annelerini babalarını, bir onlar kadar da öğretmenleri ve özel teşebbüsü ilgilendiren bu konu üzerinde mutlaka gereğini yapacaktır. Birkaç haftaya kadar gerekçeli kararın yazılacağını tahmin ediyorum. Böylece hangi maddenin hangi gerekçeyle iptal edildiği öğrenilerek buna göre gereği düşünülecektir. Dershaneler esasen iki yıldan bu yana varlıklarını muhafaza ediyorlardı. Ancak özel liselere dönüşme kararı verenler için de özel teşvikler getirilmişti.

Bu yüzden özel liseye dönüştüğünü ifade eden veya kabul eden tüm okullar şu anda eğitimlerine başladılar. Ama dershaneler de açıktı. Bu kararın gerekçesine bakıldığında dershanelerin devam edip etmeyeceğine bakarız. Devam edecekse de esasen hepsi denetim altındadır.”
AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)