adscode

Aziz Nesin'in Bilinmeyen Yönleri Bu Sergide

Aziz Nesin'in bilinmeyen yönleri bu sıra dışı sergide

Aziz Nesin'in Bilinmeyen Yönleri Bu Sergide
Etkinlikler
Nesin Vakfı, Aziz Nesin'in doğumunun 100. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Etkinliklerden biri de "Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015" başlıklı sergi.

Sergi, Aziz Nesin'in bilinmeyen yönlerine sıra dışı bir şekilde ayna tutuyor.

9 Haziran'da Tophane'deki eski Tütün Deposu'nda (Depo İstanbul) açılışı yapılacak sergi, 16 Temmuz'a kadar sürecek.

AZİZ NESİN'İN GÖZÜNDEN
"Ömrüne Sığmayan Adam" sergisi, Aziz Nesin’i anlatmanın yanı sıra; onun tanıklık ettiği tarihi sözlü, görsel ve yazılı belgelerle izleyiciye aktarmayı ve çeşitli tartışma platformları açmayı hedefliyor. 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olaylara, Türkiye’de sanat, edebiyat, politika gibi mevzulara da Aziz Nesin’in gözünden bakma, Aziz Nesin’i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunuyor. Aziz Nesin’in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra, ömrüne sığdıramadığı işlerine yer veriyor.

ARŞİV, ZİYARETÇİLERE AÇILIYOR
Sergi, Aziz Nesin’in yaşamını ilk kez bu denli ayrıntılı bir çalışma üzerinden izlenime açıyor. Yazarın yüzbinlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alıyor. Sergi içeriği, Nesin Vakfı arşivinde korunan çeşitli kaynaklardan derlenen belge ve yayınlardan, Aziz Nesin’in güncelerinden, mektuplarından, notlarından, yayımlanmış ve yayımlanmamış eserlerinden, onun üzerine yapılan yazı-çizilerden, fotoğraf, karikatür, afiş ve benzeri çeşitli görsel malzemelerden, biriktirdiği, kullandığı objelerden ve metinlerden oluşurken; tüm bu belgeler çerçevesinde, Aziz Nesin’in kendi anlatımı üzerinden bir tarih okuması kurgulanıyor.

İKİ BÖLÜM: 1915-1995 VE 1995'TEN BUGÜNE
Tophane’de yer alan Depo İstanbul’un iki katına yayılan sergi, iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölüm, 1915-1995 yılları arasına, yani Aziz Nesin’in yaşadığı döneme yer veriyor. Mekanın üst katında sunulan bölüm ise, 1995’ten bugüne, yaşayan Aziz Nesin’e, yani Aziz Nesin’in kendisi tarafından girişimi yapılan, yazılmış, düşünülmüş, ya da planlanmış olan ve bugün hala çalışmaları devam eden, varlığını sürdüren ürünlerine yoğunlaşıyor: Nesin Vakfı, Nesin Yayınevi, Nesin Matematik Köyü, ölümünden sonra çevrilen, basılan kitapları, bunlar arasındaki en önemli örneklerden. Sergi yapımcılığını, Küratör Işın Önol üstlenirken; sergide Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarına ulaşmak da mümkün. Depo İstanbul'daki sergi 16 Temmuz tarihine kadar izleyiciye açık olacak.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)