adscode
adscode
adscode
adscode

Atıklara "Uydu Takibi" Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa dışı uygulamaların önüne geçmek amacıyla atık taşıyan araçları uydudan takip edecek.

Atıklara "Uydu Takibi" Geliyor
Türkiye'den Haberler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atıkların oluşumundan bertarafına kadarki sürecin etkin izlenmesi ve yasal olmayan uygulamaların engellenmesi amacıyla yeni bir sistemi hayata geçiriyor.

Resmi Gazete'de bu ay yayımlanarak yürürlüğe giren "Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ" ile bundan böyle atık taşımak isteyen firmaların, "atık taşıma lisansı" yanında araçlarına "takip sistemi" taktırmaları gerekiyor.

"Acil müdahale şansını artıracak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni sistemle lisanslı atık taşıma firmalarının kayıt altına alınacağını ve yüklü araçların seyir halindeyken izlenebileceğini söyledi.

Sistemle, ülke genelindeki farklı uygulamalar ve yasa dışı taşımanın önüne geçileceğini vurgulayan Güllüce, şöyle devam etti:

"Mobil Atık Taşıma Sistemi, sadece araçların izlenmesiyle kalmayacak. Atık oluştuğu andan itibaren sıkı denetimi içerecek şekilde, atığın türü, miktarı, özellikleri, geri dönüşüm ile bertaraf yöntemleri gibi birçok verinin Bakanlık sunucularına anlık aktarılmasını ve raporlanabilmesini sağlayacak."

Bakan Güllüce, sistemin, kaza gibi durumlarda acil müdahale şansını büyük ölçüde artıracağını da sözlerine ekledi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)