adscode

FANUC ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile gençlerden robotlara dokunuş

Fabrika otomasyonu alanında kalifiye iş gücünü oluşturmak adına gençlere yönelik çalışmalar yapan FANUC’un Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde verilen CO-OP markalı eğitim programıyla, öğrenciler “FANUC Robot and Auto

FANUC ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile gençlerden robotlara dokunuş
Üniversite

2021-2022 güz döneminde verilen derste, öğrenciler fiziki olarak endüstriyel robot ile tanışırken birinci elden robot programlama deneyimi de kazanmış oldu.

Dünyanın lider fabrika otomasyonu üreticilerinden FANUC, nitelikli iş gücünün gelişmesi adına eğitim kurumlarıyla olan yakın temasını sürdürerek üniversite öğrencilerinin iş hayatına daha donanımlı hazırlanması için atılımlarına devam ediyor. FANUC’un Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdiği iş birliği sonucu, CO-OP markalı ders programı kapsamında Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri FANUC Robot and Automation Technologies dersi aldı. Ders kapsamında öğrencilere FANUC teknolojilerinden bahsedilerek, FANUC marka robotların kullanımı, mekanik yapısı, programlanması öğretildi. Öğrenciler ders kapsamında teorik eğitimin yanında eğitim hücreleri ile birlikte uygulama yapma imkanı da buldu.

Öğrenciler, endüstriyel robot ile tanışıp kendilerini geliştirdiler

FANUC ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen CO-OP dersinin içeriği, derse katılacak öğrencilerin dönem sonunda FANUC robotlarının kullanımı ve öğrenilmesi konusunda dönemi başarı ile bitirmesi hedeflenerek hazırlandı. Böylelikle ders içeriğinde tüm robot bileşenlerinin öğrenciler tarafından tanınması, robotların programlanması ve kullanımı konusunda başarılı olması ileriye yönelik bir hedef haline geldi. FANUC Programlama dersi ile bu dersi seçmiş olan öğrenciler, endüstriyel robot ile tanışıp robot programlama konusunda kendilerini geliştirmiş oldular. Eğitim robotlarının üniversite bünyesine götürülmesi, öğrencilerin derse olan ilgi ve katılımını arttırdı. Bu sayede 20 kişilik olan ders kontenjanı 25 kişi olarak revize edildi. Öğrenciler hem fiziki olarak bir endüstriyel robot ile tanışırken hem de birinci elden robot programlama deneyimi kazanmış oldu. Geçmiş dönemlerde anlatılan teorik robotik derslerini, gerçek robot üzerinde hem programlama yaparak hem de analiz ederek geliştirdiler.

FANUC’un Bahçeşehir Üniversitesi ile olan iş birliğinde yeni adımlar

Öğrencilerin iş hayatına daha hazır mezun olmaları için çalışmalarını sürdüren FANUC’un faaliyetleri; Bahçeşehir Üniversitesi’ne ders konuklukları, öğrencilere FANUC bünyesinde staj imkanı sunma ve öğrenci etkinliklerine sponsorluk şeklinde devam edecek. Gösterilen ilgi ve öğrencilerin gerçek robot üzerinde öğrenim görmeleri için CO-OP dersinin devamlılığı sonraki dönemlerde de sağlanacak. Bahçeşehir Üniversitesi ile FANUC’un iş birliği bahar döneminde öğrencilere FANUC CNC dersi verilmesiyle geliştirilecek.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)