adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Avcı: Projelere öncülük etmek bize heyecan veriyor

​Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz.

Avcı: Projelere öncülük etmek bize heyecan veriyor
Eğitim
 Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istiyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istiyoruz" dedi.

Bakan Avcı, Tusaş Motor Sanayi (TEI) Eskişehir Fabrikasında düzenlenen ''Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi'' kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada, böyle bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitime birinci derecede öncelik verdiklerini belirten Avcı, son 12 yıldır mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.

Bakan Avcı, son 12 yıldan beri bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığının aldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Milli Eğitim Bakanlığı içinde de en büyük payı mesleki ve teknik eğitim alıyor. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 7.5 milyar liraydı, mesleki ve teknik eğitimin bu bütçe içindeki payı da 750 milyon liraydı. Bu yıl ki bütçemiz YÖK ve üniversiteleri katmadan söylüyorum 62 milyar lira. Bunun içinde mesleki ve teknik eğitimin payı da 8 milyar 230 milyon liradır. Yani bu yıl ki mesleki ve teknik eğitim bütçemiz 2002 yılındaki Milli Eğitim Bakanlığı toplam bütçesinden daha fazladır. Bu mesleki ve teknik eğitime verdiğimiz önemin rakamsal olarak da en somut ifadesidir."

''Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi"nin önemli olduğuna dikkati çeken Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak fiziki altyapıyı, mesleki ve teknik altyapıyı güçlendirmek için büyük gayretler gösterdiklerini vurguladı.

Bakan Avcı, ilgili sektörlerle işbirliği içinde bu imkanların bir sinerji halinde artması için çalıştıklarını dile getirerek, Eskişehir Valiliği ve TEI'nin gerçekleştirdiği bu çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığında iki tabirle ilgili sıkıntının olduğunu ve bununla ilgili yanlışı düzeltmeye gayret ettiklerine değinen Avcı, şöyle devam etti:

"Bunun biri 'üstün zekalı' tabiri. Her çocuğun bir yeteneği vardır ama farklı alanlardadır. Dolayısıyla bunun yerine 'özel yetenekli' diyoruz. ikinci olarak da 'ara eleman' tabiridir. Sanki arada kalmış elemanı çağrıştırıyor. Hepimiz biliyoruz ki bütün sektörlerde 'ara eleman' dediğimiz kişiler aslında 'ana' elemandır. Dolayısıyla 'ara eleman' yerine 'ana eleman' tabirini kullanmayı tercih ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istiyoruz. Onun için buradaki protokol bizim için çok yol gösterici bir çalışma olacak."

- "Projede öncülük etmek bize heyecan veriyor"

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Milli Eğitim Bakanımızın önderliğinde kültür sanat alanında yaptığımız güzel çalışmalara ilaveten sanayimizin ihtiyacını da karşılayacak şekilde istihdamı ve üretimi artıracak ve en önemlisi gençlerimize vasıf kazandıracak önemli bir projede öncülük etmek bize heyecan veriyor" dedi.

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ise kurumun yapısı hakkında bilgi vererek, "Bu yıl itibariyle yapacağımız toplam satış hedefimiz 303 milyon dolar civarında. Satışımızın çok ciddi kısmı ise ihracat. Cironun yüzde 10'undan fazlasını yatırıma ayırıyoruz. Bu, ileriye doğru şirketimizin büyümesi için yatırımlarımıza devam ettiğimizin göstergesidir. Şu an için dünya semalarında uçan her iki uçaktan biri, Eskişehir'de üretilen parçaları taşıyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Akşit, Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya plaket takdim etti. Bakan Avcı da Akşit'e plaket ve kalem hediye etti.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)