adscode

Bu üniversitede 6 kıta ve 107 ülkeden öğrenci var

Tarih, kültür, medeniyet ve ticaret şehri Gaziantep'in gözbebeği GAÜN, 6 kıta ve 107 ülkeden 4 binin üzerinde uluslararası öğrenciye Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitim veriyor.

Bu üniversitede 6 kıta ve 107 ülkeden öğrenci var
Eğitim
Tarih, kültür, medeniyet ve ticaret şehri Gaziantep'in gözbebeği Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), 6 kıta ve 107 ülkeden 4 binin üzerinde yabancı öğrenciyi Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitimle geleceğe hazırlıyor.

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarım asırlık bir çınar olarak nitelendirdiği GAÜN'ün geleneklerine bağlı bir üniversite olduğunu söyledi.

GAÜN'ün mühendislik alanında bölgenin en çok tercih edilen üniversitesi olduğunu anlatan Gür, tıp fakültesinin İngilizce ve Türkçe, mimarlık fakültesinin ise İngilizce eğitim verdiğine dikkati çekti.

Gür, Suriye'deki iç savaşın ardından 500 binden fazla Suriyelinin Gaziantep'te yaşamaya başladığını dile getirerek şöyle konuştu:

"Devletimizin yürüttüğü politika gereği Suriyeli öğrenciler sisteme alındılar. Bizimle birlikte 8 üniversiteye Arapça eğitim hakkı verildi. Fakat diğer üniversiteler bunu yürütemediler. Bugün sadece Arapça eğitimi devam ettiren tek üniversite biziz. Dolayısıyla Gaziantep Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitim veren, 3 dilde diploma veren tek üniversitedir. Bütün kıtalardan, 107 ayrı ülkeden yabancı öğrencimiz var. Doğal olarak çevremizdeki ülkelerden daha fazla öğrencimiz var. Bin 900 Suriyeli öğrencimiz var. Yeni alınan kayıtlarla birlikte 4 binin üzerinde uluslararası öğrencimiz olacak. GAÜN'de 52 bin 500 öğrencimiz olduğunu varsayarsak yeni kayıtlarla bunların yüzde 8'ini yabancı öğrenciler oluşturacak. Hollanda, Fransa, Avusturya, Avustralya, Nijerya, Nijer, Türkmenistan, Kırgızistan, İran, İsrail, Suriye, Irak ve Madagaskar öğrenci aldığımız ülkelerden bazıları. Sadece Madagaskar'dan 12 öğrencimiz var. Burası bir cazibe merkezidir. Yabancı öğrencilerimizi Türkiye'nin gönül elçileri olarak yetiştiriyoruz."

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)