adscode
adscode
adscode

Doçent Olmak İsteyen Yurt Dışına mı Gidecek?

YENİ YÖK YASA TASARISI VE DOÇENT OLABİLME ŞARTLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ!

Doçent Olmak İsteyen Yurt Dışına mı Gidecek?
Üniversite
'Sayın Abbas Güçlü ,Yazılarınızı yakından takip eden bir akademisyenim. Bugünlerde akademik camiada yeni YÖK yasa taslağı üzerinde çeşitli tartışmalar ve görüş ayrılıkları yaşanmakta. Siz de konuya olabildiğince ilgi gösteriyorsunuz, teşekkürlerimi bir borç bilirim.  Sizi bir konu hakkında uyarmak istedim. YÖK'e ait  http://yeniyasa.yok.gov.tr/   internet sayfasında Kasım ayında ilan edilen  ve   Yeni Yasa Taslağı Önerisi (Kasım 2012) başlığı altında yayımlanan taslak metinin 50 inci maddesi Doçentlik Sınavı ile ilişkilidir. Bu madde Doçentlik sınavına müraacat için gerekli şartları düzenlemektedir. Bu maddenin a.) bendinde Doçentlik müraacatı yapabilmek için Doktora ünvanı alındıktan sonra en az beş yıl beklemek şartı getirilmiştir. Böyle bir şart mevcut yasada yoktur, bildiğim kadarı ile Avrupa ülkelerinde de yoktur. Gerekli bilimsel kriterleri yerine getirmiş bir aday neden durduk yere beş yıl bekleyecektir? Bu bizim akademik dünyamızı Avrupa veya ABD akademik camiaları ile rekabet edemez duruma getirecektir. Şöyle ki, Taslağın 74. maddesi 2inci bendinde Yabancı ülkede 2 sene doçentlik yapan bir akademisyen Doçentlik ünvanını Türkiye'de saydırılabilir denmektedir. O zaman açıktır ki, Türkiye'de boş yere 5 sene gecirmektense yurt dısında docent olup, saydırmak daha avantajlı bir yol haline gelir. Ya da doktorasını yurt dısında almıs bir akademisyen Türkiye'ye ancak ünvanı aldıktan sonra döner, o da dönerse. Saygılarımla...'
www.egitimajansi.com

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)