adscode

Fast food belseniyoruz, giderek 'Avrupalılaşıyoruz'

Batı tipi beslenme alışkanlığının yaygınlaşması ve obezitenin artması, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kolorektal kanserlerde artışa yol açıyor.

Fast food belseniyoruz, giderek 'Avrupalılaşıyoruz'
Sağlık
Ülkemizde kolorektal (kalınbağırsak) kanserlerin görülme sıklığı artıyor. Hastalık, hem erkeklerde hem kadınlarda Batı ülkelerinde olduğu gibi mide kanserinden daha fazla görülmeye başladı. Batı tipi beslenme alışkanlığının yaygınlaşması ve obezitenin artması, bu tablodaki en önemli etken. 

Medikal Onkolog Prof. Dr. Özlem Er, Türkiye’deki bazı kanser türlerinin Avrupa ülkelerine paralel hareket ettiğini söyledi. Dr. Er, “Bölgelerimiz ve şehirlerimiz arasında kanser sıklığı arasında belirgin bir fark söz konusu değil. Ancak kolorektal kanserlerin mide kanserinden daha sık görüldüğü saptandı. Doğu Anadolu bölgesinde ise mide kanseri kolorektal kanserlere göre daha fazla görülüyor” dedi. 

TUZLU YEMEK MİDE KANSERİ NEDENİ

Mide kanseri sıklığının yüksek olmasının nedeni; aşırı tuz tüketimi, kızartma ve tütsülenmiş yiyeceklerle beslenmek, meyve ve sebzeyi az tüketmek. Prof. Er, “Ayrıca katkı maddeli yiyecekler, alkol ve sigara kullanımı ile midede ülser ve gastrite yol açan Helicobacter pylori adlı bakteri mide kanseri nedenleri olarak sayılabilir” bilgisini verdi.

Katkı maddesi içeren hemen bütün gıdalarda bulunan nitrat ve nitrit tuzları (konserveler, sucuk, salam, sosis vb.) midede kanserojen maddeye dönüşebiliyor. Ayrıca genetik faktörler hastalığın güncelliğini korumasında önemli rol oynuyor. 

KANSER ERKEKLERDE KADINLARDAN YÜZDE 25 FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanserde görülen artışın üç temel nedeni; yaşlı nüfusta artış, tütün kullanımı ve obezite salgını. 

Kanserde erkekler daha fazla risk altında. Zira dünya genelinde erkeklerde kanser kadınlara oranla % 25 daha fazla görülüyor. Kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu, bu nedenle tüm dünyada önleme ve erken tanıya yönelik çalışmaların artması gerektiğini vurgulayan Prof. Er, “Tütün, obezite ve beslenme gibi faktörler üzerinde önleyici tedbirler alınması, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinde toplum tabanlı tarama programlarının uygulanması kanser sıklığını azaltacaktır” dedi.

Türkiye’de erkeklerde tütüne bağlı akciğer ve mesane kanseri sıklığı yüksek.

Ülkemizde her yıl yeni teşhis edilen 150 bin kanser olgusunun en az 100 bininin doğrudan sigara ile ilişkili olduğunu, tütün kontrolü ile kanserlerin önemli bir kısmının önlenmesinin mümkün olacağını vurgulayan Prof. Dr. Özlem Er, "Diğer ülkeler ile kıyaslandığında ülkemiz için esas sorun tütüne bağlı kanserlerdir” ifadesini kullandı.

Ülkemizde erkeklerde en fazla akciğer, prostat, mesane, kolorektal ve mide kanseri; kadınlarda ise meme, tiroid, kolorektal, rahim (uterus) ve akciğer kanseri görülüyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)