adscode
adscode

'Ateş Çemberi' Tutulması Yaklaşıyor

2021'in ilk Güneş Tutulmasına sayılı günler kaldı. Kuzey Yarımkürede etkili olacak "Ateş Çemberi" Güneş Tutulması oldukça sınırlı bir alanda gözlemlenebilecek. Kalan yerlerde ise kısmi Güneş Tutulması yaşanacak.

'Ateş Çemberi' Tutulması Yaklaşıyor
Bilim Teknoloji

2021'in en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ateş Çemberi Güneş Tutulması yaklaşıyor.

Dünya üzerinde milyonlarca insanın merakla beklediği "Ateş Çemberi" Güneş Tutulması bu yıl 10 Haziran tarihinde gerçekleşecek.

Ay, Dünya'nın ışık ve ısı kaynağı Güneş'in önüne geçerek tüm kenarları kapatacak.


Böylece Dünya üzerinde çok sınırlı bir alanda Ateş Çemberi adı verilen görüntüler oluşacak. Bu açının tam sağlanamadığı daha geniş bir alanda ise kısmi Güneş Tutulması izlenecek.

EarthSky'da yer alan bilgilere tutulma bir noktada en fazla 3 dakika 51 saniye sürecek.

Yeryüzünün farklı noktalarında Ateş Çemberi etkisi yaklaşık 1 saat 40 dakika gözlemlenebilecek. Kuzey Yarımküre'de etkili olacak tutulma Kanada'da başlayacak ve Sibirya'da sona erecek.

Ateş Çemberi Güneş Tutulması kırmızı noktalı alanlarda etkili olacak. Mavi çizgiler ise parçalı Güneş Tutulmasının görülebileceği alanları gösteriyor. Ateş Çemberi Güneş Tutulması kırmızı noktalı alanlarda etkili olacak. Mavi çizgiler ise parçalı Güneş Tutulmasının görülebileceği alanları gösteriyor.
Ne yazık ki ne Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne kısmi Güneş Tutulması Türkiye'den izlenemeyecek. Karadeniz'in kuzey kıyıları kısmi Güneş Tutulması'nın gözlemlenebileceği son noktalar olacak.

Kısmi Güneş Tutulması, ABD, Kanada, Balkanlar hariç Avrupa'nın büyük bir çoğunluğu ve Rusya'da görülecek.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)